Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Funkce inteligentní elektroinstalace Ego-n

Funkce inteligentní elektroinstalace Ego-n
Jak moc při stavbě nebo rekonstrukci přemýšlíte o elektroinstalaci? Je vaším jediným požadavkem, aby byly vypínače a zásuvky tam, kde je budete potřebovat, a žádné vyšší nároky na ně nekladete? To by ale byla rozhodně škoda. Moderní elektroinstalace je inteligentní – vidí, slyší, komunikuje, komfortně se ovládá a je úsporná.
reklama

Inteligentní elektroinstalace se uplatní především při společném řízení osvětlení, okenních žaluzií a rolet, elektrických spotřebičů, vytápění, termostatických hlavic, klimatizace, zavlažování a dalších spotřebičů a funkcí, které jsou obtížně realizovatelné běžnými způsoby elektroinstalace. Zatímco klasická elektroinstalace je založena na prostém rozvedení elektřiny silovými vodiči, její inteligentní forma využívá kromě klasických rozvodů také sběrnicové vedení, které zajišťuje komunikaci mezi všemi součástmi elektroinstalace – inteligentními vypínači, automatickými spínači, termostaty, výkonovými moduly v rozvadeči a dalšími ovládacími prvky.

Inteligentní vypínače vypadají prakticky stejně jako ty běžné, ale na rozdíl od nich je stiskem jediného tlačítka možné ovládat různé spotřebiče a mnoho funkcí najednou. Příkladem takové elektroinstalace pro rodinné domy je inteligentní elektroinstalace Ego-n. Řešení je ekonomicky dosažitelné i při výstavbě běžných rodinných domů.

Co nám inteligentní elektroinstalace přinese?

Inteligentní vypínače (nazývané také snímače) a další prvky elektroinstalace Ego-n mezi sebou komunikují a vyhodnocují aktuální stav nebo i fyzikální veličiny. Z pohledu uživatele tím přinášejí řadu výhod:

 • Komfort
 • Jediným stiskem tlačítka lze vyvolat předem zvolenou kombinaci provozních stavů svítidel, případně i žaluzií, a vytvořit tím tzv. „světelnou scénu“ (např. pro sledování televize, párty apod.). Mezi jednotlivými scénami je možné přepínat pomocí systémových tlačítek či dálkového ovládání. Dále je to např. automatické spínání osvětlení, které oceníte např. pro děti, které jednak zapomínají zhasínat, nebo je možné spínat automaticky noční osvětlení při průchodu, např. na toaletu a to v takové intenzitě, že světlo neoslňuje a jen svítí na cestu. Vypínače mohou vypadat a fungovat také jako nenápadné vestavné digitální rádio, které oceníte např. v kuchyni nebo v koupelně. Je možné realizovat i komplexní ozvučení domu s přivolávacím systémem (interkom) a možností přehrávání hudby z externích zdrojů v jednotlivých místnostech i centrálně.

 • Úspora energie
 • Řízením více činností ve společném systému inteligentní elektroinstalace je možné zabezpečit jejich vykonávání jen v době, kdy jsou skutečně potřeba, čímž lze dosáhnout úspor energie. Například regulace vytápění pomocí systémově řízených termohlavic dokáže vytvořit příjemnou individuální tepelnou pohodu v každé obytné místnosti a zároveň neplýtvat. Samozřejmostí je ovládání a vzájemná komunikace s tepelnými zdroji:
  • plynové a elektrické kotle
  • tepelná čerpadla
  • klimatizace, vzduchotechnika

 • Bezpečnost a centrální funkce systému Ego-n (Neo, Neo Tech, Time, Time Arbo a Element)
 • Při odchodu z domácnosti lze jediným stiskem tlačítka vypnout všechna nepotřebná světla i zásuvky a tedy i připojené spotřebiče (kromě lednice a dalších zařízení, která mají zůstat zapojena), a tím předejít vzniku požáru. Zároveň dojde k zakódování bezpečnostního systému a vytápění se přepne na nižší výkon. Spustí se detekce pohybu, detekce pohybu s automatickým spínáním osvětlení nebo předávání informací o nežádoucím vstupu na pozemek a to i prostřednictvím SMS zpráv na váš mobilní telefon. Na ten je možné přijímat i zprávy od hlásičů kouře.

 • Dálkový přístup a komunikace
 • Prvky elektroinstalace lze ovládat dálkově (internet, Wi-Fi) pomocí vhodného tabletu, televizoru, MDA, PC či mobilního telefonu. Populární tablet umožňuje také zobrazení - vizualizaci stavu jednotlivých prvků systému a zařízení a zároveň měnit jejich nastavení – například rozsvěcet a zhasínat osvětlení, zapnout topení a podobně. Může být využit i jako centrální informační displej v obývacím pokoji, či u východu z domu. Jak jsme již uvedli, můžete od Ego-n dostávat hlášení prostřednictvím SMS zprávy.

