Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Návod na dekorační koule s přírodninami

Návod na dekorační koule s přírodninami
Větvičky tújí, jalovců, voňavá koření a barevná semínka prozáří, zkrášlí a provoní svou typickou vůní celý náš domov. Stačí je pouze nalepit na polystyrénovou kouli, nebo kouli z floristické pěny. Také koření a semínka můžeme využít, stačí je lepit na kouli v rozmanitých vzorech.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Přírodniny (ploché snítky rozmanitých tújí, drobné a pevné malvičky šípků),
luštěniny (hrách, čočka, fazole),
semínka (dýně, slunečnice),
koření (badián, hřebíček, barevný pepř, nové koření),
pout-pouri,
polystyrénová koule nebo koule z floristické pěny,
mašle na dozdobení a špendlík.

Nářadí

Nůžky,
tavnou pistoli.

Postup

  1. Při zastřihování tújí zužitkujeme odstřižené větvičky k ozdobení polystyrénové koule. Ploché snítky často na koncích zbarvené až do žluté barvy vytváří krásnou dekoraci. Z větvičky odtrhneme postranní snítky a zastřihneme je na stejnou délku.

  2. Větvičky začnemena kouli lepící tavnou pistolí lepit do kruhu. Špičky snítek nasměrujeme ke středu, do jednoho bodu, takže konce snítek vyčnívají ven. Začátek a konec můžeme odlišit žlutě zbarvenými kousky.

  3. Dalšími zelenými vrstvami vždy překrýváme předcházející řadu. Větévky lepíme do mezer mezi již nalepené větvičky tak, abychom zcela zakryli bílou kouli. Tavnou pistolí vždy potřeme místo lepení a špičkou pistole větvičku přitlačíme.

  4. Do horkého lepidla nikdy nesaháme rukou, mohli bychom se popálit. Takto zakryjeme celou kouli až do posledních řad u protilehlého středu. Zde kouli zavěsíme na několikrát přeloženou mašličku. Naskládanou stužku propíchneme špendlíkem, který nakonec zapíchneme do koule.

  5. Pro ozdobení voňavé koule semínky a kořením postačí několik druhů tmavých a světlých semen a koření. Naši kouli jsme ozdobili dýňovými semínky, pepřem, drobnými pevnými šípky, fazolemi, hráškem, kukuřicí a světlými tobolkami ze směsi přírodní dekorace.

  6. Polystyrénovou nebo pěnovou kouli o průměru 12 cm změříme po obvodu krejčovským metrem. Obvod této koule je 30 cm, což rozdělíme na dvě poloviny, tj. 15 cm a špendlíky označíme oba vrcholy. Od jednoho bodu rozdělíme kouli na čtyři pravidelné čtvrtiny odměřením 7,5 cm.

  7. Získáme tím šest bodů pravidelně rozložených na kouli, přičemž každý třetí špendlík tvoří vrchol pomyslného rovnostranného trojúhelníku o straně 7,5 cm. Zahřejeme tavnou pistoli, vytáhneme vždy špendlík a na jeho místo nalepíme světlou hvězdicovitou tobolku nebo suché poupě, koření apod.

  8. Po nalepení tobolek na místa označená špendlíky, začneme okolo těchto středů tvořit výzdobu. Kolem jedné z tobolek naneseme prstenec lepidla a oblepíme ji dýňovými semínky. Mezery vyplníme kuličky pepře a kruh zpestříme červenou řadou malých a pevných šípků, nebo jiných bobulí.

  9. Tmavá semínka a koření vystřídáme kontrastem bílých fazolí. Podle množství prostoru okolo jednotlivých ozdobných kroužků olemujeme každý z nich jednou, nebo dvěma řadami fazolí. Fazolky klademe podle potřeby plochou stranou kolmo, nebo vodorovně k podkladu.

  10. Místo fazolí můžeme použít nasušené stejně dlouhé kousky podélně nakrájeného pastináku. Mezírky mezi trojicemi kruhů vždy vyplníme žlutými semeny kukuřice, hráškem nebo libovolným kořením. Prosvítá-li někde příliš polystyrén, vyplníme místečko příslušným semínkem.

Pepův tip

Koule z polystyrénové pěny koupíme v hobby a výtvarných potřebách, existují v různých velikostech.

Po nanesení lepidla vždy tavnou lepící pistoli otřeme o pěnu koule a teprve potom ji oddálíme. Zamezíme tak vzniku tenkých vláken zatuhlého lepidla.Koření a semínka můžeme lepit na kouli v rozmanitých vzorech, kupříkladu v bodech, jakýchsi medailoncích pravidelně vzdálených od sebe, nebo v pásech vodorovně kladených okolo koule, či v paprskovitě se rozbíhajících pruzích směřujících jako poledníky od jednoho protilehlého vrcholu k druhému.
Autor: Miroslava Kubišová (text + foto)

Související články

Patchwork - vánoční ozdobné koule 14  fotek

Patchwork - vánoční ozdobné koule

O nešitém patchworku jste se již mohli dočíst v minulém článku, kde jsem představila výrobu věnce. Dnes bych vám chtěla ukázat něco jednoduššího - tím ...


Začínáme se zkouškou klíčivosti zbylého osiva 7  fotek

Začínáme se zkouškou klíčivosti zbylého osiva

Přelom roku je spojen s plánováním výsevů a tudíž i nákupem nového osiva. Že vám zase nějaké to osivo zbylo od loňska? Nic si z toho nedělejte. Mám ...


Košíček ze sena 10  fotek

Košíček ze sena

Velikonoce už pomalu ťukají na dveře a všichni nedočkavci, těšící se na tyto krásné jarní svátky, už mohou začínat s přípravami. A do čeho se pustíme ...


Lampička z papíru 11  fotek

Lampička z papíru

Rozbilo se vám papírové stínítko u stolní lampičky? Snadná pomoc: nové stínítko si zhotovíme z útržků tenkého papíru. Papírky nalepíme na nafukovací m ...


Vánoční ozdoby z proutí 11  fotek

Vánoční ozdoby z proutí

Vánoce se již blíží a tak přemýšlíme nad novou výzdobou vánočního stromečku. Opravdu krásné jsou ozdoby vyrobené z přírodních materiálů, kterých nalez ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×