Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Stavbu kovového plotu už není nutné ohlašovat na stavebním úřadě

Stavbu kovového plotu už není nutné ohlašovat na stavebním úřadě

Pokud chcete napevno a jasně vymezit váš pozemek, zvolte kvalitní a cenově dostupný kovový plotový systém. Instalace je snadná, protože jednotlivé díly k sobě zapadnou, a jednoduše je přiděláte pomocí předpřipraveného spojovacího systému. Oplocení je pak pevné a trvalé. Můžete zvolit stavbu plotu z čistě kovových dílů, případně ji kombinovat se zděnou podezdívkou.

reklama

Než se do samotné stavby plotu pustíte, zjistěte si u příslušného místního stavebního úřadu, jaké předpisy a ohlašovací povinnosti musíte dodržet. Skvělou volbou je jednoduchý kovový plot. Od 1. ledna 2018 se tato nařízení zmírnila, ale i tak se u pevného plotu už může jednat o malou stavbu. Raději si vše předem ověřte a potřebné dokumenty zajistěte. Může být pro danou lokalitu stanovena maximální výška, někde také i omezení pro typy plotů, zejména v pohledové straně z ulice. Novinkou je, že už nepotřebujete povolení sousedů, ale je dobré se s nimi domluvit. Dejte si pozor, ať postavíte plot jenom na svém území. U pevného plotu, zejména v případě pevné podezdívky se jedná o stavbu a před zahájením stavebních prací je potřeba ohlásit záměr stavby stavebnímu úřadu. Plot se povoluje územním souhlasem podle Stavebního zákona č. 183/2006 Sb., konkrétně hledejte pod paragrafem 96. Dále se podívejte na § 103 a 104 – Jednoduché stavby, terénní úpravy a udržovací práce vyžadující ohlášení. Pokud oplocujete chráněnou památku, nebo chráněné památkové území, případně sousedící s takovým místem, vztahují se na vás i další povinnosti, a potřebujete také stanovisko a povolení Státní památkové péče.

Drátěný plot je také kovový

Ocelové ploty z pozinkovaného drátěného pletiva, které se jednoduše upevňují na dřevěné nebo kovové sloupy můžou být jednoduché nebo poplastované. Dodávají se v rolích v různých výškách.

Kovový plot

Kovové ploty se vyrábí v mnoha provedeních. Můžete zakoupit již připravené oplocení ve formě skládačky, nebo si nechat kovový plot vyrobit na míru podle vašich potřeb a představ. Jednoduché jsou svařované z profilů a plochých plechových výplní. Můžete ale také oslovit specializované firmy, nebo dokonce umělecké kováře, a nechat si vyrobit speciální a originální estetické prvky.

Oplocení zdivem a kovem

Oplocení vybudované ze zdiva může být postavené z exteriérových vápenopískových cihel, keramických cihel, nebo třeba z ozdobných keramických plotovek. Na trhu najdete i další zděné systémy a prvky vhodné pro stavbu pevného bytelného oplocení. Nejčastěji se kombinuje zděná podezdívka (spodní část plotu a plotové sloupy) a další materiál jako je kovová rohož nebo dřevěné plotovky.

Nepodceňujte vodu a mráz

Výška plotu, materiál a celkový vzhled oplocení jsou samozřejmě důležité. Ještě důležitější je ale celková stabilita, trvanlivost a spodní kotvící část plotu. Nejdůležitější je proto zvolit vhodné a kvalitní nosné prvky, případně podezdívku. Největším nepřítelem plotu jsou voda a mráz. Stačí, aby voda zatekla hlouběji do konstrukce a poté zamrzla. Plot se časem začne naklánět, konstrukce může praskat a korodovat. Zbytečné a nákladné opravě se můžete vyhnout hlubším ukotvením v zemi. Mrazuvzdorná hloubka je 80 cm, na horách a v podhorských oblastech je to až 120 cm. Betonové základy je vhodné vyztužit kameny, zároveň ušetříte až 40 % betonu. U podezdívek a plotových zdí pod úrovní terénu je možné využít také drenážní prvky, které budou případnou vodu odvádět mimo podezdívku, podobně jako u obvodové zdi domu.

Potřebný materiál a nářadí pro jednoduchý kovový plot

 • plotový kovový systém, včetně sloupů a spojovacího materiálu
 • vstupní branka s uzamykatelným systémem
 • pomocné kolíčky a pevná šňůra pro vymezení pozemku
 • pásmo nebo delší stavební metr, vodováha
 • pomocné latě pro dočasnou podpěru plotu
 • krumpáč a rýč, nebo jiný mechanismus pro hloubení děr
 • beton pro ukotvení sloupů do země
 • pracovní oděv, ochranné rukavice

Dále se vám může hodit úhlová bruska a úhelník z nerezové oceli, pokud budete část mřížoví plotu upevňovat ke stěně domu či garáže. Nezapomeňte na vrtačku, hmoždinky a šrouby pro přidělání.

