Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jarní revize střechy a okapů: odborník z Lindabu radí, jak na to

Jarní revize střechy a okapů: odborník z Lindabu radí, jak na to
První jarní dny jsou za námi a počasí nenasvědčuje tomu, že by pořádná zima přece jen ještě letos přišla. Proto je ten správný čas na tradiční jarní úklid - nejen na zahradě a uvnitř domu. Pokud chcete, aby vám dům dlouho vydržel, nesmíte zanedbat ani kontrolu jeho střechy a okapů, které byly v minulých měsících vystaveny silnému větru a nevlídnému počasí. Jak na to, abyste předešli starostem v budoucnu, se dozvíte v našem článku.
reklama

Obecná rada zní: pokud se rozhodnete revizi střechy a okapů provést sami, pamatujte na vaši bezpečnost. Mnohdy jsou právě ta místa střechy, kde je nutné kontrolu provést, nejhůře přístupná. Provést například kontrolu oplechování komínu u střechy s velkým sklonem může být bez zabezpečení velmi riskantní. Lepší je proto takovou činnost přenechat odborné firmě. Doporučuji spíše vizuální kontrolu střešní krytiny, například z bezpečí střešního okna. Stejně tak lze provést kontrolu lemování střešního okna a jeho případného vyčištění, aby nic nebránilo plynulému odtoku vody. Zda je vše v pořádku, můžeme zjistit také kontrolou podstřeší. Pokud prostor slouží například jako nezateplená půda, snadno zjistíme případné zatékání, které se projeví jako vlhké mapy v prkenném bednění. Toto doporučuji zkontrolovat především v místě komínového tělesa a střešních oken. Překontrolujte, zda kvůli náporu sněhu nedošlo k utržení hromosvodu, případně k uvolnění střešních tašek v místě úžlabí.

Při jarní kontrole se důkladně podívejte na okapy. Na první pohled zjistíte, zda nedošlo k jejich poškození vlivem sjíždějícího sněhu. Pokud si troufnete zkontrolovat a vyčistit podokapní žlab a průchodnost svodové roury například pomocí proudu vody, nepřekvapí Vás první přívalové deště, které by mohly v případě ucpaného žlabu napáchat škody. Zároveň také zkontrolujte, zda jsou všechny spoje těsné a okapový systém nikde neprotéká. Pokud si chcete ušetřit každoroční dřinu s natíráním nebo problémy se zkroucenými a popraskanými plastovými okapy, můžete si pořídit okapy bezúdržbové, např. Lindab Rainline, který už je rovnou opatřen ochrannou vrstvou laku. Jeho hlavní výhodou jsou minimální požadavky na údržbu.

Poškození, které se po zimě může objevit, často souvisí se špatným výběrem střešní krytiny podle zátěžové oblasti nebo nedodržením technologického postupu při samotné montáži. Pro správnou funkčnost střechy jsou vedle střešní krytiny důležité i další její části – od izolace přes různé doplňky až po okapové systémy. Pokud zjistíte, že poškození vaší střechy po zimě je většího rozsahu, je nejlepší zavolat odborníka. Ze zákona je záruka na práci dva roky. Jsou však i firmy, které nabízejí pozáruční servis v délce až 3, 5 či dokonce 10 let. Na ně byste se měli zaměřit především.

Když už oprava střechy nestačí a rozhodnete se pořídit si novou, poradí vám se správným výběrem krytiny, okapového systému a souvisejících doplňků přímo výrobci nebo certifikovaná montážní firma. Zvolit, správně postavit střechu a bezchybně namontovat střešní krytinu je nezbytné nejen pro vaše bezproblémové bydlení, ale i pro bezpečnost vašeho majetku a zdraví. Velmi důležité je zvolit k danému typu střechy vhodnou krytinu. Podstatnou roli při výběru krytiny hraje sklon střešních ploch, sněhová oblast, členitost a tvar střechy a také únosnost krovu. Nejnáročnější podmínky jsou v horských oblastech. Právě zde se jako nejspolehlivější ukazuje staletími prověřená drážkovaná (falcovaná) krytina z pozinkovaného lakovaného plechu, např. Lindab Seamline. Ta bezpečně chrání nejen proti dešti, ale také proti sněhu, vzlínání vlhkosti a hlavně větrem hnaným srážkám, které bývají zpravidla největším testem střešních krytin. Díky jejímu hladkému povrchu se na krytině v zimě nehromadí sníh. V ostatních ročních obdobích pak střecha Lindab Seamline zamezuje zachytávání prachu a nečistot, proto na ní nerostou mechy jako u tvrdých krytin.

