Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Znáte zimní bakterie do jezírka?

Znáte zimní bakterie do jezírka?

Zahradní jezírka v zimě odpočívají a proto je potřeba jim dodat potřebnou výživu a vzpruhu, aby se do jara probudily v té nejlepší kondici a dělaly nám zase po celý rok radost a potěšení. A k tomu poslouží jezírkové bakterie, které spolu s enzymy a vitamíny napomáhají ke kvalitě vody a správnému složení.

reklama

Zima je za dveřmi a je potřeba na ni připravit i zahradní jezírko. Vykonáme vše potřebné, vyčistíme ho, přesuneme ryby do zimoviště a ošetříme jezírkovou techniku. A můžeme v klidu počkat, až se zima ujme vlády. A nezapomněli jste na něco? Jak na zimu ošetříte vodu v jezírku? Slyšeli jste už o zimních bakteriích do jezírka?

Co jsou zimní bakterie?

Jezírko potřebuje samozřejmě účinnou filtraci, protože jinak by se stojatá voda začala brzy kazit. My můžeme k čištění vody přispět tím, že budeme pravidelně vybírat spadané listí a různé nečistoty. Většina čerpadel, a to zvlášť v malých jezírkách, se na zimu musí uklízet do sucha, aby je mráz nepoškodil. V tu chvíli bychom měli už vědět, jak vodu zabezpečit, aby se nekazila a byla na jaře připravená k další sezóně. Proto bychom měli přírodě vypomoci přidáním bakterií do vody.

Jsou bakterie v jezírku opravdu nutné?

Zastánci ryze přírodního a ekologického zahradničení budou protestovat, avšak opak je pravdou. Tím pravým důvodem je velice dlouhá zima a studené měsíce v našich podmínkách, které dávají zahradám a jezírkům opravdu zabrat. Čistotu vody vám totiž nezajistí jen kvalitní filtrace a výkonné čerpadlo, ale především tzv. biofilm, který se skládá nejen z bakterií, ale také ze živočichů, řas, zooplanktonu, fytoplanktonu a jeho vytvoření trvá cca 2-12 měsíců, podle typu média, filtrace, kvality vody, dostatku potravy, typu krmiva a dalších kritérií. Problém je, že po každé zimě tento biofilm odumírá a musí se během roku vytvořit nový. My ale nemůžeme čekat měsíce, než se vytvoří přirozená harmonie a vše začne fungovat. Proto dodáme jezírku trochu životabudiče v podobě bakterií. Již na podzim dodáme typ Microbe-Lift Winter Bacterial, a Bio-Oxidator.

Pokud je zima mírná a mrazy jsou jen slabé, pouštějte v jezírku vzduchování, aby z vody mohly unikat všechny nahromaděné plyny. Odstraňujte povrchové nečistoty, které napomáhají rozkladu a tvoří kaly ve vodě. Během teplejších dnů v zimě přidávejte Microbe-Lift Winter Bacterial a Bio-Oxidator. Na trhu je i komplexní přípravek Baktoma Zazimovač jezírek a rybníčků. Rozkládá organické usazeniny na dně i ve vodním sloupci, odstraňuje hnědou vodu, rozkládá organické nečistoty, udržuje stálou hladinu kyslíku, snižuje koncentraci plynů jako amoniak či sirovodík. Je bezpečný pro všechny vodní i ostatní živočichy. 500 g balení je jednorázová dávka pro 25 m² vodní plochy. Balení jednoduše nasypeme do jezírka po odebrání přebytečného množství vody před zimou.

Microbe-lift Autumn-Winter je další z řady přípravek pro zazimování jezírek. Jedná se o dvousložkový systém sestávající z bakterií v tekutém stavu a suchých, ve vodě rozpustných sáčků obsahujících směs celulózových enzymů, celulózu produkujících bakterií a chladno vodních bakterií. Celulózové enzymy napomáhají rozkladu listí, organických sedimentů a kalu. Ostatní bakterie rozkládají vedlejší produkty. Tyto bakterie vydrží i extrémní teplotu pod bodem mrazu, pouze jejich aktivní činnost ustává a nastartuje se ihned, jakmile se teplota ustálí nad bodem mrazu. Fungují v temnu i pod ledem. Kromě rozkladné enzymatické činnosti pomáhají uchovat zdravý imunitní systém pro ryby během zimních měsíců.

Za povšimnutí stojí i přípravek Vodnář Sada podzim pro jezírka, což je biologický přípravek pro odbourání nadměrného množství organických látek a prevence růstu řas a sinic. Bakterie se množí na dně, rostlinách i kamenech, spotřebovávají organický materiál, který slouží k růstu řas. Působí jako prevence a udržují přirozenou rovnováhu v jezírku, přičemž rozkládají již narostlé řasy. Zamezují výskyt jedovatých plynů, které se v jezírku v zimě mohou hromadit. Na řasy působí téměř okamžitě, již v několika minutách po aplikaci je možné pozorovat, jak jsou řasy vynášeny na vodní hladinu. Poté bychom je měli odstranit mechanicky. Stejně tak působí bakterie a enzymy na kaly usazené na dně a všechny tyto nečistoty se zachytí na hladině.

Chcete-li svému jezírku a zejména vodě a organismům v ní žijících prospět, využijte zimní bakterie, které vám vodu pročistí, obohatí živinami a aktivním kyslíkem, zbaví jezírko nečistot, řas a kalů a zajistí rovnováhu celého biotopu. Čím více získáte biologických pomocníků do jezírka, tím bude voda čistší a kvalitnější a tím více se odbourají organické i anorganické nečistoty.

Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Pěstujte hladové bakterie 6  fotek

Pěstujte hladové bakterie

Už zase stojíte nad svým krásným, novým a ergonomicky dokonale promyšleným dřezem, který ovšem po mytí nádobí odtéká tak pomalu, že vás chytá běs, pro ...


Jak na správné zazimování zahradního jezírka a jsou potřeba zimní bakterie? 5  fotek

Jak na správné zazimování zahradního jezírka a jsou potřeba zimní bakterie?

Posezónní údržba zahradního jezírka je důležitá a má hlavní vliv na následnou kvalitu vody. Správný způsob zazimování jezírka předchází úhynům ryb ...


Údržba jezírka 6  fotek

Údržba jezírka

Vodní hladina dokáže dodat určitý půvab každé zahradě. Aby jezírko vypadalo stále pěkně, musíme věnovat čas jeho pravidelné údržbě.


Zimní příslušenství v jezírku 8  fotek

Zimní příslušenství v jezírku

Každý, kdo vlastní jezírko buď jako okrasu nebo ke koupání ví, jak je těžké udržet v něm kvalitní a průzračně čistou vodu. Pomocí vhodného jezírkov ...


Zazimování jezírka 5  fotek

Zazimování jezírka

Jednou z důležitých a nezanedbatelných prací během probíhajícího podzimu je zazimování jezírka. Rozhodně nedoporučujeme čekat s úpravami do doby, kdy ...


Zahradní jezírka se bez užitečných bakterií neobejdou 8  fotek

Zahradní jezírka se bez užitečných bakterií neobejdou

Chystáte se pořídit si nebo vybudovat zahradní jezírko? Přemýšlíte nad tím, jak se takové jezírko čistí? S chemií v tomto případě nepochodíte. Rybníče ...


Nejvyšší čas pro zazimování zahradního jezírka 7  fotek

Nejvyšší čas pro zazimování zahradního jezírka

Na podzim je potřeba pečovat o jezírka na zahradě víc než v létě. Spadané listí nesbíráme jenom pro estetickou stránku údržby zahrady, ale také, ab ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×