Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Kategorie a členění dřevěných podlah

Kategorie a členění dřevěných podlah

V dnešní přetechnizované době plné umělých náhražkových materiálů se přírodní dřevo stává stále více žádaným artiklem. Opět se vrací do našich domovů zejména v podobě masivních dřevěných podlah, obložení, teras nebo fasádních obkladů. Kvalita všech dřev není stejná, každé dřevo je vhodné pro různé použití a zátěž. Také různé jakosti dřeva předurčují jeho trvanlivost a použití v interiéru i exteriéru. Zaměříme se zejména na členění dřevěných podlah. Poradíme vám, podle jakých parametrů zvolit tu správnou dřevěnou podlahu pro váš domov.

reklama

Členění dřevěných podlah podle typu dřevin

Dubová podlaha – tyto podlahy patří k těm nejoblíbenějším. Dubové dřevo je velmi odolné a pevné. Dubová podlaha má jedinečnou kresbu, je stálá a nadčasová. Při správné pokládce vydrží krásná po generace. Tento typ podlahy je vhodný prakticky do jakýchkoliv prostor. Snese i vyšší zatížení, dubová podlaha je opravdu odolná a trvanlivá.

Dubové dřevěné podlahy patří mezi nejoblíbenější

Smrková podlaha – je ideální pro ty, kdo touží po masivní podlaze v přirozeném žlutavém nádechu. Smrkové dřevo je pružné a má nízkou hmotnost. Díky svým vlastnostem je ideální jako dřevina na podlahy do dětských pokojů nebo ložnic. Díky své nádherné světle žluté barvě je vhodné i do tmavších interiérů. Při tloušťce podlahy 15 mm je možné smrkovou podlahu kombinovat i s podlahovým vytápěním.

Borovicová podlaha – v sobě nese nádech divoké přírody. Borovicové dřevo se vyznačuje nádhernou kresbou letokruhů i suků. Díky své světlé barvě se hodí i do tmavších místností. Borovicové dřevo je měkčí je proto vhodnější do méně zatěžovaných prostor, jakými jsou například ložnice. Mimo podlah z klasické borovice nebo severské borovice se také můžete setkat s podlahou vyrobenou z borovice limba. Tento strom se dožívá úctyhodného věku až tisíce let, vyznačuje se dlouhou životností a nádhernou aromatickou vůní. Tato vzácná dřevina se také vyznačuje díky uvolňování vonných silic blahodárnými účinky na ty, kdo trpí dýchacími problémy, astmatem nebo alergií.

Jasanová podlaha – hned na první pohled se jasanová podlaha vyznačuje větší barevnou škálou lamel, která je způsobená tmavším jádrem dřeva. Jasanová podlaha je velmi originální, hravá a vypadá velmi moderně. Díky vynikajícím fyzikálním vlastnostem jasanového dřeva je tato podlaha velmi trvanlivá a snese i vysoké zatížení. Je ideální do obývacích pokojů, kuchyní nebo chodeb. Při chůzi naboso budete vnímat její příjemný a hladký povrch, tato podlaha vzbuzuje pocit tepla a velmi příjemně voní. Jasanovou podlahu je při vhodné tloušťce a pokládce lepením vhodné kombinovat i s podlahovým topením.

Modřínová podlaha – tato podlaha na první pohled zaujme svou krásnou červenohnědou kresbou, kdy do světlého povrchu vstupuje tmavší modřínové jádro. Ideální je zvolit podlahu ze sibiřského modřínu, spíše než z modřínu, který vyrůstal u nás v Čechách. Sibiřský modřín přeci jenom vyrůstá v odlišných podmínkách a jeho dřevo je daleko více houževnatější. Dřevo sibiřského modřínu je díky svým vlastnostem vhodné na podlahy, ale také fasády nebo terasy.

Varianty podlah podle barevného odstínu a sukovitosti u listnatých dřevin

Kvalitu dřevěné podlahy ovlivňuje také sukovitost dřeva, které bude na její výrobu použito. Dřevo bez suků, stejně jako méně a hodně sukovité dřevo nese své označení, kterým se označují i jednotlivé druhy podlah. Toto dělení se využívá u podlah vyráběných z listnatých dřevin. Zatímco dříve bylo tím nejžádanějším dřevem takové, které obsahovalo co nejméně suků, dnes je tomu naopak. Suky jsou u dřevěných podlah žádané, nesou v sobě totiž přirozenou krásu a kresbu dřeva.

