S nefunkčními kamny si můžeme poradit sami
Známe to všichni – přijde první mrazík a my hned zatápíme, a pak si libujeme, jak je nám doma teploučko. V pátek večer jako při zákonu schválnosti zjistíme, že teplo se kamsi ztrácí, až zmizí úplně a kamna jsou nefunkční. Co teď?
reklama
Pokračování obsahu
reklama
Plynový kotel
Nefunkční plynová kamna mohou mít mnoho příčin, vždy je ale třeba si před kontaktováním servisního technika prověřit několik základních věcí, kterou jsou častou příčinou toho, že kotel nefunguje a jdou vyřešit rychle a snadno vlastními silami.
- Zkontrolujte, zda není uzavřený přívod plynu.
- Rovněž prověřte funkčnost baterií v prostorovém termostatu.
- Ověřte, zda je v pořádku elektrická zásuvka, do které je kotel zapojený.
- Stejně tak zkontrolujte rozdvojku, pokud je přes ni kotel připojen do sítě, častou jejich vadou jsou otočené fáze, které mohou problém způsobit.
- V otopném systému ověřte množství vody, její nedostatek může nefunkčnost kamen způsobit. Ukazatelem je tlak pod 1 bar, ideální tlak v soustavě je potom 1,2 baru.
Pokud kamna nefungují, zkontrolujte, zda je vše nastaveno, jak máUjistěte se také, že není zanesený výměník kotle. To může být způsobeno hned několika faktory, které je dobré nepodceňovat, protože může dojít k úniku oxidu uhelnatého, který způsobuje otravu až smrt. Nové spotřebiče jsou proto opatřeny pojistkou, která v případě úniku tohoto plynu odstaví spotřebič z provozu. Zároveň se také zanesením zvyšuje spotřeba a snižuje účinnost kotle. Zanesený výměník může mít tyto příčiny:
- Může to být způsobeno buďto nízkým tahem,
- nebo vysokou prašností v místě, odkud se vzduch čerpá;
- nutností je také pravidelná údržba, jejíž zanedbání může zanesení způsobit. Je vhodné tuto činnost provést odborníkem alespoň jednou za dva roky;
- kotel musí mít dostatečný přísun vzduchu, což může být problém třeba v případě, že dojde k výměně oken za nová, která lépe těsní;
- může být také porouchaný ventilátor pro odtah spalin.
V případě větší poruchy volejte neprodleně servisJak se vyhnout problémům s krbovými kamny
Abyste se nefunkčním kamnům vyhnuli, držte postupů daných výrobcem a pravidelně provádějte údržbu. Nejčastěji se lidé dopouští při topení v kamnech a krbových vložkách následujících chyb:
- krbová kamna a vložky používejte k účelu, k jakému byly vyrobeny – pokud mají být pouze sekundárním zdrojem tepla, ale vytápíte jimi objekt celou topnou sezónu, může se stát, že dojde k prasknutí roštu, deflektoru nebo šamotových cihel, celé tělo kamen se může zkroutit apod.
- Další nutností je naučit se u krbových kamen ovládat přívod vzduchu – neustále otevřený přívod vzduchu způsobuje nejenom vysokou spotřebu paliva, ale také přetopení a již zmíněné důsledky.
- Stejně tak může být přetopení způsobeno příliš vysokým tahem komína a tím nadměrným přívodem vzduchu– uzpůsobte ho tedy hodnotám, které doporučuje výrobce.
- Opačný případ nastává tehdy, kdy je výkon kamen přesahuje potřebné hodnoty. Vy pak, aby nebylo přetopeno, uzavřete přívod vzduchu a komínovou klapku, což způsobí ve vyšší míře tvorbu sazí a dehtu v komínu, kouřovodech i samotných kamnech. Může to rovněž ovlivnit další technologie, jako je oplach skla atd. Stejně tak budou kamna trpět i v případě, že nebude mít komín dostatečný tah.
- Spalujte jen doporučené palivo – velké problémy si můžete ušetřit, budete-li se řídit doporučeními výrobce ohledně používaného paliva. Nevhodné palivo může způsobit přehřívání a poškození konstrukce kamen, která nejsou na vyšší teploty stavěná, nedoporučuje se také spalování lakovaného a jinak upravovaného dřeva.
I zde platí zákon schválnosti – kamna přestanou fungovat, kdy si teplo užíváme nejvíceJak kamnům poskytnout první pomoc?
- Pokud kamna kouří a zapáchají, je možné, že nejsou čistá. Pusťte se tedy do jejich vyčištění. Zápach se také často objevuje, když zatopíte v nových kamnech a vypaluje se nátěr, tam nezbývá než vydržet.
- Malý tah komína může být způsoben zanesením sazemi. I v tomto případě se pokuste ho vyčistit.
- Kamna, která málo topí, prověřte po všech frontách – zkontrolujte uzavření čisticích otvorů do komína i dvířek napojených topenišť. Důležité je prověřit i těsnění kolem dvířek.
A nepomůže-li nic z uvedeného, nezbývá, než k nefunkčním kamnům přivolat odborníka a doufat, že se závada v chladném období rychle vyřeší.
V kamnech používejte jen doporučené palivo, abyste předešli problémům
Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)
Související články
5 fotek
Kachlová kamna jsou krásná a vytápění jimi má oproti jiným zdrojům spoustu výhod. Produkují přirozené a zdravé teplo, mají vysokou účinnost spalování ...
13.3.2013 |
JARA (text), Pavel Zeman (foto) |
Opravy a renovace
6 fotek
Večer zatopit a ráno vstát do vyhřáté místnosti. Právě teď začíná roční období, kdy tento pocit rozhodně oceníte vy i vaše rodina. Pokud toužíte po ...
21.10.2015 |
fajri.cz (text a foto) |
Opravy a renovace
5 fotek
Topná sezóna zaklepala na dveře. Váš krb i kamna proto budou potřebovat pravidelnou údržbu. Jak se ale pohodlně a rychle zbavit popela, aniž byste ...
4.2.2016 |
Kärcher (text a foto) |
Opravy a renovace
7 fotek
Jak být při topení nezávislým? Možností je instalace nezávislého zdroje vytápění. Tím nejběžnějším je montáž kamen, krbu či krbových kamen. Při spr ...
14.10.2019 |
Hornbach (tisková zpráva) |
Opravy a renovace
5 fotek
Kombinované kotle, jak již jejich název napovídá, jsou takové, které umí kombinovat buďto různé činnosti, nebo typ paliva. Zvláště kombinované plyn ...
24.9.2019 |
Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto) |
Opravy a renovace