Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zatopte si v kotli na tuhá paliva

Zatopte si v kotli na tuhá paliva

Před pořízením kotle na tuhá paliva je nutné si ujasnit několik faktů. Ty vám dají odpověď na to, zda je tento způsob vytápění pro vás opravdu to nejlepší řešení. I přes to, že doba pokročila a je několik jiných možností, kterými lze topit, jsou kotle na pevná paliva stále oblíbené a nabízejí moderní řešení v podobě propracovaného způsobu spalování a automatického provozu, což přináší větší komfort pro uživatele, i lepší využití paliv a méně škodlivin vypouštěných do ovzduší.

reklama

Kde palivo skladovat

Jednou z otázek, které byste si měli jako možní budoucí majitelé kotle na tuhá paliva položit, je to, zda budete mít palivo kde skladovat. Dřevo či uhlí je v případě nutnosti možné skladovat venku pod plachtou, ale pelety nebo brikety vyžadují uskladnění v suchém prostředí.

Čím topit

Další z řady otázek při pořizování kotle na tuhá paliva je, co vůbec používat k vytápění.

 • Hnědé uhlí – tradiční zdroj i pro moderní automatické kotle je hnědé uhlí ořech 2. Kubík je k dostání od 200 Kč (což je ovšem polská ne tolik kvalitní varianta) do 400 Kč.
 • Černé uhlí – rovněž ve velikosti ořech 2 využijete i v automatických kotlích s násypkou, díky vysoké výhřevnosti a malému množství popela je vhodné i pro použití také v klasických kamnech. Cena černého uhlí se pohybuje kolem 500 Kč za kubík.

 • Hnědouhelné brikety – využijete v kotlích i krbech, dá se jimi nahradit hnědé uhlí zrnitosti kostka. Jsou vysoce výhřevné a cenově příznivější než dřevěné brikety. Tunu briket koupíte od 4000 - 6000 Kč.
 • Dřevěné brikety – ekologické palivo, které nabídne vysokou výhřevnost, dá se použít v kamnech a krbech i kotlích. Cena briket se liší dle složení, tedy toho, z jakého dřeva či části stromu jsou vyrobeny. Tuna se tak pohybuje od 4000 do 9000 Kč.
 • Dřevo – má vysokou výhřevnost a je tím nejlevnějším zdrojem. Dle tvrdosti a úpravy (špalky či klády koupíte levněji, ale musíte si je sami zpracovat) se ceny různí, prostorový rovnaný metr štípaného dřeva pořídíte mezi 1000 - 2000 Kč.
 • Dřevěné a rostlinné pelety – topení s nimi je komfortnější než se dřevem či briketami, rostlinná alternativa se ovšem nehodí pro všechny typy kotlů a kamen. Cena za tunu pelet může být od 3000 do 6000 Kč.

Technologie spalování

Jednou z klíčových otázek je v nynější době ta, jakou technologii spalování u kotle na tuhá paliva zvolit. Kvalitnějšího spalování dosáhnete v případě, že je kotel schopný si sám optimálně řídit proces přísunu paliva a spalovacího vzduchu, a to bez nutnosti obsluhy.

Přísun spalovacího vzduchu:

 • přirozený – zajišťuje ho tah komínu, vytváří v ohništi podtlak a vzduch je do něj otvory nasáván;
 • nucený – stejnou činnost zajišťuje a reguluje odtahový ventilátor, lze použít také tlačný ventilátor pro vhánění vzduchu do ohniště; v tomto případě je proces spalování mnohem lépe kontrolován.

Přísun paliva:

 • ruční – kdy pěkně postaru přikládáte podle toho, jak rychle v kotli hoří, nebo podle toho, jak velkého výkonu chcete dosáhnout; sem patří i zplynovací kotel, kde je lepší úrovně spalování dosaženo vháněním vzduchu ventilátorem;
 • automatický – samočinný – kdy se palivo dodává v závislosti na tepelném výkonu. I zde tato varianta umožňuje lepší regulaci spalování. Kotle mívají emisní třídu 3 až 4, při spalování peletek se lze potom dostat až na třídu 5, která má účinnost vyšší než 88 % a výrazně se tak redukuje množství oxidu uhelnatého, které se uvolňuje do ovzduší.

