Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Používáte na ošetření dřeva oleje nebo lazury?

Používáte na ošetření dřeva oleje nebo lazury?

Při ošetření dřeva si velmi často klademe otázku, zda námi zvolený přípravek dřevo opravdu ochrání a nepoškodí ho, zda dřevo neztratí svou původní barvu a za jak dlouho bude potřeba nátěr a nové ošetření provést. Jak jsou na tom oleje a jak lazury na dřevo?

reklama

Při ošetření povrchu dřeva si musíme nejprve položit otázku, čím chceme dřevo ochránit a přitom zachovat jeho původní kresbu a pokud možno i přírodní barvu. Můžeme použít oleje nebo lazury, které dřevo nezbarví, pokud použijeme skutečně přírodní odstín a zároveň ho ošetří.

Oleje ne dřevo

Oleje na dřevo jsou na přírodní bázi. Nejpoužívanější jsou lněné, teakové a tungové. Po aplikaci na dřevěný povrch má matný vzhled, dobrou vodoodpudivost a hlavně při ošetření dřeva olejem nedochází k odlupování nátěru jako u klasických silnovrstvých lazur. Oleje se do dřeva vtírají pomocí štětce, hadříku nebo za použití leštícího mechanismu. Jsou vhodné na veškeré venkovní i vnitřní dřevěné povrchy. Teakový olej je speciálně vyrobený na ochranu exotického dřeva, používá se zejména na ošetření zahradního nábytku. Oleje netvoří na povrchu dřeva souvislou vrstvu, ale usazují se v kapilárách a poskytují tak dřevěnému povrchu ochranu proti povětrnostním vlivům, vodě a UV záření. Zabraňují bobtnání, vysychání a praskání dřeva.

Některé oleje mají kromě klasické ochrany i další vlastnosti. Jsou impregnační, působí jako přirozená ochrana proti biologickým škůdcům dřeva, včetně dřevokazného hmyzu. Jejich výhodou je, že dřevo neuzavírají, ale dovolují mu dýchat a přirozeně pracovat. Ošetřující oleje mají hloubkovou ochranu, oživují zmatnělou barvu dřeva a zašlý či zašedlý povrch. Odpuzují vodu a nečistoty. Vytvářejí hedvábný vzhled. Napouštěcí oleje mají přídavek přírodních pryskyřic, které dřevo zvýrazňují už v prvním nátěru. Mají dlouhodobý účinek.

Aplikace oleje

Olej vtíráme jemným štětcem, rozprašovačem nebo válečkem do očištěného povrchu, který je odmaštěný. Natíráme minimálně ve dvou vrstvách. Následně se vyplatí celý povrch přetřít savým hadrem, který odvede přebytečný olej z povrchu.

Lazury na dřevo

Lazury na dřevo se od běžných laků liší především strukturou. Obsahují totiž sušinu - látku, která dřevu poskytuje ochranu. Díky svému složení lazury dřevo neuzavírají jako lak nebo barva a vpíjejí se do povrchu. Dřevo pak může lépe reagovat na změnu počasí, protože zůstává pružné. Lazury zachovávají přirozenou kresbu dřeva, odolávají povětrnostním vlivům i UV záření. Jsou použitelné jak v interiéru, tak v exteriéru.

Silnovrstvé lazury - vytvoří silný ochranný film na povrchu dřeva, ale jen velmi málo proniknou do dřeva. Jejich životnost je zhruba 5 let.

Tenkovrstvé lazury - jsou přesným opakem silnovrstvých, tudíž se vpíjí do dřeva a na povrchu zůstane jen slabá vrstvička lazurového filmu. Jejich životnost je nižší, okolo 3 let.

Aplikace lazury

Dřevo zbavíme nečistot a také původního nátěru. Lazury by se měly na dřevo aplikovat za jasného a suchého počasí bez větru, ideálně však v dílně nebo dobře větratelné místnosti. Na nátěr použijeme štětec. I zde je vhodné odstranit přebytečný nátěr savým hadrem, aby na povrchu dřeva nezůstávaly kapky nebo skvrny.

Lze sloučit oleje a lazury?

Výsledkem takové symbiózy je olejová lazura, která má všechny dobré vlastnosti oleje i lazury. Jsou většinou jednovrstvé, protože obsahují dostatek sušiny. Jsou penetrační - pronikají do hloubky dřeva a poskytují mu skvělou ochranu. Olej v nich obsažený dřevu dodává přirozený vzhled. Olejová lazura má velké uplatnění především na venkovních stavbách ze dřeva, neboť zajišťuje dřevu maximální ochranu před povětrnostními vlivy a UV zářením. Pouze velmi tvrdé dřevo jako dub nebo akát není vhodné ošetřovat olejovými lazurami vzhledem k nízké nasákavosti a následnému vyplavování tříslovin při pomalém zasychání.

Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

SOKRATES - Olejová ochranná lazura 3  fotek

SOKRATES - Olejová ochranná lazura

Olejová středněvrstvá lazura je rychleschnoucí, hedvábně lesklá rozpouštědlová nátěrová hmota, určena pro vnější prostředí. Obsahuje účinné látky, ...


Lazura, lak nebo vosk? Čím natřít dřevěnou podlahu? 12  fotek

Lazura, lak nebo vosk? Čím natřít dřevěnou podlahu?

Chystáte se renovovat starou dřevěnou podlahu nebo vás čeká naopak povrchová úprava podlahy nové? V každém případě se budete určitě zajímat, jaký n ...


Dokonalé ošetření dřeva za pomoci olejů a vosků 6  fotek

Dokonalé ošetření dřeva za pomoci olejů a vosků

Dřevěné povrchy vyžadují pravidelnou péči například v podobě vosků či olejů, kterými je nutné povrchy ošetřovat, aby si udržely svou krásu a vlastn ...


Vady nátěrů X. - Vady nátěrů dřeva 3  fotek

Vady nátěrů X. - Vady nátěrů dřeva

V minulém dílu jsme vyčerpali problematiku vad nátěrů na fasádách a dnes se zaměříme na vady nátěrů dřeva. Konkrétně pak na velice časté praskání a ol ...


Nátěry dřevěných povrchů, jako jsou pergoly, ploty či zahradní nábytek 5  fotek

Nátěry dřevěných povrchů, jako jsou pergoly, ploty či zahradní nábytek

Dřevěné povrchy na pergolách, plotech či zahradním nábytku jsou ve venkovním prostředí často vystaveny nepříznivým povětrnostním vlivům. Proto je d ...


Nátěr dřevěného plotu krok za krokem 9  fotek

Nátěr dřevěného plotu krok za krokem

Natřít dřevěný plot není žádná katastrofa, ani obtížná činnost. Stačí jen vzít do ruky běžné náčiní, které máte doma po ruce a po letech můžete mít ...


Ochranný nátěr prodlouží dřevu životnost a zvýrazní jeho krásu 5  fotek

Ochranný nátěr prodlouží dřevu životnost a zvýrazní jeho krásu

Ochrana dřeva je pro mnoho z nás trochu složitější, protože existuje mnoho typů nátěrových hmot. Jednoduše je můžeme rozdělit na lazury, barvy a la ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
2
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
Překližka Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jakub
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
2
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
1
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×