Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak odstranit plíseň v koupelně?

Jak odstranit plíseň v koupelně?

To, že je koupelna centrem čistoty v jakékoliv domácnosti, je známá věc. V koupelně se myjeme, pereme prádlo, čistíme vše možné. Ovšem tam, kde se používá hodně vody, se vyskytuje také plíseň. Ta je totiž vedlejším produktem vlhkého prostředí, což v koupelně často bývá.

reklama

Plíseň je nejen nevzhledná, ale má i špatné účinky na zdraví – bolest hlavy, ekzémy, alergie, astma. Dlouhodobé působení může vyvolat i rakovinotvorné účinky. Proto neváhejte a plísně se co nejdříve zbavte. Boj však může být dlouhý a náročný. Ale byla by chyba se zaměřit pouze na odstranění plísně jako takové. Hlavně bychom měli odstranit příčinu jejího vzniku!

Jak plíseň vzniká?

K vzniku plísně musí existovat vhodné předpoklady. Obecně se dá říci, že plíseň vzniká ve vlhkých a teplých místech. Mikroskopické vláknité houby, což jsou plísně, potřebují k životu tři podmínky - organické živiny (jako šupinky kůže, vlasy, prach atp.), na kterých porostou, vysokou vlhkost a vhodnou teplotu. Pokud je tedy v koupelně nadměrné vlhko, teplo a špína či prach, pak je velmi pravděpodobné, že dříve nebo později se plíseň v koupelně objeví.

Příčin ovšem může být mnohem více, a ne vždy se nám je podaří odhalit. Někdy stačí, aby se voda dlouhodobě držela v určité spáře, a plíseň se objeví velmi rychle. Nejčastější příčinou ale bývá nedostatečné a málo časté větrání koupelny. Další možností jsou i špatně provedené stavební práce. Hlavně izolace podlahy a zdí. Zde je potom jediným řešením nákladná rekonstrukce.

Z koupelny nedělejte tropickou zahradu

Nejčastějším viníkem vzniku plísně v koupelně je jednoznačně příliš vysoká vlhkost vzduchu. Zejména staré panelákové koupelny bez okna nebyly projektovány na tak velký objem vody. Nepočítalo se, že se zde bude prát a sušit prádlo. Od toho tu přece byly prádelny a sušárny. Koupelny tak jsou odvětrávány ventilátorem do větrací šachty. Je dobré se ujistit, že je ventilátor stále funkční a pokud ne, pořiďte si nový. Pokud často dochází k zamlžení zrcadla, je zde problém. To vlhkost vzduchu dosahuje až 95% a místnost se stává ideálním prostředím pro růst plísní.

Udělejte v koupelně průvan

Pokud máte koupelnu s oknem, nebojte se jej otevírat, co to dá. Odborníci doporučují mít okno alespoň trochu otevřené po celou dobu od jara do podzimu a v zimě, jak jen to bude možné. Zkuste také zároveň otevřít okno i v jiné části bytu a vytvořte tak průvan na pár minut. Tím dojde k razantnímu poklesu vlhkosti. Koupelny bez oken je dobré osadit kvalitním ventilátorem a pokud možno co nejvíce otevírat dveře koupelny a nevytvářet tak saunu uvnitř.

Do boje!

Větráte často, ale černé fleky se stále objevují? Použijte prostředek na boj s plísní přímo určený. Na trhu je celá řada speciálních úklidových přípravků, které je možné při boji s plísní použít. Ošetření ve většině případů probíhá postříkáním zasaženého místa a působením přípravku.

Mechanické očištění se doporučuje, pokud se nám plíseň objeví na obkladech a sanitárním vybavení. Následně aplikujeme desinfekční prostředky. Plíseň, která se objevila ve spárách obkladů, může být hůře odstranitelná. Povrch je zde pórovitější, a proto se zde plíseň lépe drží. Použijeme proto hrubé houbičky nebo kartáče, případně můžeme obklady nově vyspárovat.

Větráte, drhnete, čistíte, aplikujete a plíseň se opakovaně vrací?

Nezbývá nic jiného než rekonstrukce. Je možné, že vaše koupelna má nedostatečnou izolaci, nebo už je zkrátka na hraně své životnosti a účelnosti. Jedná se o finančně nákladnější zásah. Pro lidské zdraví ovšem zcela nezbytný. Samotnou přípravu rekonstrukci nepodceňujte a řešte ji s odborníky. Vyplatí se to.

Autor: Josef Dušek (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Jak na plíseň v koupelně 6  fotek

Jak na plíseň v koupelně

Koupelna – místo, odkud pochází čistota. Právě proto, že zde provádíme osobní hygienu, měla by být koupelna nejčistším místem v našich obydlích. Pr ...


Plíseň v domácnosti – co s tím? 5  fotek

Plíseň v domácnosti – co s tím?

Pokud řešíte výskyt plísně v domácnosti, měli byste vědět, že základem je vypořádat se s přebytečnou vlhkostí v interiéru. Okna za vznik plísně nem ...


Plíseň v koupelně 3  fotek

Plíseň v koupelně

Jestliže objevíte černá místa na těsnění vany nebo sprchové vaničky, s největší pravděpodobností se jedná o plíseň. Tato plíseň je pro zdraví člově ...


Plíseň v bytě může zapříčinit řadu problémů. Co s tím? 7  fotek

Plíseň v bytě může zapříčinit řadu problémů. Co s tím?

Plíseň v bytě představuje dost prekérní problém řady českých domácností, který se rok, co rok vrací s příchodem topné sezóny. Trápí však nejen byty ...


6 rad, jak bojovat proti plísni v domě 7  fotek

6 rad, jak bojovat proti plísni v domě

Nejkrizovějším obdobím pro vznik plísně v domě je zima. Špatná cirkulace vzduchu, vysoká vzdušná vlhkost, nesprávné větrání a cirkulace vzduchu – t ...


Ochrana proti plísni na zdivu a u starých staveb 5  fotek

Ochrana proti plísni na zdivu a u starých staveb

Plíseň v domě na zdivu je velkým problémem, který má snadné i složitější řešení. Základním opatřením je pravidelné větrání, které snižuje vlhkost v ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
1
0
zápach z odpadu Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Válek Richard
0
Romana Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Romana
0
Nefunkční přepad vany Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
0
instalace sprchového koutu Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
0
Paneláková koupelna svépomocí Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milan
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×