Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výroba jarního oboustranné prostírání

Výroba jarního oboustranné prostírání

Než bude jaro tak si bez velkého šití nebo vyšívání připravíme jednoduchou barevně laděnou prostírku. První zelené lístky a žluté kvítky podbělu či pampelišky nás inspirují k ušití veselého ubrusu s ubrousky v jasné sytě zelené a žluté barvě. Praktické oboustranné ušití nám umožní kombinaci barev a jejich proměny. Obrátíme-li ubrus na zelenou stranu, žluté ubrousky se budou na něm krásně vyjímat a naopak na žlutém ubrusu zelené ubrousky budou působit jarně svěžím tónem.

reklama

Budete potřebovat

Materiál

 • látku
 • vlizelín
 • nitě
 • pravítko
 • krejčovskou křídu

Nářadí

 • šicí stroj
 • jehlu
 • špendlíky
 • nůžky

Postup

 1. Pro ubrus a ubrousky budeme potřebovat dvě bavlněné látky – žlutou a zelenou. Látky vyměříme a rozstříháme na ubrus a čtyři ubrousky. Podle obdélníku ubrousku vystřihneme obdélník vliselínu, položíme ho lepící stranou na žlutou látku a teplou žehličkou jej zažehlíme až do krajů.

 2. Pro ubrus široký 140 cm koupíme vliselín v dvojité délce a podélně zažehlíme jednu část a druhou podélně nastavíme tak, aby se v nastavovaném místě v šíři 1 cm vliselín překrýval. Potom zelenou a žlutou látku položíme okraji na sebe, vliselínem obráceným nahoru k nám. Asi 1,5 cm od okraje zakreslíme křídou podle pravítka čáru a okraje nastehujeme.

 3. V krajích pak ubrus a ubrousky rovně na stroji sešijeme. Vytáhneme stehování a šev ještě z této rubové strany žehličkou srovnáme. Při šití vynecháme po jedné straně úsek v délce asi patnácti cm nesešitý. Všechny růžky pak šikmo, 1 – 2 mm od ušitého rohu zastřihneme, abychom je mohli obrátit.

 4. Ušitý ubrus i ubrousky tvoří vlastně velké vaky, které volným otvorem obrátíme do líce. Látku protáhneme otevřeným místem jako při obracení punčochy. Do růžků pak vsuneme špičku nůžek, rohy vytáhneme a vytvarujeme do špičky.

 5. Švy obrácené na líc povytáhneme, srovnáme a zarýhneme. Okraje otvoru po obracení zahneme dovnitř, zarýhneme a složíme je na sebe. Nenápadnými drobnými stehy pak obě látky k sobě v ruce přišijeme.

 6. Ušitý ubrousek žehličkou srovnáme a asi 3,5 cm od okraje krejčovskou křídou podle pravítka zakreslíme rovnou čáru. Stehovačkou čáru pak prostehujeme a prošijeme na stroji. Barvu nitě ponecháme buď v barvě strany, nebo barevnost prohodíme tak, aby na žluté bylo zelené stehování a na zelené zas žlutá nit.

 7. Chceme-li zvolit jinou variantu při šití prostírky, ušijeme ozdobně založené okraje. Pro ubrousky nastříháme nejdřív stejně velké obdélníky v obou barvách a pro ubrus odměříme také látku ve žluté a zelené ve stejné velikosti. Vliselínovou zažehlovací vložku však ustřihneme o 4 cm menší po všech stranách. Vliselín položíme na střed a zažehlíme.

 8. Na obdélník žluté látky s vliselínem navrch položíme obdélník zelené, takže zažehlovací látka je uvnitř mezi oběma vrstvami. Na vrchní látku pak zakreslíme 4 cm od okraje čáru, nastehujeme ji a prošijeme kolem dokola. Všechny růžky vrchní látky pak zahneme směrem dovnitř a šikmo je zastříhneme.

 9. Šikmý okraj založíme až ke špičce ušitého růžku a rovně jej zarýhneme. Oba ohnuté okraje přiložíme k sobě, srovnáme je a drobnými skrytými stehy nití ve stejné barvě je směrem od špičky dovnitř v ruce zapošijeme. Kousek před koncem necháme nesešitý pro záložku.

 10. Nakonec zahneme i rovné okraje záložky. Zarýhneme je, nastehujeme a rovněž v ruce zapošijeme. Po dokončení strany v zelené barvě pokračujeme stejně i na druhé žluté straně. Opět záložku obrátíme ke středu a zapošijeme šikmé švy i celý okraj žlutou nití.

Pepův tipPro oboustranné šití si koupíme raději poddajnou látku z přírodního materiálu, která se nekrčí a žehlením ji snadno vytvarujeme. Pro ubrus v šíři 140 cm koupíme dvě délky vliselínu (šíře 90 cm) a při zažehlování jej podélně nastavíme tak, aby se v místě nastavení asi 1 cm překrýval. Velké plochy ubrusu ve žluté a zelené nejlépe srovnáme na sebe tak, že rohy obou látek přiložíme na sebe, látky zvedneme za růžky do vzduchu, zatřepáme s nimi a položíme je současně na stůl.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Související články

Jarní květina na stůl 8  fotek

Jarní květina na stůl

Nestihli jste koupit květinu na stůl? Vyběhněte na zahrádku nebo na louku, přidejte mašličku a hlavně pusu, maminky to potěší. Velký list přidejte ...


Množení pelargonií v bytě, ve skleníku a zimní zahradě 5  fotek

Množení pelargonií v bytě, ve skleníku a zimní zahradě

Množení pelargonií je jednou z oblíbených činností zkušenějších zahrádkářů, kteří chtějí mít přes léto na okenních parapetech, u pergoly nebo na te ...


Jarní kuřátka 8  fotek

Jarní kuřátka

Stejně jako kraslice, pomlázka nebo beránek, tak i kuřátka mají své místo u velikonočního stolu. Jsou symbolem jara a patří k nejoblíbenějším dekorací ...


Tak už je tu první jarní den 4  fotek

Tak už je tu první jarní den

Astronomické jaro začíná ve chvíli, jakmile se střed sluníčka vyhoupne nad rovníkem. Díky přestupným rokům k tomu dochází každý rok o cca 16 hodin ...


Příjemnější stolování 5  fotek

Příjemnější stolování

Proč si stolování nezpříjemnit různými pomůckami a vychytávkami pro stolování, které náš trh nabízí. Bývají cenově příznivé a doplní prostřený stůl ...


Slunečnicové prostírání 13  fotek

Slunečnicové prostírání

Léto je v plném proudu a to je také čas slunění na terase či popíjení ledového čaje pod slunečníkem na zahradě. Pokud si chceme posezení na sluníčk ...


Věnec ve stylu léta 11  fotek

Věnec ve stylu léta

Veselý letní věnec plný jásavých barev léta rozzáří náš stůl při posezení s přáteli a navíc si smlsneme na jahůdce, rybízu či na malinách. K uvití věn ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×