Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak se účinně zbavit krtka a neporušit přitom zákon

Jak se účinně zbavit krtka a neporušit přitom zákon

„V zemi se narodil krtek,“ začátek známé a chytlavé písně je veselý. Pokud se nám ale na zahradě rozmnoží krtek skutečný, už to tak veselé není. Ochránit zahradu můžeme různými způsoby a není nutné vždy sahat po nepříjemné chemii. Navíc usmrcení krtka nedoporučujeme, chrání ho zákon.

reklama

Krtek obecný žije pod zemí, na loukách, polích, v zahradách a také parcích, v hloubce zhruba několik desítek centimetrů. Jeho podzemní život, ani krtek sám nejsou v zásadě škodlivé. Naopak, mohl by být i docela užitečný, protože se živí různým pro nás nepříjemným hmyzem, larvami a také žížalami. Žížaly ochromuje kousnutím do nervového systému a skladuje si je pro horší časy. Loví také ještěrky, žáby a dokonce i myši. Denně zvládne krtek spotřebovat až tolik potravy, kolik sám váží. Navíc prohrabává a tím kypří půdu.

Přední tlapy má veliké, silné, s dlouhými drápy, které jsou tak dobře uzpůsobené pro hrabání. Tvoří si dva typy tunelů, v hlubších žije a uskladňuje potravu a v těch blíž k povrchu potravu loví. Tunely můžou být až několik metrů dlouhé a pravidelně tvoří na povrchu otvory s nahromaděnou hlínou, tzv. krtince. Právě ty jsou pro nás nepříjemné. Zahrada ani dvorek posypaný spoustou krtinců nevypadá nijak vzhledně. Navíc při nášlapech se tato místa propadají. V písčitých a sypkých půdách se moc nevyskytuje, nevyhovuje mu samovolné zasypávání chodeb. Naopak v hlinité a jílovité půdě umí vytvořit síť dlouhých a stálých tunelů.

Samice mívá na jaře hned několik mláďat, klidně šest až sedm. Ta pohlavně dospívají ještě ten rok a už další rok se mohou rozmnožovat. Zamoření i většího pozemku krtky může být proto velmi rychlé.

Krtek vs. legislativa

Krtek není ohrožené zvíře, tudíž není chráněný zákonem. Ale záleží, jak se ho snažíme ze své zahrady vypudit. Rozhodně mu nemůžeme způsobit trýznivou smrt. Ochranu mu jako savci poskytuje Zákon č. 246/1992 Sb. Na ochranu zvířat proti týrání. Pokud tento zákon porušíte, hrozí vám pokuta od veterinární správy až 50 tisíc korun.

Jak se krtka můžeme zbavit

Na jedné straně nám může být užitečný. Jak jsme si již řekli, denně spořádá velké množství brouků, larev, vajíček a jiného hmyzu, kterého bychom se jinak těžko zbavovali. Zeleninové záhony nerozhrabe, tady poškození nehrozí. Pokud vám tedy občasné krtince na pozemku nevadí, nechte ho u vás spokojeně bydlet.

Na druhé straně může poškodit kořeny některých okrasných rostlin. A pokud si zakládáte na úhledném anglickém trávníku, tak se s krtčí rodinou asi kamarádit nebudete. Pokud se tedy krtka chcete zbavit, zkuste mu pobyt na vašem území znepříjemnit. Má velmi citlivý sluch a čich, vadí mu nepříjemný zápach, průvan, vibrace a hluk. Je to ale silný protivník a jen tak své pracně vybudované podzemní bludiště neopustí. Aplikujte tedy více různých opatření.

Vysaďte páchnoucí a silně aromatické rostliny

Vysaďte rostliny, které krtka odpudí díky silného puchu, jako jsou například afrikány, pryšec křižmolistý a řebříček královský. S množstvím podle možnosti nešetřete, jinak se bude vyhýbat jenom místům, kde rostliny cítí, ale úplně se nevystěhuje.

Narušte mu obydlí třeba tvarůžky

Prohrabte se přes vrchní krtinec až do chodbičky a vložte mu tam věci, které nemá rád: lidské vlasy, psí srst, olomoucké tvarůžky, kyselé mléko, zelené listy ořešáku, nasypte pepř nebo nastrouhanou citronovou kůru. Představa je to i pro nás nepříjemná, takže věřte, že krtek se taky oklepe. Hodně účinné je nastrkat do nor pod krtincem kusy kůže nebo syrového kuřecího masa. To rychle zasmrádne a krtka rozhodně vyžene pryč. Pokud si dáte záležet a vylepšíte mu takto co nejvíce míst, určitě velmi rychle přehodnotí svou situaci a přesune se jinam.

