Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Benzinové a elektrické kultivátory Riwall pro dobře připravené záhony

Benzinové a elektrické kultivátory Riwall pro dobře připravené záhony

Má váš soused hezčí rajčata nebo okurky? Větší úrodu, kvetou mu kytky lépe a přitom nakupujete sazenice ve stejném obchodě a používáte stejné hnojivo? Rozdíl může být v přípravě záhonku a půdy. Co jste nestihli na podzim, můžete napravit ještě teď, na začátku jara, tak se do toho pusťte.

reklama

Bydlím nedaleko Mělníka v Polabí, kde se pořád něco pěstuje a obdělává. Po polích celý rok v pravidelných intervalech jezdí traktory velké jak náklaďák a vláčí, kypří, orají, postřikují a pak se samozřejmě sklízí. Kukuřice, obilí, řepka atd. Občas večer vypadají se svými světelnými rampami jako UFO, co právě přistálo. Starají se o půdu a o výnosy. Půdu každý rok obrátí, nakypří a učešou a to i vícekrát. Tím se půda provzdušní, hroudy se rozpadnou, travní zbytky a kořínky plodin zetlejí, vláha se dostane kam má a bacily přes zimu vymrznou.

Až se jaro zeptá, co jsem dělal v zahradě na podzim

To samé, co se musí udělat na velkém poli, potřebuje i malý záhonek. Na malou zahradu se traktor nevejde a mnohdy by tam neměl ani jak zajet, ale pro malé záhonky není potřeba velký drahý stroj. Ten by bylo potřeba parkovat a na malém záhonku by se sotva otočil. Ideálním pomocníkem jsou pak benzínové nebo ruční elektrické kultivátory. Jsou cenově dostupné a svoji práci zastanou snadno a rychle. Půdu pravidelně prokypří, hroudy rozsekají a rozmělní, takže bude lépe brát vodu a pouštět vzduch a vláhu ke kořenům. Díky kultivátoru se také kořeny plevele dostanou na povrch a vy je můžete lépe odstranit.

Načechrat, provzdušnit, nechat přemrznout

Jestliže jste doteď kypřili půdu pouze rytím tak, jak jsem to dělal i já, můžete svým zádům díky elektrickému kultivátoru nechat odpočinout. Velký i menší stroj je koncipován jako malý a výkonný pomocník. Mezi největší přednosti patří jeho obratnost a snadná ovladatelnost. K práci stačí delší prodlužovací kabel a můžete jít na věc.

S větším i menším modelem (RET 4014 a RET 3275) o šířkách záběrů 40 nebo 32 cm a šesti nebo čtyřmi křížovými čtyřstrannými lopatkami se pohodlně vejdete i do nejmenšího skleníku nebo záhonku. Prokypříte si půdu i okolo růží nebo soliterů, protože stroj je velmi dobře ovladatelný a zajedete s ním tam, kde byste se s jiným systémem nevešli.

Pořádně nakypřit a rozsekat hroudy

Základem stroje je převodovka, která dává stroji sílu. Je kvalitně zapouzdřena tak, aby byla před provozem v půdě ochráněna. Elektrický kultivátor je vybaven bočními deflektory, tedy blatníky, které zabraňují jeho nadměrnému zanoření a zároveň chrání obsluhu proti odletující hlíně případně kamínkům. Pracovní zanoření stroje je 10-20 cm, tak hluboko nám pomůže hlínu načechrat. Průměr řezacích nožů je 20,5 cm. Práce s kultivátorem je trochu posilování na ruce, ale ne zas takové, aby to nezvládla žena nebo starší člověk. Při pravidelně udržovaném záhonku to jde lehce a snadno a kultivátor stačí pouze pomalu vést.

Základní práce s ním je pohyb dopředu nebo dozadu. V neupraveném nebo odleženém záhonku raději couváme po neupravené hlíně a kultivátor se noří do takové hloubky, jak mu dovolíme. U většího modelu RET 4014 nezapomeneme před prací sklopit přepravní kolečka.