Stavba jednoduchého kovového plotu

 1. Naplánujte si, kudy přesně oplocení povede. Naměřte a spočítejte si, kolik materiálu budete potřebovat, jakou délku oplocení potřebujete postavit. U drátěného plotu si rozmístění a počet sloupků můžete zvolit sami. Pokud se rozhodnete pro pevné kovové oplocení, tady se musíte řídit vybraným systémem, kdy je šířka mříže daná pevně a umístění plotových sloupů se řídí právě tímto rozměrem.
 2. Vyměřte si průběh oplocení a vymezte jej přímo na pozemku. Zapíchněte do míst pro sloupky kolíčky a mezi ně natáhněte pevnou šňůru. V tomto místě práce ještě pořád můžete proměřovat, kontrolovat správnost umístění plotu, rozměry a rozvržení plotových sloupů. Myslete na to, že v rozích musí být plot přesně na hraně, kde se mění směr oplocení. Nezapomeňte vybrat místo pro vstup na pozemek a tam umístěte branku.
 3. Ve chvíli, kdy vše souhlasí, můžete vykopat základy pro sloupky. Pokud mřížové části (rohože) mají 200 cm, sloupky je potřeba rozmístit ve vzdálenosti 202 cm. Základový otvor vykopejte v rozměru zhruba 30 x 30 cm, 50 – 80 cm hluboko. 50 cm je minimální hloubka pro dobrou stabilitu plotu.
 4. Začněte s montáží kovového plotu. Sestavujte jednotlivé části podle pokynů od výrobce. Pracujte na rovném podkladu. Jako první by mělo být upevňování plotové mříže na plotové sloupky. Do základů tedy vkládejte již sestavenou část oplocení. Na první díl připevněte sloupky po obou stranách plotové rohože. Poté si připravte rozmíchaný beton.
 5. Beton nalijte do prvních děr, které jsou vykopané vedle sebe, do výšky asi 15 až 20 cm. Vložte plotový prvek – plotové sloupky do děr, pořádně je usaďte a pomocí vodováhy vyrovnejte. Usazený a vyrovnaný plot podepřete pomocnými latěmi, dolijte beton až po okraj a nechte vytvrdnout.
 6. Postupně přidávejte další plotové prvky. Tady si na plotovou mříž přidělejte sloup jenom na jedné straně, podle toho, jak budete postupovat, tedy vždy na druhé straně, než už plot stojí. Nejdříve pak připevněte plotovou mříž – rohož na již upevněný plotový prvek na volné straně, a poté ukotvěte přidaný sloupek do země stejným postupem. Dolijte beton a nechte vytvrdnout.
 7. Jestli potřebujete na některém místě plotový výplet zkrátit, např. z důvodu nerovnosti povrchu pod plotem, je to u některých kovových plotů také možné. Tuto možnost si ověřte ještě při výběru kovového plotu. V opačném případě je nutné vyrovnat povrch. Plot by se neměl přímo dotýkat země, ale měl by být usazený minimálně 5 cm nad zemí, aby nedocházelo ke zbytečnému vlhnutí a následné korozi. Pokud budete mříž stříhat, ochraňte pak tyto části antikorozním nátěrem, nebo použijte lak ve spreji. Doporučujeme např. barvu RAL 6005.

Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Kovový plot PILEG pro bezpečné chvíle 12  fotek

Kovový plot PILEG pro bezpečné chvíle

Chcete mít jistotu dobrého zabezpečení domu a pozemku? Hledáte oplocení, které zkrášlí a zvýrazní celkový vzhled usedlosti? Vyberte si z nabídky systé ...


Jaký typ plotu zvolit pro vaši zahradu 6  fotek

Jaký typ plotu zvolit pro vaši zahradu

Ať již chcete zabránit nezvaným návštěvám sousedových zvířat nebo se ukrýt před zvědavými pohledy kolemjdoucích, je na čase pořídit si nový plot. Po ...


Antikutil - plot samej lyžař 3  fotek

Antikutil - plot samej lyžař

Na jedné letní procházce jsme objevili plot jak z pohádky, ale ne z obyčejné, ale lyžařské. Krásně připevněné a po párech. Díky věkovitosti jednotlivý ...


Plot na podezdívce 5  fotek

Plot na podezdívce

Po dokončení stavby nebo rekonstrukce domu následuje většinou ohrazení pozemku plotem, který se k domu bude nejlépe hodit. Ve městech to bývá často dř ...


Antikutil – plot z vlnitého plechu 5  fotek

Antikutil – plot z vlnitého plechu

Zbylo vám kus vlnitého plechu a nevíte, co s ním? Pořiďte si originální plot. Kdepak tújky, plaňky nebo zídka. To je moc všední. Je v tom málo pohybu ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×