Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/ktera-z-masivnich-drevenych-podlah-je-nejvhodnejsi-k-pokladce-na-podlahove-topeni): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Nejvhodnější dřevěná podlaha na podlahové topení - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Která z masivních dřevěných podlah je nejvhodnější k pokládce na podlahové topení

Která z masivních dřevěných podlah je nejvhodnější k pokládce na podlahové topení

Při stavbě domu je jedním z důležitých rozhodnutí způsob vytápění. Oblíbenost podlahového vytápění stále stoupá, jeho výhody snad ani nemusíme popisovat. Často se však investoři ptají na vhodnost kombinace masivní dřevěné podlahy a podlahového topení. Stále panuje obava, že to příliš nejde dohromady. Můžeme vás však ujistit, že volba podlahového topení v kombinaci s masivní podlahou vhodná je! Je však nutné dodržet určité postupy a zvolit správný druh masivní podlahy. Poradíme vám, která masivní podlaha se k pokládce na podlahové topení hodí nejvíce.

reklama

Co hovoří PRO kombinaci masivní podlahy a podlahového topení?

Dřevo je samo o sobě vynikajícím tepelným izolantem a v kombinaci s moderními systémy podlahového vytápění poskytuje uživatelům bezvadný tepelný komfort. Dřevěná podlaha skvěle vypadá, propůjčuje domu jedinečný originální ráz. Pobyt v místnosti, kde je masivní podlaha je velmi příjemný a lidskému organismu přirozený. Každý domov díky masivní podlaze získá zdravé klima.

Podlahové topení pak poskytuje vynikající teplený komfort. Každý, kdo se někdy pohyboval v bytě s podlahovkou, nám musí dát za pravdu. Navíc tepelný komfort srovnatelný s konvenčními topidly typu radiátor získáte s podlahovkou již při teplotě 20 °C, u radiátorů je to 24 °C. Nezanedbatelné jsou tedy i provozní náklady. Proč tedy tyto vynikající vlastnosti dřeva a podlahového vytápění nedat dohromady?

Často se setkáváme s argumentem, že dřevo přes sebe teplo nepustí. To je však ničím nepotvrzený omyl. Dřevo má dobrou schopnost akumulovat teplo. Pravdou je, že trvá trochu déle, než se zahřeje, avšak díky akumulaci bude podlaha teplá ještě dlouhou dobu po tom, co topení vypnete. Navíc dřevěná podlaha sama o sobě není, třeba oproti dlažbě, pocitově nikdy studená. Tento argument tedy skutečně nemá reálné opodstatnění a není proto důvod, proč si nedopřát tepelný komfort podlahovky v kombinaci s úžasnou masivní podlahou.

Dalším argumentem často bývá, že dřevo stále pracuje – rozpíná se nebo naopak smršťuje působením tepla a vlhkosti. Ano, to je pravda. Dřevo přirozeně pracuje podle toho, jaké vlivy na něj působí. Má schopnost pohlcovat a odevzdávat vlhkost.

Ideálními podmínkami, při kterých si dřevo zachovává požadovanou stálost je relativní vlhkost mezi 50 – 65 % a teplota 20 °C. Což jsou zároveň parametry příznivě působící na lidský organismus. Tedy nic zásadního, co by nebylo možné a vhodné v běžných podmínkách dodržet.

 • Při vysoké vlhkosti dřevo vlhkost pohlcuje - kroutí se, bobtná nebo se jinak deformuje
 • Při nízké vlhkosti dřevo sesychá - mezi palubkami vznikají spáry

Tyto tvarové změny jsou zanedbatelné do délky, problémy mohou činit změny tvaru do šířky. Tomu je však možné předejít jednoduchým opatřením. Na začátku topné sezóny je dobré podlahu zahřívat pozvolna – počítat s rozložením teploty k dosažení té finální na dobu přibližně 14 dnů. To samé pak platí na konci topné sezóny, kdy je nutné teplotu snižovat postupně až do úplného vypnutí podlahovky. To, co způsobuje tvarovou nestálost dřeva jsou prudké změny. Tímto jim předejdete a nehrozí tedy žádné problémy.

Které dřeviny jsou vhodné k pokládce na podlahové topení?

Je zřejmé, že každá dřevina má trochu jiné vlastnosti – jinak se chová měkké dřevo, odlišně pak podlahová prkna z tvrdého masivu. Důležité je také zvolit správnou tloušťku prken. Ta závisí na zvolené dřevině. Každá dřevina jinak propouští teplo, má jiný tepelný odpor. Některé dřeviny tedy vhodné nejsou, ale většina dřevin k pokládce na podlahové topení vhodná je, záleží (mimo jiné) na hustotě dané dřeviny a síle dřeviny. Pokud si nejste v tomto jistí, je určitě vhodné se obrátit na odborníky, kteří vám s výběrem podlahy poradí.

Na podlahové topení můžeme doporučit:

Měkké dřevo:

 • Smrk severský 15x135 mm
 • Borovice severská 15x135 mm
 • Modřín sibiřský 15x135 mm

Tvrdé dřevo:

 • Dub evropský 15x137 mm (21x137 mm)
 • Jasan 15x137 mm (21x137 mm)
 • Kanadský javor, ořech

Uvedené parametry platí pro prkna s šířkou krycí plochy 148 mm.

