Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Když vzduch i země hřejí aneb tepelná čerpadla – úsporné vytápění

Když vzduch i země hřejí aneb tepelná čerpadla – úsporné vytápění
Dokážeme-li ze svého okolí čerpat přirozené teplo, které zde je, a využívat ho k vytápění, ušetříme spoustu energie, kterou bychom jinak na výrobu tepla spotřebovali. Tím samozřejmě významně ušetříme: zdroje, peníze a také životní prostředí. Ptáte se, jak toho dosáhnout? Třeba pořízením tepelného čerpadla.
reklama

Značka Buderus přišla s užitečnou nabídkovou akcí, platnou do konce roku, v níž nám umožňuje si do rodinného domku výhodněji pořídit ekologické vytápění, a to prostřednictvím tepelných čerpadel se systémem země-voda a vzduch-voda.
A protože lze výhodnější nákup sloučit i s dotací Zelená úsporám, vedle k přírodě ohleduplnějšího způsobu, jak si zajistit doma teplo, ušetříme rozhodně nezanedbatelnou částku. Akční sleva v měsících říjen až prosinec činí až 20 000 korun
a dotace Zelená úsporám až 75 000 korun. Pro práci v rámci státní dotace je proškoleno více než 100 montážních firem a záruka na všechny typy tepelných čerpadel je 5 let.

Vzduch – voda

Logatix WPL 120 AR

Čerpadlo využívá teplo, které ze vzduchu jeho prostřednictvím získá voda, jež zahřeje systém nebo radiátory, a tak nám vlastně „vzduch zatopí“. K jeho pohonu spotřebujeme asi třetinu elektrické energie, kterou bychom jinak k vytopení srovnatelného objektu klasickým kotlem potřebovali.

Tepelná čerpadla Logafix WPL umožňují jak monoenergetický, tak bivalentní provoz – což znamená, že v případě nutnosti lze jejich výkon zvýšit zapojením dalšího zdroje.
V nabídce jsou i reverzibilní tepelná čerpadla, což znamená, že tato čerpadla v zimě topí a v létě chladí. Nabízejí i zajímavou možnost využití odpadního tepla vznikajícího při chlazení – můžeme s ním třeba přihřívat bazénovou vodu. Za to, že systém funguje opravdu úsporně, mohou technické fígle jaké představují Scroll kompresory, axiální ventilátory a účinné výměníky tepla. Případný hluk pohlcuje protihluková izolace.

Toto vytápění spolehlivě pracuje, pokud je venku méně než –25° C. Když je zima opravdu zlá, můžeme systém doplnit elektrickým ohřevem či kotlem na plyn. Protože má čerpadlo vyšších výkonů dva kompresory, umí pružně reagovat na teplotní výkyvy, takže když je venku tepleji, pracuje tepelné čerpadlo jen na jeden. Jeho regulační systém dokáže výkon rozdělit na ohřev teplé vody a dva nezávislé topné okruhy, takže například na jiné hodnoty topíme v podlahovém vytápění a jinak v radiátorech, prostě tak, jak nám to kde vyhovuje. Buderus k těmto čerpadlům nabízí i široké spektrum příslušenství. Stavebnicový systém umožňuje snadnou instalaci.

Země – voda

Logatherm WPS K

Ze školy víme, že teplota půdy je pod zámrznou hloubkou v podstatě stálá. Pokud ji umíme získat a předat vodě v otopném systému, vlastně „zatopíme zemí“. Musíme mít ovšem u rodinného domu k dispozici pozemek, kde bude systém ze země teplo čerpat: v ní se ohřeje solanka proudící mezi půdním plošným kolektorem nebo hlubinným vrtem, a do systému předá nízkopotenciální energii země. K tomu dojde na výparníku a v deskovém výměníku. Systém ji znásobí a prostřednictvím otopné vody předá radiátorům, podlahovému topení nebo třeba vodě pro koupelnu (anebo do bazénu).
A co kdyby teploměr klesl přespříliš? Může být použit doplňkový zdroj tepla, elektrická patrona, plynový kotel..., který zajišťuje případný dohřev topné vody.Tak se to dá říct jinak: tepelná čerpadla již druhé generace Logatherm WPS se systémem země-voda se vyrábějí ve švédském městě Tranas, a tam nepochybně vědí, co je zima a umí se s ní vypořádat. Protože Švédi zároveň moc nerozhazují, je také zřejmé, že jejich systém bude šetřit, kde se dá, a zároveň bude spolehlivý, což je zase známá vizitka značky Bosch, která závod převzala. O zdejších tepelných čerpadlech dobré reference určitě platí.

Připraveno ve spolupráci s www.buderus.cz.

Autor: Jiří Jan a Buderus (text a foto)

Související články

Ušetřete s tepelným čerpadlem vzduch voda 5  fotek

Ušetřete s tepelným čerpadlem vzduch voda

Tepelná čerpadla jsou moderním systémem, díky kterému uspoříte elektrickou energii a také se vyhnete starostem s kotli na tuhá paliva. Tepelné čerp ...


Nástěnné kotle 3  fotek

Nástěnné kotle

Nenechat unikat energii, ani peníze – to je heslo toho, kdo dobře hospodaří. Proč by mělo teplo jen tak mizet do komína, když ho lze téměř beze zbytku ...


Co udělat pro zdravé bydlení 10  fotek

Co udělat pro zdravé bydlení

Při výzkumech toho, co je zdravé, hraje prostředí, v němž trávíme většinu času, významnou roli. Proto ho vědci usilovně zkoumají. Co je příjemné ovšem ...


Tajemství kondenzačního kotle 10  fotek

Tajemství kondenzačního kotle

Vzpomeňte si na oheň na letním tábořišti. Praskající dřevo, v jehož buňkách uzavřená voda se odpařuje tak rychle, že se struktura dřeva bortí. Stoupaj ...


Zvýhodněná nabídka tepelných čerpadel  značky Buderus 1  fotek

Zvýhodněná nabídka tepelných čerpadel značky Buderus

Obchodní divize Buderus společnosti Bosch Termotechnika s.r.o. připravila pro své zákazníky pro nadcházející měsíce výhodné akce v rámci dotací z prog ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×