Dopřejte mu pravidelný neklid

Můžete si také jednoduše zakoupit různé plašičky a rušičky, pořídíte je za pár stovek v běžné síti zahradnictví. Odpuzovače na krtky vypadají jako malé krabičky na špejli, které jednoduše zapíchnete do země. Pípají, vibrují nebo bzučí, tyto zvuky ale neslyšíme. Slyší je svým citlivým sluchem jenom krtek, kterého to zaručeně přesvědčí, aby dřív nebo později odešel.

Jednoduchou plašičku si můžete vyrobit i sami. Stačí zapíchat do míst krtinců kovové palice a nastrčit na ně pet lahve. Ty při vetřu bouchají o kolík a citlivého krtka nepříjemně ruší podobně jako ty z obchodu. Můžete také pravidelně do pet lahví a železných kůlu bouchnout, čím účinek znásobíte.

Průvan a záplavy

Pokud máte vysavač z opačným chodem nebo přímo odfoukávač na listí, můžete krtkovi pustit do chodbiček průvan. Pravidelný vítr v obydlí ho také může brzo otravovat natolik, že se přestěhuje. Pokud chcete zkusit starou metodu vyplavením, tak ta je zbytečná. Krtek umí velmi dobře plavat, je připravený od přírody na vyplavení deštěm. A pokud by se náhodou utopil, bylo by to usmrcení a opět hrozba pokuty.

Mechanické odchycení do klece

Trochu pracnější, ale hodně humánní způsob je odchycení krtka do klece na malé savce. Vzhledem k tomu, že je citlivý na pachy, je obzvlášť nutné, aby nedošlo ke kontaminaci klece lidským pachem. Používejte tedy rukavice. Pravidelně klec kontrolujte a pokud se vám krtka podaří do klece odchytit, vyneste ho daleko od vašeho pozemku a tam ho zase propusťte. Cestu zpátky by najít neměl a spíš si vybuduje nové zázemí tam, kde ho necháte. Odchytit ho můžete mechanicky i do speciálních kleští. To je ale hodně pracné a zdlouhavé.

Přirozená regulace v rámci přírody

Další zajímavou možností je nechat odchyt na kočce. Ideální je nekastrovaná, kastrované prý loví méně, ale třeba ta vaše domácí bude taky zdatný lovec. Pro kočku je to přirozené a nemůže dostat pokutu. Navíc se ráda pochlubí, takže vám odchyceného krtka pravděpodobně přinese i ukázat.

Extra tip pro malé zahrádky

Pracnější, ale velmi účinná a trvalá metoda, je vložení kovové nebo jiné pevné sítě pod povrchem pozemku. Jednoduše vyhrabete do hloubky zeminu, položíte síť a opět navršíte půdu zpátky. Krtkovi tak narušíte již vybudovaný domov a vyženete ho. V budoucnu již také nebude mít šanci se u vás znovu zabydlet. Metoda je pracná a vhodná jenom na menší pozemek, ale velmi účinná a při použití kvalitního materiálu i dlouhodobá. Krtek si staví v hloubce chodbičky hrabáním a přesouvá se z vyšších pater do nižších, díky zátarasu ze sítě mu toto znemožníte a bude muset hledat jiné místo.

Autor: Silvie Pokorná (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Moderně na krtky 11  fotek

Moderně na krtky

Sobota odpoledne, venku prší. Sedíme v pokoji a díváme se, jak dítko nadšeně sleduje na obrazovce televizoru svého oblíbence v kalhotkách s kapsami a ...


Proti krtkům přírodní cestou 3  fotek

Proti krtkům přírodní cestou

Začne-li krtek obracet trávník, nepropadněte panice. Už nemusíte v poledne číhat nad krtinami s rýčem! Spojte boj s krtkem s péčí o trávník – vyzkouše ...


Jak na krtky bez chemie? 3  fotek

Jak na krtky bez chemie?

Letošní teplé počasí popletlo ovocné stromy i některá zvířata. Možná se i vám na zahradě objevují stále nové a nové krtčí hromádky a vy přemýšlíte, ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×