  • Selekt – jedná se o podlahová prkna, která jsou prakticky bez suků s minimální barevnou odlišností
  • Natural – podlahová prkna natural obsahují malé množství zdravých malých suků
  • Rustikal (Markant) – podlahová prkna s tímto označením se vyznačují větší barevnou rozmanitostí dané dřeviny a vyšší sukovitostí

Členění jakosti podlahy u jehličnatých dřevin

U jehličnatých dřevin se setkáte s označením jakosti, chcete-li kvality podlahy, členěné podle písmen abecedy od nejkvalitnějších, po dřeviny s přípustnými odchylkami – A, A/B, B a C (industrie). Co jednotlivé označení znamená a jaké odchylky a kvalita dřeva je zde přípustná?

Posuzována je zejména přítomnost a množství suků, trhlin a zásmolků. Barevnost dřeviny, napadení škůdci a tvarová stálost.

Většina běžně pokládaných podlah má kvalitu A/B. Kvalita podlahy C (industrie) je vhodná spíše pro použití do technických místností, garáží, dílen, skladů nebo hospodářských budov, ale i jako obklad stěn nebo stropů u uvedených prostor. Vhodné jsou v závislosti na míře vysušení také jako podlahy nebo obklady do zahradních domků nebo pergol.

  • Kvalita A – suky jsou přípustné v libovolném počtu do velikosti 1/3 šířky prkna. Sukové trhliny musí být zatmeleny. Přípustné jsou černé bodové suky do velikosti 8 mm. Povolena max. 1 suková zátka na běžný metr vztaženo na celkový počet kusů. Trhliny by se na pohledové straně neměly vyskytovat. Přípustné jsou zatmelené koncové trhliny procházející do max. délky 3 cm u max. 15 % celkového počtu kusů. Zásmolky jsou přípustné max. 2 na kus do velikosti 1 cm² a u 20 % počtu kusů. Zabarvení je přípustné přírodní, zamodrání je nepřípustné. Napadení škůdci je nepřípustné.

  • Kvalita A/B – jsou přípustné zdravé suky v libovolném počtu do velikosti odpovídající max. polovině šířky prkna max. u 50 % vztaženo na počet kusů. Sukové trhliny musí být zatmeleny. Přípustné jsou černé bodové suky do velikosti 15 mm. Malé vypadané suky a hranové suky jsou povoleny. Přípustné jsou černě ohraničené suky do průměru max. 25 mm u max. 15 % celkového množství, pokud jsou na jedné straně palubky pevně srostlé s dřevní hmotou. Výskyt sukových zátek neomezeně. Trhliny jsou přípustné, pokud není ohrožen celkový vzhled. Přípustné procházející koncové trhliny do max. délky odpovídající šířce kusu. Přípustné jsou sukové trhliny. Maximum je 5 zásmolků na kus do velikosti 2 cm² a u 25 % počtu kusů. Přípustné je přírodní zabarvení, zamodrání je nepřípustné. Napadení škůdci je nepřípustné.

  • Kvalita B – jsou přípustné zdravé suky v libovolném počtu do velikosti odpovídající max. polovině šířky prkna. Sukové trhliny musí být zatmeleny. Přípustné jsou černé bodové suky do velikosti 15 mm. Malé vypadané suky a hranové suky jsou povoleny. Přípustné černě ohraničené suky do průměru max. 25 mm u max. 25 % celkového množství, pokud jsou na jedné straně palubky pevně srostlé s dřevní hmotou. Výskyt sukových zátek je neomezený. Jsou přípustné neprocházející trhliny, pokud není ohrožen celkový vzhled. Přípustné procházející koncové trhliny do max. délky odpovídající šířce kusu. Přípustné jsou sukové trhliny. Přípustných je max. 5 zásmolků na kus do velikosti 2 cm² a u 35 % počtu kusů. Přípustné je přírodní zabarvení, zamodrání je nepřípustné. Napadení škůdci je nepřípustné.