Zároveň platí, že byste si při koupi podlahových prken měli ověřit na jakou vlhkost jsou prkna vysušena. Ideální vlhkost obsažená v prknech je 9 % (+/- 2%). Prkna s vyšší vlhkostí nejsou pro pokládku na podlahové topení příliš vhodná.

Jaká pravidla je nutné dodržet při pokládce dřevěné podlahy na podlahové topení?

Pokládka masivní podlahy na podlahové topení vyžaduje zkušenosti a preciznost. Rozhodně tedy doporučujeme se při pokládce obrátit na odborníky. Důležité je mít perfektně připravený podklad na pokládku podlahy. U teplovodního podlahového vytápění by cementová nebo anhydritová stěrka měla být dostatečně vysušená a nepřekračovat následující hodnoty:

 • Vlhkost cementové stěrky by neměla být vyšší než 2 %
 • Vlhkost anhydritového potěru by neměla být vyšší než 0,5 %

Dokonale připravený podklad je předpokladem bezchybné funkčnosti topení a trvale skvělého vzhledu masivní krytiny. Masivní podlahu je také možné položit na elektrické systémy podlahového vytápění.

Pokládku značně usnadní systém pero – drážka po celém obvodu prkna, odlehčovací drážky zabrání zakřivení a spára vespod prkna po sesazení zvyšuje přesnost při pokládce. To bez výjimky splňují masivní podlahy FeelWood.

Při samotné pokládce je vhodné dodržet 5 mm dilatační spáry ode zdi. Spáru po dokončení pokládky zakryjete podlahovou lištou. Spára umožní podlaze v případě potřeby dostatečně pracovat, předejdete tak nechtěnému zvlnění podlahy.

Které další zásady by měly být dodrženy?

Protože po položení masivní podlahy na podlahové topení bude podlaha dále pracovat je také vhodné dodržet další následující zásady, které zajistí bezvadný uživatelský komfort:

 • Maximální teplota povrchu podlahy 26 °C
 • Tepelný odpor všech materiálů (dřevo + lepidlo) by neměl být vyšší než 0,15 m2 K/W (tloušťku vrstvy v metrech vydělíte m2)

Dřevěná masivní podlaha je ideální do všech interiérů. Poskytuje komfort a veškeré výhody, které přírodní materiály mají. Díky masivním podlahám FeelWood se nemusíte vzdávat ani podlahového topení.

Autor: Serafin Campestrini (text, foto, video)

Související články

Podlahové vytápění a dřevěná masivní podlaha? Proč ne! 6  fotek

Podlahové vytápění a dřevěná masivní podlaha? Proč ne!

Ano! Je však potřeba dodržet následující podmínky a doporučení. Při pokládce na podlahové topení se dřevo v topných periodách díky topnému roštu do ...


Podlahové vytápění a masivní dřevěná podlaha nejdou dohromady? Omyl! 3  fotek

Podlahové vytápění a masivní dřevěná podlaha nejdou dohromady? Omyl!

Poměrně dlouhou dobu zažitý mýtus, že podlahové vytápění není vhodné pod dřevěnou masivní podlahu byl překonán. Skutečností je, že i tento typ podl ...


Zdravá podlaha = zdravé bydlení 6  fotek

Zdravá podlaha = zdravé bydlení

Trend moderní doby je zdravý životní styl. Promítá se do všech oblastí lidského života. Zdravý život, už dávno není jen o potravinách, pohybu nebo ...


Pokládka masivní dřevěné podlahy na podlahové topení 5  fotek

Pokládka masivní dřevěné podlahy na podlahové topení

Mnoho lidí vyznává krásu masivních dřevěných podlah. Požaduje však komfort a tepelnou pohodu podlahového vytápění, a přitom staví nebo rekonstruuje ...


Jaký materiál na podlahu zvolit? Dřevěnou plovoucí podlahu 5  fotek

Jaký materiál na podlahu zvolit? Dřevěnou plovoucí podlahu

Ať stavíte nebo rekonstruujete, dříve nebo později budete muset řešit otázku, z jakého materiálu podlahu pořídíte. V první řadě je důležité si uvěd ...


Renovace masivní dřevěné podlahy 6  fotek

Renovace masivní dřevěné podlahy

Každá podlaha má svou životnost a nejinak tomu je i u dřevěných podlah. To, aby vám dřevěná podlaha vydržela krásná a bezchybná desítky let, závisí ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
skladba podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 13.3.2018 11:33 Stanislav
1
Kompletní rekonstrukce podlahy (část 1) Podlahy
Poslední příspěvek: 26.1.2018 11:51 Pavel
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Co zvolit na asfaltovou izolaci Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Michal
0
Vrzající dřevěná podlaha Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Lenka
0
Zápach z podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eliška
0
Soutěž o novou podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jana
0
Skladba podlahy - OSB vs DTD Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Václav
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Kompletní rekonstrukce podlahy (část 1) Podlahy
Poslední příspěvek: 26.1.2018 11:51 Pavel
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
skladba podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 13.3.2018 11:33 Stanislav
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×