Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Návod na imitaci kameniny

Návod na imitaci kameniny
I z obyčejné skleněné láhve můžeme udělat imitaci kameninové nádoby. Láhev můžeme použít pro úschovu olivového oleje, ovocných a bylinkových octů či různých likérů, protože vnitřek je stále čistý a zdravotně nezávadný. Kromě nepropustnosti a pěkného dekoračního vzhledu jsou kapaliny uvnitř chráněny ještě před světlem. Chceme-li budoucí obsah maximálně světelně ochránit, natřeme celou láhev včetně dna tmavým nátěrem. Dekorační láhev s obsahem pak nemusíme schovávat do skříňky, ale vystavíme ji na viditelném místě v kuchyni.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Lahev, akrylovou barvu, sádru, ubrousek, šedou či zlatou patinu v prášku, lak, drátek.

Nářadí

Štětec, kleště, nůžky.

Postup

  1. Hezky tvarovanou láhev nevyhazujeme, ale použijeme ji k dekoraci. Ve vodě odmočíme nálepky a sloupneme je. Pak celou láhev natřeme akrylovou barvou.

  2. Po zaschnutí si připravíme směs pro napodobení hrubé kameniny vytvářející plastický strukturální povrch. Na dno malé misky nalijeme akrylovou barvu a zamícháme do něj dvě kávové lžičky sádry. Špičkou kolmo postaveného štětce nanášíme (tupujeme) směs na láhev. Tupování ještě několikrát do zasychajícího nátěru opakujeme.

  3. Po uschnutí vidíme, že na láhvi vznikl hrubě zrnitý povrch, který ještě můžeme tónovat nátěrem akrylové barvy. Barvu raději nanášíme tupováním v tenké vrstvě, abychom zachovali původní strukturu.

  4. Imitaci kameninové láhve či dózy můžeme také ozdobit ubrouskovou technikou. Z ubrousku vystřihneme obrys vybraného motivu a oddělíme svrchní tenkou vrstvu s potiskem. Zbývající dvě vrstvy papíru nebudeme potřebovat.

  5. Místo na láhvi, kam má přijít obrázek, potřeme lepidlem Herkules a přiložíme střed ubrouskového motivu. Jemným štětcem pak obrázek přitiskneme a vyhlazujeme směrem od středu ke krajům, aby přilnul na všech místech. Při lepení postupujeme velice opatrně, navlhčený ubrousek má tendenci se trhat.

  6. Motiv na barevném povrchu dobře splyne s podkladem. Chceme-li zdůraznit barvy obrázku, přilepíme výstřižek z ubrousku na původní bílou plochu. Po zaschnutí vybarvíme pouze jeho okolí. Aby pozadí na obrázek dobře navazovalo, okraje výstřižku jemně zaprášíme barvou nanesenou téměř suchým štětcem.

  7. Na „kameninové“ lahvi vytvoříme jemnou zlatou nebo šedou patinu vzniklou jakoby vypalováním. Nejdřív povrch láhve natřeme slabou vrstvou akrylové barvy. Potom štětcem nabereme trochu práškového zlata (bronzu), přebytek oklepneme zpátky a z výšky jemně poprášíme mokrou barvu.

  8. Drátěný křížený výplet začneme u dna. Ze silnějšího drátu uděláme kroužek trochu menší než dno, aby nesklouzával. Na něj zavěsíme tenčí, výpletové drátky. Ustřihneme vždy drát asi třikrát delší, než výška láhve, v polovině jej ohneme, zavěsíme za kroužek a dvakrát zakroutíme do sebe.

  9. Aby kroužek při pletení držel, přitiskneme výpletové dráty hned po zavěšení gumičkou. Potom začneme s vyplétáním stěn. Dva sousední dráty vždy překřížíme a dvakrát je zakroutíme do sebe, což opakujeme, až dokončíme první řadu. V další řadě vše opakujeme.

  10. Dráty mezi sebou pravidelně křížíme a zakrucujeme do sebe, až dosáhneme hrdla. Výplet zakončíme tím, že volné konce drátů do sebe zakroutíme a spojíme vždy se sousedním okem. Zde je uštípneme a ostré konce ohneme dovnitř. Tak postupně uzavřeme celý horní okraj.

Pepův tipPři nanášení barvy si láhev přidržujeme tyčkou zasunutou dovnitř, což nám umožní provést nátěr na všech místech a nezašpiníme si ruce. Po natření můžeme povrch ještě nastříkat akrylovým lakem. Výplet uděláme z mosazného či obyčejného drátu o průměru asi 0,65 mm.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Provaznictví (1) 10  fotek

Provaznictví (1)

Staří latiníci převzali od Řeků úsloví „z písku provaz plést“ jako popis činnosti marné, z níž nic nebude. Jak se ale vyráběly opravdové provazy, pro ...


Dekupáž aneb Rozkvetlé šuplíčky 13  fotek

Dekupáž aneb Rozkvetlé šuplíčky

Pár šikovných rukou, štětec a barvy stačí k tomu, aby i předměty, které už dávno ztratily šmrnc a skončily by někde na půdě nebo v komoře, vypadaly za ...


Dekupáž 19  fotek

Dekupáž

Pár šikovných rukou, štětec a barvy stačí k tomu, aby stará konvička, květináč nebo krabička vypadaly jako nové. Zdobení tzv. ubrouskovou technikou je ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×