Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vhodný pracovní stůl do pracovny i dětského pokoje

Vhodný pracovní stůl do pracovny i dětského pokoje

Nezbytnou součástí pracovny i studentského pokoje je pracovní stůl. Protože u něj trávíme hodně času, je třeba jeho výběru věnovat velkou pozornost a předejít tak možným zdravotním problémům.

reklama

Jaký stůl vybrat

Určitě pracovní stůl nevybírejte pouze přes internet. Každý člověk, a děti obzvlášť, potřebuje stůl téměř na míru, je tedy lepší si ho osobně prohlédnout, vyzkoušet a případně se také poradit s prodejcem. Odcházet od stolu s bolavými zády kvůli nevhodně zvolenému stolu se nechce nikomu z nás.

Rozměry

Na pracovní stůl se musí vejít základní potřeby pro práci, ale zároveň musí umožňovat určitý pohyb. Rozměr také musí odpovídat tomu, že na něm bude umístěn monitor a klávesnice, případně notebook.

  • Minimální rozměr pracovní desky je 120 centimetrů šířky a 60 centimetrů hloubky.
  • Optimum je ovšem šířka stolu kolem 160 centimetrů a hloubka 80.
  • Budete-li umísťovat na stůl monitor, pamatujte, že by měl být od očí ve vzdálenosti minimálně 60 centimetrů, volte podle toho tedy hloubku stolu.

Důležité ergonomické požadavky

Pracovní stůl musí splňovat určité ergonomické požadavky, aby u něj tělo bylo ve správné pozici.

  • Správnou výšku stolu určíte, když se k němu posadíte – klouby kolenou a kyčlí by měly svírat pravé úhly, stejně tak ruce položené na desce by v loktech měly mít pravý úhel.
  • Průměrná výška stolu je 72 centimetrů ± 15 centimetrů. Ideální je taková, kdy mezera mezi sedákem židle a horní hranou pracovní desky stolu byla u mužů 22 až 31 centimetrů, u žen 21 až 30 centimetrů.
  • Pod stolem by měla být šířka pro nohy alespoň 60 centimetrů, světlá výška pod deskou potom 65 centimetrů. Pro hloubku je potom minimum 60 centimetrů.

Kam stůl umístit

Pracovní stůl je třeba mít dobře osvětlený a ideální je samozřejmě denní světlo. Proto umístěte stůl co nejblíže k oknu i s ohledem na to, zda u stolu bude sedět pravák či levák – leváci potřebují světlo zprava, praváci zleva. Jinak je možností pro jeho umístění mnoho – stát může u stěny, v rohu i uprostřed místnosti.

Ačkoliv se u stolu především sedí, je potřeba, aby umístění stolu umožňovalo pohyb – a to jak dopředu a dozadu při odsouvání a zasouvání židle, tak do stran pro sáhnutí do zásuvek a polic, a také do výšky kvůli nastavení vhodné výšky židle.

Materiály pro výrobu pracovních stolů

Materiál, ze kterého je pracovní stůl vyrobený, je také možné zvolit. Dobrou volbou je samozřejmě masivní dřevo, které je odolné, trvanlivé a osobité, ale také drahé. Další pak mohou být stoly z dřevotřísky opatřené na povrchu laminem nebo dýhou, stoly kovové či se skleněnými deskami. U těch ovšem počítejte s tím, že jejich povrch je chladný a nemusí tedy být vždy úplně komfortní. Důležitá u jakéhokoli materiálu je vždy kvalita provedení – pevné spoje, kvalitní kování a odolné povrchy by měly být na prvním místě.

Zvolte vhodné osvětlení

Kromě přirozeného světla, v jehož dosahu by měl pracovní stůl stát, je nutné ho opatřit i umělým světlem pro práci v šeru a tmě. Lampa musí být správně umístěna a měla by být opatřena stínidlem, polohovatelná s dostatečně silnou žárovkou. Pro práci na počítači se hodí zase osvětlení jemné a zároveň zastínění oken.

Typy stolů

V nabídce jsou různé typy stolů, které samozřejmě mohou plnit několik funkcí, ale jsou uzpůsobeny k tomu, aby dobře vyhovovaly určitým potřebám.

  • Počítačové stoly – pro klasický počítač bývají stoly vybaveny deskou či policí pod stolem, kam lze počítač postavit, a výsuvem na klávesnici. Některé jsou vybaveny i policí na monitor, aby byl ve správně výšce.
  • Rostoucí dětské stoly – jsou ideální volbou, kdy budete stůl zvyšovat úměrně s tím, jak dítě poroste. Nastavitelná je výška nebo i naklonění pracovní desky. Dítě tak bude mít po několik let vhodné podmínky pro práci bez opakovaných investic.
  • Pevný dětský stůl – při jeho výběru dbejte na stejná pravidla jako při výběru stolu pro dospělého – dodržte pravé úhly při sezení v kolenou, kyčlích a v loktech, nohy musí být položeny na zemi.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Stůl pod počítač 18  fotek

Stůl pod počítač

Počítače nám vstoupily do bytů jako užiteční pomocníci. Potřebují však prostor. Dříve se muselo najít místo pro objemné monitory. Poté je vystřídaly p ...


Studentský stůl do malého prostoru 17  fotek

Studentský stůl do malého prostoru

Na práci i na učení je potřeba prostor a to pokud možno samostatný a uzavřený, a který, i když je třeba malý, dá se nazvat pracovnou. Místo pro takové ...


Jak vybrat správný pracovní stůl 5  fotek

Jak vybrat správný pracovní stůl

Psací stůl je důležitou součástí pracoven, domácích kanceláří i pokojů studentů a školáků, zkrátka všude tam, kde potřebujete psát, kreslit, rýsova ...


Pracovní stůl pro prvňáka i studenta - poslechněte si rozhlasovou poradnu 9  fotek

Pracovní stůl pro prvňáka i studenta - poslechněte si rozhlasovou poradnu

Konec prázdnin se blíží a děti a studenti začnou používat své pracovny a pokoje a především pracovní stoly. Na co bychom si měli dávat při zařizová ...


Pracujete z domu? Pořiďte si do pracovny kvalitní kancelářskou židli a pracovní stůl, aby vás nebolela záda 6  fotek

Pracujete z domu? Pořiďte si do pracovny kvalitní kancelářskou židli a pracovní stůl, aby vás nebolela záda

Pracujete z domu? Zařiďte si pracovnu či pracovní koutek, kde vás nikdo nebude rušit od práce. Základem je kvalitní kancelářská židle a pracovní s ...


Lampičky (nejen) na pracovní stůl 15  fotek

Lampičky (nejen) na pracovní stůl

Pracovní prostředí by mělo podporovat soustředění, a dobře vybrané osvětlení pracovní plochy tomu nepochybně může pomoci. Platí to jak pro dospělé, ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
0
Odvlhčovač (klima) Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ondřej
0
Stavba palandy Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×