 • Jednoduchou instalaci
 • Montáž a oživení inteligentní elektroinstalace Ego-n jsou natolik snadné, že je zvládne každý dobrý elektromontér.

  Příklad inteligence a logických funkcí inteligentních vypínačů a zásuvek Ego-n aneb „když nastane situace“:

  • Větráte oknem – vypne topné těleso v dané místnosti
  • Začíná pršet – zavře střešní okna a zakryje venkovní bazén
  • Nejste doma – vypne všechny spotřebiče a zásuvky (samozřejmě s výjimkou lednice a dalších předvolených zařízení). Pokud odejdete a zapomenete vypnout např. žehličku, vypne ji!
  • Venku se stmívá – zatáhne žaluzie, a to třeba jen tam, kde se právě svítí
  • Jste na dovolené – nebojte se zlodějů. Ego-n bude simulovat vaši přítomnost a střežit.
  • Existuje ještě mnoho dalších funkcí, které můžete Ego-n naučit a požadovat je.

  Můžete se přesvědčit na vlastní oči

  Navštivte nově otevřený vzorový dům OKAL v Plzni. Komplexně vybavený dům inteligentní elektroinstalací je veřejnosti otevřen každý den v týdnu: po – pá 11,00 – 18,00 a so – ne 10,00 – 16,00. Vzorový dům naleznete v ul. Nepomucká, Plzeň-Černice (u výjezdu k obchodnímu domu Olympia).

  Kombinace klasické a inteligentní elektroinstalace

  Inteligentní vypínače a zásuvky Ego-n lze kombinovat i s nesystémovými přístroji (standardními vypínači, čidly apod.) a s bohatou nabídkou přístrojů spol. ABB s.r.o., Elektro-Praga v designových řadách Neo, Neo Tech, Time, Time Arbo a Element. Jsou plně kompatibilní a zajistí tak dokonalou spolupráci všech elektrických zařízení v interiéru. Více informací najdete na www.ego-n.cz.

  Autor: ABB (text a foto)

  Klíčová slova:


  Související články

  Mladí designéři mají barevnou 11  fotek

  Mladí designéři mají barevnou

  ABB s.r.o., její organizační jednotka Elektro-Praga, představila novou designovou řadu zásuvek a vypínačů Levit®. Základní návrh této řady vzešel z ...


  Co dělat, když vám například tchýně leze domů? Pořiďte si multifukční chytré vypínače! 7  fotek

  Co dělat, když vám například tchýně leze domů? Pořiďte si multifukční chytré vypínače!

  Bezdrátové vypínače doma jsou bezva věc. Kdo je používá běžně nebo využil v místech, kam nevedou kabely, rozhodně nelituje. A co teprve úplně chytr ...


  Jak se bydlí v novém bytě olympioničce Zuzaně Hejnové? Žije v poklusu i doma? 9  fotek

  Jak se bydlí v novém bytě olympioničce Zuzaně Hejnové? Žije v poklusu i doma?

  Přední česká atletka a bronzová medailistka z Londýna se nám pochlubila novým bydlením.Popovídala si s námi o zařizování nového bytu, který si s př ...


  Vítejte ve skutečném životě, vítejte doma! 8  fotek

  Vítejte ve skutečném životě, vítejte doma!

  Vstupní dveře do každého domu či bytu představují bránu mezi dvěma světy. Oddělují a chrání náš vnitřní prostor, náš domov, od okolního světa. Jsou na ...


  Spínače Neo nepřehlédnete 4  fotek

  Spínače Neo nepřehlédnete

  Neomylně svůj – tak přesně takový je nový design zásuvek a spínačů Neo® společnosti ABB. Tato novinka je sice v prodeji teprve od července 2009, al ...


  reklama
  reklama

  reklama
  Diskuze kutilů
  7
  Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
  Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
  1
  Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
  Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
  2
  zapojení dvou zářivek Kuchyně
  Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
  2
  Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
  Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
  1
  Trouba Kuchyně
  Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
  1
  Obklady v kuchyni Kuchyně
  Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
  2
  Výměna odtoku umyvadla Koupelny
  Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
  1
  desinfekce Koupelny
  Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
  1
  oprava wc Koupelny
  Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
  7
  Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
  Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
  5
  parkety Pokoje a pracovny
  Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
  2
  Výměna odtoku umyvadla Koupelny
  Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
  2
  Položení koberce Pokoje a pracovny
  Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
  2
  Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
  Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
  2
  zapojení dvou zářivek Kuchyně
  Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
  1
  oprava wc Koupelny
  Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
  1
  desinfekce Koupelny
  Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
  1
  nová skartovačka Pokoje a pracovny
  Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
  1
  Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
  Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
  reklama
  reklama

  Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

  © 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
  Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
  Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.  © 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
  ×