Pokud máte starší dům, může být vhodným řešením profilovaná střešní krytina, která má tvar klasických skládaných tašek s výraznou nebo naopak nenápadnou vlnou. Tím napodobuje tvar, vzhled i barevnost klasické skládané krytiny. Plechové profilované krytiny Lindab jsou od ní vzhledově prakticky k nerozeznání, a přitom dosahují pouhé desetiny její hmotnosti. Takový váhový rozdíl je důležitý právě při rekonstrukcích starších objektů, kdy je potřeba ulehčit krovu. Díky rychlé montáži až 6 metrů dlouhých pásů stačí na pokládku nové střechy pro středně velký rodinný dům jen pár dnů.

Pokud zjistíte, že je právě nyní na opravu nebo nákup nové střechy ten správný čas, může vám být užitečným pomocníkem portál www.stresniasistent.cz, který společnost Lindab pro zákazníky, architekty, projektanty a montážní firmy spustila v minulém roce. Fundovanou pomoc pro realizaci střechy bez starostí vám prostřednictvím tohoto portálu poskytnou odborníci z Lindabu. Ti zajistívše od poradenství při koupi nové střechy, její opravě či rekonstrukci přes návrh technického řešení až po doporučení prověřené firmy na následnou montáž. Postup je velmi snadný: vy si jen zvolíte barvu a provedení, Lindab pak na základě dodaných podkladů (např. výkresové dokumentace nebo zaměření) připraví a dodá vše v potřebných délkách – samozřejmě s kompletní řadou doplňků, lemovacích prvků i kotvícího materiálu.

DESATERO LINDABU PRO JARNÍ REVIZI STŘECHY A OKAPŮ

1. Zjistit stav střešní krytiny.
2. Prověřit oplechování střešních prvků a prostupů (komínů, světlíků, vikýřů, odvětrávacích prvků).
3. Vyčistit lemování za komínem, vikýřem nebo střešním oknem (pokud je třeba), aby mohla voda dobře odtékat.
4. Prohlédnout okapy a odtokové roury. Dát při tom pozor zejména na prohnuté žlaby, pokřivenénosné háky či těsnost jednotlivých dílů.
5. Vyčistit okapy.
6. U starších pozinkovaných okapů dát pozor na korozi. U plastových okapů prověřit možnépopraskání vlivem mrazu.
7. Zkontrolovat těsnění a kvalitu nátěrů střešních oken.
8. Důkladně projít podkroví, zda někde nezatéká, nebo dokonce jestli se na částech dřevěnýchkrovů netvoří houba a plíseň.
9. Shrnout množství poškození všech výše uvedených částí. Malé závady můžete odstranit sami, na ty větší je třeba zavolat odborníky.
10. Revizi střechy a okapů byste měli dělat nejméně jedenkrát do roka, optimální je však dvakrát: před zimou a po ní.

Autor: Lindab (text a foto)

Související články

Bezúdržbové systémy z pozinkového plechu 2  fotek

Bezúdržbové systémy z pozinkového plechu

Lehké střešní krytiny, okapy, trapézové plechy, falcovanou krytinu, bezpečnostní prvky střech a další produkty vyrábí společnost Lindab z nejkvalitněj ...


Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu střechy 5  fotek

Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu střechy

Střecha je důležitým prvkem domu a je třeba jí věnovat náležitou pozornost. Pravidelná kontrola a revize střechy a tak včasné odhalení vad zajistí ...


Elitní okap v deseti barvách 4  fotek

Elitní okap v deseti barvách

Chcete jen to nejlepší – elitu, exkluzivitu, kvalitu bez kompromisů a bez starostí? Patentovaný okapový systém Lindab Rainline je vyroben ze švédského ...


Jak pokládat střešní krytinu z ocelových plechů 12  fotek

Jak pokládat střešní krytinu z ocelových plechů

Střešní krytina z plechových taškových tabulí umožňuje rychlou a poměrně snadnou montáž. V některých případech je možné položit ji i na starou střešní ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
4
čerpadlo na zatekajici sklep Stavební nářadí
Poslední příspěvek: 10.7.2018 11:38 Pavel S
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×