Celý rok pořádně otestováno

Popravdě řečeno, mám tuhle mašinku půjčenou přesně rok. Článek a test měl být před rokem, ale vše bylo nějaké rychlé a pak už byla zima a nemělo to smysl a jaro mi také nějak vyklouzlo z ruky. Výsledek je ten, že jsem měl možnost kultivátor zkoušet déle než ostatní stroje, co máme na testy půjčené. Předtím jaro a nyní znova podzim. Nejprve jsem přemýšlel, jestli se mašinka vůbec do hlíny zaboří a neohnou se nože, protože udusaný záhon vypadal, že si moc líbit nenechá, ale fungovala bezvadně. Reálné používání proběhlo na záhoncích u nás i tchána v Lanškrouně i u kamaráda a souseda. Kultivátor zvládl obnovit nepoužívaný záhon zarostlý drny, prokypřit půdu pro zasazení keřů i nachystat záhon ve skleníku. Oba dva kultivátory jdou dobře složit a pak nezaberou ani půlku kufru auta. Mají jednoduchou trubkovou rukojeť, větší kultivátor s oddělenými madly, menší spojenou. Rukojeti padnou příjemně do ruky, dobře se vedou a pro složení stačí v obou případech povolit pár plastových matek.

Jednoduché čištění

Pokud se do stroje namotají kořeny nebo jiné předměty, schované v půdě, vypneme zdroj energie a nože opatrně vyčistíme. Aby nám kultivátor dlouho vydržel, nesmíme si jej přece jenom plést s traktorem nebo pluhem.

Vyzkoušeli jsme a… koupili

Co se týká těchto mašinek, nakonec jsme se sami stali jejich obětí, jak se občas při testech stává. Tedy ne doslova, ruce i nohy máme celé, ale větší mašinku jsem pro naši zahrádku koupil. Pracuje s ní manželka. Záhonky jsou její doména, mě k nim moc nepustí a libuje si, že ji po práci nebolí záda. Naše rajčata byla po letech hezčí než u souseda, tak to dáváme za příčinu přípravě záhonku. A tchánovi ji také půjčím, protože díky tichému chodu nebude kultivátor hlukem obtěžovat sousedy a my si pak pochutnáme na bramborách, které na prokypřeném záhonu vyrostou.

Bezpečný pomocník

Spousta úrazů na zahradách je způsobena zanedbáním bezpečnostních pravidel samotných majitelů strojů, proto jejich výrobci myslí na co největší pasivní bezpečnost a nejinak je tomu i zde. Kovové části stroje jsou chráněny dvojitou izolací, kabel úchyt na rukojeti, aby se nenamotal pod nože, a kultivátor se zapíná bezpečnostním spínačem. Abychom nemuseli hlídat, zda se stroj nepřetáhne, chrání motor tepelná pojistka proti přehřátí

Pokud je vaše zahrádka větší a nechce se vám připojovat prodlužku, nebo nemáte v blízkosti záhonu zdroj elektřiny, je možné si vybrat i výkonné benzínové kultivátory. Mají širší záběr a jsou vhodné pro větší plochy. Nabídku kultivátorů i technická data najdete na stránkách Garlandu, který dodává nejen kultivátory Riwall.

Fotogalerie k článku:

Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto)

Související články

Akuplotostřih a pila v jednom - videotest Českého Kutila

Úprava živých plotů, soliterních keřů i okrasných a ovocných stromků se neobejde bez plotostřihu a motorové pily. Pokud má plotostřih a dokonce i p ...

Drtič větví Riwall pro snadný úklid zahrady 32  fotek

Drtič větví Riwall pro snadný úklid zahrady

Také při podzimním nebo jarním úklidu zahrady přemýšlíte, kam s hromadami větví a přerostlých odřezků ze živého plotu či keřů, nebo jak zpracovat a ...


Zpracování půdy na zahrádce krok za krokem 13  fotek

Zpracování půdy na zahrádce krok za krokem

Údržba záhonů a políčka vedle zahrádky hloubkovým zpracováním půdy je každoroční nutnost, pokud chcete docílit velkého výnosu. Tato činnost se může ...


Konec kos a srpů v Čechách aneb představujeme společnost MTD 11  fotek

Konec kos a srpů v Čechách aneb představujeme společnost MTD

Používání traktorů k sekání trávníků není dnes jen prestižní záležitostí. Pro jejich dostupnou cenu už není tento pomocník zapovězen nikomu. Trh zahra ...


Kultivátory Riwall a videotest na vlastní záhony

Pořádně připravit půdu na další sezónu chce dost síly a proč se trápit s rýčem, když nám může pomoci kultivátor? Podívejte se, co zvládnou kultivát ...

Akumulátorová sekačka RIWALL RALM 3740i je spolehlivý pomocník 33  fotek

Akumulátorová sekačka RIWALL RALM 3740i je spolehlivý pomocník

Zahrada, trávník, sekačka – to k sobě neodmyslitelně patří. Sekačky vybíráme podle velikosti zahrady, členitosti terénu i výkonu, který potřebujeme ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×