Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jarní úprava zahrady

Jarní úprava zahrady
Po zimě se začíná zahrada pomalu probouzet a to je ten nejvyšší čas začít s jarními pracemi. Březen a duben je období, kdy vysazujeme stromy a keře, sázíme zeleninu, bylinky i květiny, hnojíme, prořezáváme a odstraňujeme plevel. Sezóna klepe na dveře, tak se dejte do práce.
reklama

1. Výsadba nových stromků, keřů a rostlin

Na jaře lze vysazovat všechny ovocné stromy, zvláště prostokořenným sazenicím (bez kořenového obalu) prospěje časný termín. Pro broskvoně, meruňky, mandloně i nektarinky je jarní termín výsadby přímo ideální. Koncem měsíce března se vysazují také okrasné opadavé listnáče, ořešáky i sazenice vinné révy. V dubnu je vhodná doba pro výsadbu bříz, jehličnanů a ostatních stálezelených dřevin.
Nezapomeňte, že mladé ovocné stromky prostokořenné potřebují před výsadbou důkladně zkrátit kořeny i větve – podpoří se tím růst stromu. Půdu pod korunami stromů mělce okopejte.

Na jaře se vysazují keře, které jsou citlivé na chlad jako například třezalky či komule, nebo popínavé rostliny (vistárie, plamének). Březen je vhodný k vysazování maliníků (při vysazování je seřízněte) či borůvkovníků, na konci měsíce lze vysadit jahodník. Dokončete výsadbu všech typů živých plotů, aby se stačily ujmout ještě dříve, než nastane suché letní období.

TIP: Nezapomeňte, že keře i stromy je potřeba ihned po výsadbě seřezat.

2. Hnojení ovocných stromů

Důležitou jarní činností je i hnojení. K tomu, aby měli stromy dostatek síly, je potřeba jim dopřát dávku dobře uleželého hnoje či vyzrálého kompostu. Na půdy pod koruny stromů poklaďte vhodnou organickou hmotu, zabráníte tím odpařování vody z půdy.

Intenzita hnojení závisí na typu vaší půdy. Na těžkých půdách stačí hnojit stromy jednou za dva či tři roky, stromům na lehkých písčitých půdách prospěje každoroční hnojení.

3. Připravte si záhony

Hned jak půda po zimě dostatečně vyschne, vrhněte se na záhony, které je nutné před sázením připravit. Půdu pořádně prokypřete, nejlépe motyčkou. Na záhonech, kde už roztál sníh, začíná klíčit plevel. Některé jeho druhy mají krátkou vegetační dobu a stačí se rychle rozmnožit. Záhony proto pravidelně plejte - rostliny, které na záhon nepatří, odstraňte hned, jak vyklíčí. Půdu na záhonech uhlaďte, například pomocí hrabiček.

4. Zasejte si zeleninu a bylinky!

Jarní měsíce jsou optimálním obdobím na sázení zeleniny. Začátkem března můžete zahájit výsev rané zeleniny v pařeništích a fóliovnících. Když budou příznivé podmínky, je možné do nich nasázet předpěstovaný mladý salát. Choulostivější druhy zeleniny jako například okurky, květák či rajčata je nutné nejprve přesadit do truhlíku nebo květináče.

Na začátku března je poslední vhodný termín pro výsev semen brokolice a paprik. Pamatujte na dodržování alespoň 3 centimetrové vzdálenosti mezi jednotlivými semeny – získáte tak silné rostliny. Nezapomeňte na začátku březnu přihnojit přezimovanou zeleninu (růžičkovou kapustu, kadeřávek, pór) a na konci měsíce ji sklidit.

V druhé polovině března můžete bez obav začít vysévat na venkovní záhony ředkvičky, špenát, raný salát, hrách, kořenovou zeleninu, jarní česnek, kopr a červenou řepu. Přímo na záhon je možné vysévat také pór i červené a bílé zelí – před jeho výsadbou je nutné záhon důkladně pohnojit a vyvápnit. Sázení cibule odložte až na konec března. V případě velkých mrazů by totiž cibule mohla prochladnout. Zkontrolujte, jestli nějaké rostliny mráz nepovytáhl ze země. Pokud ano, přitlačte je zpátky a přihrňte zemí.

