Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak na upevňování do zateplené fasády

Jak na upevňování do zateplené fasády

Kotvení na stěny zateplených objektů není snadná záležitost. Měkká vrstva tepelně izolačního materiálu totiž znemožňuje aplikovat běžné typy hmoždinek a kotev, které dobře táhnou a sevřou upevňovaný předmet mezi hlavu šroubu a kotevní podklad. Kdo nerespektuje toto omezení, může narušit celistvost zateplovacího systému, promáčknout finální omítku nebo způsobit i vážnější škody, které zateplení trvale poškodí a omezi jeho správnou funkci.

reklama

Jste-li šikovní a používáte-li správné výrobky, podaří se vám rizikům vyhnout. Ještě je nutné zajistit, aby použité kotvy nevytvořily snadnou cestu pro únik tepla. Sáhnete-li po speciálních hmoždinkách a kotvách ze sortimentu fischer, máte vyhráno.

Lehké zatížení do 10 kg

Hmoždinky do polystyrenu FID 50 a FID 90 (číselné označení definuje délku) jsou vyrobeny z vysoce kvalitního nynlonu a svým vysokým závitem se zaříznou skrz finální omítku do tepelného izolantu.

Expandovaný i extrudovaný polystyren sice nejsou nijak pevné ani hutné materiály, ale díky své kompaktnosti poskytují hmoždinkám oporu dostatečnou k upevnění lehkých předmětů do 10 kg.

Výhodou hmoždinek je, že neprocházejí skrz vrstvu tepelného izolantu a nemají tedy šanci vytvořit tepelný most. Hmoždinka se standardně osazuje BEZ PŘEDVRTÁVÁNÍ. Pouze v případě, že je vrstva finální omítky silnější než 5 mm, je vhodné si otvor předvrtat a předejít tak komplikacím. FIDky jsou ideální k upevnění kamer, domovních čísel, poštovních čísel, pohybových čidel, lehkých venkovních lamp a osvětlení.

Střední zatížení (do 20 kg na smyk)

Systém fischer Thermax 8 a 10 působí po montáži jako konzola bez podpěry, proto jeho zatížitelnost závisí na vzdálenosti upevňovaného předmětu od pevné zdi, jinak řečeno na tloušťce zateplení.

Skládá se z ocelového kombišroubu, který je zakončený plastovým kuželem s vnitřním závitem pro metrické šrouby a kolíky anebo otvorem vhodným pro vruty, samořezné šrouby a oka se závitem. Plastový kužel vyztužený skelnými vlákny tvoří překážku při úniku tepla ze stavby ven.

Kotevní sada je doplněná o léty prověřenou univerzální hmoždinku UX a plastovou krytku, která se po zašroubování kotvy nasazuje na plastový kužel, aby zabránila pronikání vody do struktury fasády.

Thermax 8 a 10 dobře poslouží při kotvení těžších venkovních svítidel, masívnějších poštovních schránek, těžší dekorační předměty apod.

Upevnění markýz a zajištění pergol

Stinný chládek na terase či balkónu za slunných letních dnů snadno zajistí výsuvná markýza, kterou bezpečně, snadno a spolehlivě upevníte pomocí kotvy Thermax 12 nebo 16. Od menší verze se liší nejen délkou, ale především svou únosností, která je několika násobně vyšší. Montáž sice není tak jednoduchá, jako je tomu v případě aplikace hmoždinky FID, ale zvládne ji každý zručný domácí kutil, bez nutnosti absolvovat několika hodinové speciální školení.

Vše ohledně aplikace je uvedené v přiloženém návodu sady Thermax. Systém Thermax s přerušením tepelného mostu se skládá z pozinkované závitové tyče, speciálního protichladového plastového kužele, vyztuženého skelnými vlákny, a upevňovacího závitového kolíku z nerezové oceli. Při montáži do děrovaného zdiva se ještě používá sítko pro chemickou maltu, které je kromě dalších montážních pomůcek také přiloženo. Systém Thermax 12 a 16 je vhodný k upevnění např. markýz, disků satelitních přijímačů či klimatizačních jednotek na beton a zdivo z plných i děrovaných cihel a z pórobetonu.

Autor: fischer (text, foto a video), Depositphotos (foto)

Související články

Aplikace na vyhledávání hmoždinek 2  fotek

Aplikace na vyhledávání hmoždinek

Hledat se dá ledacos. Zatoulané klíče, zaběhnutou kočku nebo včerejší den. Dokonce na některé hledání lze použít aplikaci nebo-li apku. Ale už jste ...


Hmoždinka skoro pro každou zeď 16  fotek

Hmoždinka skoro pro každou zeď

Konzole, obrázek, zrcadlo, lustr - to vše má jedno společné. Abychom je připevnili na zeď, neobejdeme se bez hmoždinky a aby dotyčná věc neskončila ...


Instalace markýzy na zateplenou fasádu 6  fotek

Instalace markýzy na zateplenou fasádu

Pracně a nákladně si necháme zhotovit na domě novou fasádu, abychom ušetřili za plyn či teplo při vytápění, na druhou stranu se chceme v létě schov ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Betonové tvárnice Svahovka Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman suchánek
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×