Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Co můžeme dělat, když je v jezírku kalná voda a ryby lapají po dechu?

Co můžeme dělat, když je v jezírku kalná voda a ryby lapají po dechu?

Přijdeme v zimě k jezírku a zjistíme, že je kalná voda. Nebo dokonce spatříme, jak ryby lapají po dechu. Co teď? Zahradní jezírka mají v zimě klidový režim, ale přesto není na škodu ho pravidelně kontrolovat. Nízké teploty můžou způsobit přílišné zamrznutí vody a rybám může chybět kyslík. Naopak teplá zima může způsobit zakalení vody, a to jim může také hodně ublížit.

reklama

Kalná voda v jezírku nebo ryby lapající po dechu značí velký problém

Představa, že zahradní jezírko v zimě nemusíme kontrolovat a čistit, je mylná. Například kalná voda v jezírku nebo ryby lapající po dechu jsou jasným znamením, že se děje něco nedobrého, a je potřeba velmi rychle jednat. Velmi záleží na počasí, zda celou dobu mrzne, nebo teploty stoupají. Navíc, jsou poslední roky zimy hodně nevyzpytatelné. Teploty se často mění a nedrží se stabilně pod 10 stupňů. Jezírko tak nemá permanentní klidový režim a kvalita vody se může měnit. Také hodně záleží na tom, jak poctivě jste jezírko vyčistili a připravili na podzim. Pokud máme v jezírku navíc ryby, je dobré je také ohlídat.

Nezapomeňte proto alespoň jednou měsíčně zajít k jezírku, vyčistit jeho okolí a zkontrolovat kvalitu vody. Spadané listí vyndejte třeba pomocí sítě na teleskopické rukojeti. Při vyšších teplotách mohou uhnívat i vodní rostliny, které v jezírku zůstaly, a prudké změny teplot jim ublížily. Také je vyndejte a celé jezírko vyčistěte včetně celé plochy dna.

Objevila se v jezírku kalná voda?

Pokud jste již objevili kalnou vodu, najděte nejdřív zdroj zakalení. Mohou to být zahnívající rostliny nebo rozkládající se zbytky krmení. Ryby v zimě není nutné skoro vůbec krmit. Ideální je vykrmit je na podzim a pak je přikrmit pouze minimálně v případě, že teploty stoupnou na delší dobu nad 10 °C. Někdy mohou kalnou vodu způsobit i rozkládající se těla uhynulých ryb. Ta musíme při nálezu ihned z vody odstranit.

Dalším důvodem může být přemnožení sinic a řas. To v nezvykle teplém počasí těchto zim není nic neobvyklého. Nadbytek řas způsobí přesycení vody fosforem, jezírko se zakalí, zezelená nebo zhnědne. Odstraňte zdroj zakalení a poté je potřeba vodu ošetřit vhodným přípravkem. Pokud v jezírku máte i ryby, při odstraňování použijte přípravek, který jim neublíží. Většinou se používají produkty, které na sebe přebytečný fosfor navážou a vytvoří vločky. Ty se shlukují buď na povrchu jezírka, nebo na dně. Následně je můžete mechanicky odstranit. V případě, že se teploty pohybují dlouhodobě nad bodem mrazu, použijte také filtraci a okysličování.

Co dělat, když ryby lapají po dechu

Ryby, které lapají po dechu - zní to neuvěřitelně, ale i to se může stát. V případě, že je voda znečištěná, zamrzlá nebo z jiného důvodu neobsahuje dostatek kyslíku, ryby se snaží „nadechnout“ u hladiny. Poznáte to snadno tak, že ryby zkouší lapat vzduch u hladiny. Pokud je jezírko celé zamrzlé, snaží se ryby najít možnost pro nadechnutí a budou vidět těsně pod zamrzlou krustou. Tady je snadná pomoc, udělejte do ledu malé otvory. Při čištění můžete postupovat stejně jako v případě zakalené vody. Vhodnější je ale předcházet znečištění a také zamrzání vody.