Jaro je vyhrazeno i pro bylinky. Není nic lepšího než vlastnoručně vypěstované voňavé bylinky. Ty můžete pěstovat na okenních parapetech, v interiéru, ale i na záhonech. Na zahradě se daří pažitce, estragonu, mátě, bazalce, dobromyslu, rozmarýnu, šalvěji či tymiánu. Pěstování bylinek se nebojte. Stačí jen dodržet pár základních pravidel. Nesázejte je do stínu nebo vlhkého prostředí, bylinky milují slunce. Bylinky můžete nasázet spolu a vytvořit tak bylinkovou zahrádku. Výhodou je, že vůně bylinek je pak intenzivnější. Samozřejmě vůbec nevadí, pokud bylinky umístíte na zeleninový záhon. Dejte jen pozor na bazalku, ta je na pěstování citlivější a proto je ideální pěstovat jí v interiéru. Při zalévání bylinek se řiďte pravidlem – ani moc ani málo – jednoduše přiměřeně. Na jaře je také nejvhodnější doba k seříznutí trvalých bylinek, jako je rozmarýna, šalvěj, tymián nebo saturejka. Zdřevnatělé rostliny zkraťte nůžkami u báze jednu až dvě třetiny.

5. Vytvořte si květinové záhony

Od března do dubna můžete přímým výsevem zasadit měsíček, sluncovku, černuchu nebo ostrožku. V dubnu nezapomeňte zasadit trvalky a hlíznaté a cibulnaté rostliny, vysévat můžete otužilé letničky. Letničky jsou na záhonech téměř nepostradatelné, protože zahradu pak zdobí postupně od června až do podzimních mrazů. Ze sazenic (podle citlivosti k mrazům) se koncem dubna sází fiala šedivá, hledík nebo hvozdík čínský.

Na jaře také věnujte velkou pozornost růžím. Na konci března už můžete odstranit zimní ochranu, nahrnutou půdu odsuňte. Pokud už nehrozí silné mrazy tak růže prořežte. U růží popínavých stačí, když odstraníte nezdravé nebo poničené větve. V měsíci březnu můžete zasadit i nové růže, půda by ale měla být zcela rozmrzlá. Růže zasaďte na záhon, který je dostatečně slunný a vzdušný. Po zasazení ze záhonu shrabte všechny zbytky rostlin a záhon uhlaďte.

Nezapomeňte na kvalitní nářadí, které vám jarní práce na zahradě usnadní. Více na www.gardena.com/cz.

Autor: Husqvarna (text a foto)

Související články

Automatické zavlažování: nechte práci na moderní technice 5  fotek

Automatické zavlažování: nechte práci na moderní technice

Víte, že doporučené množství vláhy na 1 m2 se pohybuje mezi 4 až 6 litry za den? Jistě proto oceníte, že hadice a konve můžete, díky systému automa ...


Vyžeňte plevel ze zahrady 24  fotek

Vyžeňte plevel ze zahrady

Boj s plevelem je běh na dlouhou trať. Jeho nepříjemnou vlastností navíc je, že roste mnohem rychleji, než pěstované rostliny. Pokud tedy nechcete, ...


Jak dostat zahradu po zimě zpět do formy 11  fotek

Jak dostat zahradu po zimě zpět do formy

Neusněte na vavřínech. Přestože venku je stále ještě pořádná kosa, vaše zahrada už vyžaduje zvýšenou pozornost. Pokud se o ní začnete s péčí starat ...


Při sekání trávy využijte výkonnou techniku 5  fotek

Při sekání trávy využijte výkonnou techniku

Nastávající jaro klade obvyklou otázku – jste připraveni na údržbu svých travnatých ploch? Nápovědu vám jako pomyslný přítel na telefonu může dát H ...


Ušetřete vodu na zahradě 19  fotek

Ušetřete vodu na zahradě

Léto je ve znamení vzrůstu nákladů na spotřebu vody. Není divu, vždyť zahrada a trávníky potřebují pravidelnou vláhu, ještě více vody pak proteče b ...


Prořez ovocných stromů (a jeden jarní tip navíc) 7  fotek

Prořez ovocných stromů (a jeden jarní tip navíc)

Zahrádkáři (a nejen oni) už netrpělivě očekávají jaro, jednu záležitost však bude potřeba vyřídit ještě před jeho definitivním příchodem: prořez st ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×