  • Kvalita C (industrie)přípustné jsou zdravé suky v jakémkoliv množství a jakékoliv velikosti. Přípustné jsou sukové trhliny a vylomené hrany do velikosti 40 mm. Přípustné jsou nesrostlé suky a vypadlé suky do velikosti 30 mm. Přípustné jsou procházející trhliny, pokud není ohrožen celkový vzhled. Přípustné procházející koncové trhliny do max. délky 300 mm. Zásmolky jsou přípustné v neomezeném množství. Zabarvení je přípustné přírodní a zamodrání. Napadení škůdci je přípustné ojediněle. Přípustná jsou nedohoblovaná místa v oblasti pera a drážky, resp. vlnkování na povrchu.

Vrstvená nebo masivní podlaha?

Další faktor, který ovlivňuje kvalitu a použití dřevěné podlahy je to, zda se jedná o podlahu vyrobenou z masivních prken – tedy z jednoho kusu dřeva. Nebo z prken lepených, vrstvených. Pokud při koupi narazíte pouze na označení dřevěná podlaha, vždy se ptejte, zda se jedná o masiv nebo vrstvenou lepenou podlahu. Lepené podlahy bývají zpravidla levnější, avšak jejich trvanlivost nedosahuje takových kvalit jako podlahy z masivního dřeva.

Autor: Andrea (text), Serafin Campestrini (foto)

Související články

Dřevěná masivní podlaha FeelWood s vámi projde dlouhá desetiletí. A zůstane pořád stejně krásná! 6  fotek

Dřevěná masivní podlaha FeelWood s vámi projde dlouhá desetiletí. A zůstane pořád stejně krásná!

Dřevěná podlaha dává a nebere si skoro nic. Masivní dřevěnou podlahu si pořídí zejména ten, kdo dokáže ocenit přírodní materiály, nadchne se pro je ...


Dřevěné podlahy jsou „in“, jejich obliba roste 12  fotek

Dřevěné podlahy jsou „in“, jejich obliba roste

Zatímco v minulém století bylo jednoznačným trendem pokládat na podlahy v domech a bytech linolea a koberce, v současnosti je zaznamenáván boom dře ...


Totální výprodej palubek, prken a latí v SECA Borohrádek 2  fotek

Totální výprodej palubek, prken a latí v SECA Borohrádek

Ve dnech 7. – 19.10.2019 pořádá SECA Borohrádek, dodavatel palubek, prken, latí a hranolů, v podnikové prodejně přímo v Borohrádku totální výprodej ...


Jak udržet dřevěnou podlahu perfektní po dlouhá léta? 3  fotek

Jak udržet dřevěnou podlahu perfektní po dlouhá léta?

Dřevěná masivní podlaha je skutečnou perlou dokonalosti v každém interiéru. Pokud o jejím pořízení uvažujete nebo dokonce již dřevěnou podlahu ve s ...


Kolik stojí masivní dřevěná podlaha? 2  fotek

Kolik stojí masivní dřevěná podlaha?

Masivní dřevěné podlahy jsou stále více oblíbené a v poslední době nastává jejich velký comeback. To vědí i v SECA Borohrádek – výrobce masivních p ...


Obývací pokoj, kuchyně i jídelna jako stvořené pro masivní dubovou podlahu 8  fotek

Obývací pokoj, kuchyně i jídelna jako stvořené pro masivní dubovou podlahu

Je moderním trendem spojovat v jeden obytný prostor kuchyni, jídelnu i obývací pokoj. Důvody jsou jednoduché a praktické – zachování velkého a vzdu ...


Podlahové vytápění a dřevěná masivní podlaha? Proč ne! 6  fotek

Podlahové vytápění a dřevěná masivní podlaha? Proč ne!

Ano! Je však potřeba dodržet následující podmínky a doporučení. Při pokládce na podlahové topení se dřevo v topných periodách díky topnému roštu do ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
4
čerpadlo na zatekajici sklep Stavební nářadí
Poslední příspěvek: 10.7.2018 11:38 Pavel S
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×