Nízkou hladinu zjistíte i podle chování ryb, které jsou apatické a málo plavou. V zimě je to ale přirozené a nemusíte to tedy poznat hned. Obsah kyslíku zjistíte pomocí testu. Optimální hodnota je v rozmezí 5–8 mg/l. Kyslík se do zahradního jezírka dostane přirozenou cestou pomocí fotosyntézy rostlin, vlásčitých a jednobuněčných řas. Jejich přemnožení ale může způsobovat zakalení vody, protože řasy v noci spotřebovávají kyslík. Další možností okysličování je mechanické čeření vody, tedy různé fontány a vodopády, nebo pomocí techniky. Pokud je to možné a teploty dovolí, můžete pustit filtraci či vzduchování.

Jak vybrat vhodnou filtraci pro jezírka

  • Vzduchovací kompresor musí být vhodný pro zahradní jezírka. Je určený pro venkovní použití a má delší napájecí kabel. Kompresor pro akvária není dostačující ani pro menší zahradní jezírko.
  • Další možností jsou přidané vzduchovací kameny. Vybírejte z kvalitního materiálu. Vzduch by měl ze zařízení vycházet rovnoměrně. Bublinky musí být co nejmenší, aby docházelo k vázání kyslíku ve vodě. Jinak bude vzduch rychle unikat pryč bez okysličení vody.
  • Mezi kompresor a vzduchovací kameny umístěte zpětný ventil. Ten zamezí úniku vody do kompresoru v případě vypnutí. Jinak může voda kompresor poškodit.
  • Při výběru kompresoru si pořiďte hned i náhradní membrány. Po několika letech je bude pravděpodobně potřeba vyměnit.
  • Také celkově výběr zahradní techniky směrujte na ověřené dodavatele, kde se můžete spolehnout na případný servis a možnost dokoupení náhradních dílů i po delší době.

Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Podívejte se na vaše zahradní jezírka 8  fotek

Podívejte se na vaše zahradní jezírka

Již jsme si představili květiny, které na vašich zahradách vykvetly, a také zahradní zákoutí se záhonky či skalkami. Dnes z fotografií, které stále ...


Údržba jezírka 6  fotek

Údržba jezírka

Vodní hladina dokáže dodat určitý půvab každé zahradě. Aby jezírko vypadalo stále pěkně, musíme věnovat čas jeho pravidelné údržbě.


Jezírka a rybníčky v zahradě 9  fotek

Jezírka a rybníčky v zahradě

Počasí nám už moc nedovoluje pobývat na zahradě, ale můžeme v klidu přemýšlet o její nové koncepci pro příští rok. Jestli vás její současný stav ne ...


Zazimování jezírka 5  fotek

Zazimování jezírka

Jednou z důležitých a nezanedbatelných prací během probíhajícího podzimu je zazimování jezírka. Rozhodně nedoporučujeme čekat s úpravami do doby, kdy ...


Jak na správné zazimování zahradního jezírka a jsou potřeba zimní bakterie? 5  fotek

Jak na správné zazimování zahradního jezírka a jsou potřeba zimní bakterie?

Posezónní údržba zahradního jezírka je důležitá a má hlavní vliv na následnou kvalitu vody. Správný způsob zazimování jezírka předchází úhynům ryb ...


Péče o vodu v zahradním jezírku 4  fotek

Péče o vodu v zahradním jezírku

Aby byl efekt ze zahradního jezírka dokonalý, je důležité, aby jeho voda byla čistá a zdravá. Jezírko se zelenou vodou neplní svou funkci a nevypad ...


Jak vybrat ty správné filtry pro jezírka 13  fotek

Jak vybrat ty správné filtry pro jezírka

Filtry pro jezírka dnes patří k základnímu vybavení každého zahradního jezírka. Naštěstí už jsou tyto filtry na trhu již běžně dostupné. Na výběr m ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
0
Kapková závlaha Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Smartiri
0
koupací jezírko bez řas Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×