Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak ukotvit sloupky bez betonu?

Jak ukotvit sloupky bez betonu?

Kotvení sloupků bez betonu je moderní a téměř bezpracný způsob, jak započít stavbu bez zdlouhavého betonování základů. Kotvící prvky nelze použít na všechny stavby, ale tam, kde se použít dají, ušetří spoustu námahy a času. Pokud použijeme beton na ukotvení sloupků, čekáme, než vytvrdne. Kotvící prvky jsou ihned použitelné pro další práci.

reklama

Kotvení sloupků bez betonu není nemožné

Každý si dokáže představit, jak nepopulární je zabetonovávání sloupků plotu. Nejprve rozmíchat beton, usadit sloupky, zalít betonem a čekat, než vytvrdne. Dnes již ale máme jinou možnost, a to kotvení sloupků bez jediné kapky betonu. A co jsou tedy ty zázračné kotevní prvky? Již důvěrně známé zemní vruty a kotevní patky. A protože opakování matka moudrosti, povíme si o nich něco bližšího.

Zemní vruty

Zemní vruty jsou ocelové, kdy je ocel pokryta vrstvou žárového zinku o tloušťce 80-100 micronů. Takto upravená ocel nepodléhá korozi. A to je podstatné, protože vruty, jak název napovídá, se zavrtávají do země a je od nich očekáváno, že zde budou sloužit minimálně na věky věků. Jelikož slouží k ukotvení mnoha nadzemních staveb, bylo by poněkud frapantní, aby se nám díky působení povětrnostních vlivů, vlhka a zimy zemní vruty rozpadly a naše milovaná chaloupka ve stráni změnila adresu.

I zde ovšem platí, že za kvalitu je nutné sáhnout hlouběji do kapsy. Nemá žádný smysl snažit se ušetřit a kupovat levnější napodobeniny. Nebudeme mít pak žádnou jistotu, že takové zemní vruty vydrží a zůstanou v nezměněné podobě i za několik let. Firmy, které se na výrobu zemních vrutů specializují, jsou schopny přesně propočítat nosnost svých výrobků a na základě vašeho požadavku dodat přesně ty vruty, které potřebujete.

Zemní vruty by měly být schopny zavrtat se do jakéhokoliv podloží, ať už je to zemina, beton nebo skalní masiv. Samozřejmě, že do opravdu tvrdého podloží se nebudeme pokoušet vruty ukotvit sami, ale využijeme těžkou techniku, kterou mimochodem renomované firmy vyrábějící zemní vruty nabízejí. Při kotvení sloupků do průměrně měkkého podloží si vystačíte sami. Budeme k tomu potřebovat jen speciální ruční klíč, který lze zakoupit společně se zemními vruty.

Jak vruty do země instalovat?

V první řadě je nutné si vytyčit, kam budeme sloupky usazovat. Nejlépe pomocí dřevěných kolíků. Zemní vruty pak na vytyčené místo zavrtáváme, v případě menších vrutů nám úplně postačí kus ocelové trubky. Na velké vruty si obstaráme již zmíněný klíč, odborně nazývaný "T" kříž na zavrtání zemních vrutů. Protože vruty mají na svém těle pozvolna klesající šroubovitou drážku, točivým pohybem je ukotvíme do země. V případě, že je půda velmi vyschlá nebo zde hrozí riziko překážek pod povrchem (kameny, skála), můžeme si díru předvrtat SDS vrtákem. Při kotvení vrutů do země musíme neustále hlídat jeho kolmost, nejlépe pomocí vodováhy. Samotné sloupky pak jednoduše posadíme na vruty. Ideální je vrut se sloupkem obsypat zeminou nebo štěrkem a udusat. Tím docílíme velmi pevného usazení v zemi.

Kotvící patky

Kotvící patky jsou nástrčné prvky na zemní vruty. Existují ovšem i kotvící patky s vrutem jako komplet. Tyto patky se využívají na ukotvení hranolů. Patky se šroubovicí se ukotvují do země stejně jako zemní vruty. Patky nástrčné se jednoduše nasadí na vyčnívající konec zemního vrutu napevno nebo se upevní šroubem. Tyto patky jsou nabízeny jak pro profily hranaté, tak kulaté. Lze zakoupit i patky nastavitelné nebo s dalšími přídavnými komponenty jako jsou třeba kotevní pilíře.

Je tedy evidentní, že kotvení sloupků bez použití betonu je věc možná a dokonce snadná. Tyto kotvící prvky nám velmi usnadní práci se zabudováváním nejen sloupků na plot, ale jsou nápomocny i při stavbách pergol, zahradních domků, altánů, dětských hřišť nebo menších rekreačních domků. Velmi se uplatní v nerovném terénu, ve svazích a v místech, kde je betonování základové desky a podezdívek nereálné nebo zdlouhavé a pracné. Pouhým zavrtáním ocelového pouzdra do země odpadne míchání betonu a jeho zrání, čímž se podstatně urychlí celá operace a také se nebudou náklady prodražovat.

Autor: Martina Pilzová (text), Bayo.s (foto), Pavlína Wagnerová Málková (foto)

Klíčová slova:


Související články

Zemní vruty Krinner drží jako klíště 18  fotek

Zemní vruty Krinner drží jako klíště

Mám rád líné lidi a když to jde, snažím se k nim patřit. Myslím si, že posouvají svět dopředu. Snaží se totiž si práci co nejvíce zjednodušit. A přito ...


Pozor: všechny zemní vruty nejsou stejné! 8  fotek

Pozor: všechny zemní vruty nejsou stejné!

Když Archimedes prohlásil své známé „Dejte mi pevný bod a já pohnu vesmírem“, nepochybně nemyslel na zemní vruty, které dokážou pevně podržet i sol ...


Ukotvení pergoly 5  fotek

Ukotvení pergoly

Ukotvení pergoly můžeme provést několika v zásadě odlišnými způsoby. Betonové základy jsou sice náročné na stavbu, ale za to však představují jisto ...


Teorie kotvení a upevňování

Každý kutil potřebuje sem tam něco připevnit na zeď či do stropu - třeba poličku, dětskou houpačku nebo lustr. Cíl je tedy stanoven. Jak ale k jeho ...

reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
4
čerpadlo na zatekajici sklep Stavební nářadí
Poslední příspěvek: 10.7.2018 11:38 Pavel S
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×