Technologie lze potom rozdělit:

 • prohořívací kotel – kde spalování probíhá postupně a spaliny prochází přes vrstvu paliva; celá vrstva hoří poměrně rychle a hořlaviny se uvolňují samy od sebe a bez možné kontroly. Celý proces hoření i výkon nelze rovněž ovlivnit, do ovzduší tak odchází mnoho škodlivin. Hojně se dříve používaly litinové kotle, ve kterých se dalo spálit skoro všechno, i když jsou původně určeny pro spalování koksu. Kvůli nízké emisní třídě budou tyto kotle po roce 2022 zakázané.
 • odhořívací kotel – kdy se spaluje palivo ve vrstvě, která se plynule doplňuje a spaliny přes vrstvu paliva neodcházejí. Spaliny mají vysokou teplotu a jsou lépe spáleny.

Oba tyto typy se týkají ručního přikládání s přirozeným přívodem spalovacího vzduchu, kdy je možné řídit spalovací proces pouze minimálně. Výkon kotle je určený množstvím a kvalitou paliva a také komínovým tahem.

Výkon

Jedním z důležitých bodů při výběru kotle je jeho výkon. Lépe je, když si necháte poradit odborníkem, protože jen velmi přesný údaj vám dokáže určit ten nejlepší kotel z ekonomického hlediska. Navíc správně určený výkon zamezí dehtování kotle, které snižuje účinnost a životnost. Je třeba vzít v potaz:

 • užitkovou plochu objektu;
 • výšku vytápěných místností;
 • stupeň tepelné izolace;
 • stav, v jakém se nachází rozvody tepla.

Ceny kotlů

Ceny kotlů na tuhá paliva se odvíjí od toho, jak moc je dokonalá jejich technologie spalování. Čím lépe umí ovládat proces spalování, tím jsou složitější a náročnější, a samozřejmě pořizovací cena je vyšší. Také jsou vyšší náklady, které bude třeba vynaložit na servis a náhradní díly v případě potřeby. Rozdíl se částečně stírá nižšími náklady na palivo a také komfortem, kdy si kotel bude vše řídit víceméně sám a v případech kotlů se zásobníkem nemusíte běhat každou chvíli přikládat.

V zásadě se ten nejobyčejnější kotel dá sehnat již zhruba za 15 tisíc korun a cena roste s kvalitou a také zvoleným typem paliva. Automatické kotle se obyčejně pohybují v relaci 70.000 až 80.000 Kč.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Kotle na pelety 5  fotek

Kotle na pelety

Každoročně roste nejen obliba krbových kamen na dřevěné pelety, které šíří komfortní teplo do menších i větších lokálních prostorů, ale i kotlů pro ús ...


Údržba kotle před zimní sezónou 5  fotek

Údržba kotle před zimní sezónou

Topná sezóna je již za dveřmi. Právě teď je nejvyšší čas zkontrolovat, zda je správně nastaven a zkontrolován kotel a topná soustava. Odpovídající údr ...


Kotle na tuhá paliva: Účinné, komfortní, ekologické 4  fotek

Kotle na tuhá paliva: Účinné, komfortní, ekologické

Moderní kotle na tuhá paliva nejsou jen ekologické - mají také výkon a komfort srovnatelné s kotli plynovými či elektrickými. Navíc je topivo až o ...


Výměna starého kotle za nový 7  fotek

Výměna starého kotle za nový

Na jaře, kdy končí topná sezóna, nás většinou nenapadne řešit otázky kolem výměny kotle, ovšem ve chvíli, kdy odejdou teplé dny a nastoupí sychravý ...


Jak kvalitně spálit hnědé uhlí, dřevo a třeba i pelety? 5  fotek

Jak kvalitně spálit hnědé uhlí, dřevo a třeba i pelety?

Tuto otázku dnes neřeší jen každý druhý majitel rodinného domu či chalupy, ale i státní úředníci na ministerstvu životního prostředí. Na stole leží ot ...


Jak pracují kamna na pelety 6  fotek

Jak pracují kamna na pelety

Dosáhnout co největšího účinku spalování a tím co nejnižších nákladů na topení – to je cílem kamen na pelety. Jak tedy taková kamna pracují?


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×