Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

3 tipy pro výběr vchodových dveří

3 tipy pro výběr vchodových dveří

Při výběru vchodových dveří bychom měli zvážit několik hledisek. Důležitý je především design, protože vstupní dveře do domu dotváří jeho celkový vzhled. Individuální pak mohou být nároky na tepelně- nebo zvukověizolační vlastnosti. Opomenout bychom však neměli ani bezpečnost.

reklama

1. Bezpečnost

70 % vloupání není vedeno přes vchodové dveře, ale přes dveře balkonové či terasové, případně přes sklep. Bezpečnosti bychom tedy měli věnovat pozornost nejen u vchodových dveří, ale celkově u všech oken a dveří v domě.

Posuzováním bezpečnosti jednotlivých prvků otvorových výplní se zabývá hned několik norem. Jedna z nich (ČSN EN 1627) stanovuje třídy bezpečnosti podle odolnosti proti vloupání. Zásadní přitom je se dodavatele zeptat, zda deklarovanou třídu bezpečnosti splňuje celý výrobek (okno/dveře), a ne jen některý z prvků (profil, sklo, kování). Ideální je, pokud i pouhou výměnu oken či dveří konzultujeme s projektantem. Je-li v projektu jasně stanoveno, jakou bezpečnostní třídu mají otvorové výplně splňovat, je pak pro dodavatele mnohem snazší patřičný výrobek doporučit.

Za „bezpečnostní dveře“, tj. dveře se zvýšenou odolností proti vloupání min. v bezpečnostní třídě RC 2, a za zabezpečená okna, minimálně ve stejné třídě, můžete u českých pojišťoven získat výraznou slevu na ročním pojistném domácnosti. Okna a dveře s profily Inoutic tuto třídu bezpečnosti při dodržení certifikovaného postupu výroby splňují.

Za takto zabezpečené dveře a okna však musíme být připraveni si připlatit, často i několikanásobek ceny výrobků, které žádnou vyšší bezpečnostní třídu nesplňují.

Co přesně znamená třída bezpečnosti RC2?

Pro každou bezpečnostní třídu norma (ČSN EN 1630) přesně stanoví, jakému náporu, s jakým vybavením pachatele a po jak dlouhou dobu musí daný výrobek odolat. U RC2 je lupič vybaven dlouhým šroubovákem, hasákem, plastovými nebo dřevěnými klíny, pilou zlodějkou, rámovou pilou na kov nebo miniaturní pilkou a v neposlední řadě půlmetrovou ocelovou trubkou pro použití na případné mříže. Takto vybavený zloděj by se oknem či dveřmi neměl dostat dovnitř ani po 3 minutách usilovného snažení. Dá se přitom předpokládat, že zloděj nechce dělat hluk a že pokud se do domu či bytu rychle nedostane, raději zkusí své štěstí jinde.

2. Design

Vstupní dveře s PVC profily jsou běžně k dostání v klasické variantě, tj. s rovným křídlem. Existuje však i designově pokročilejší varianta dveří s tzv. překryvnou výplní, např. Inoutic Eforte. Ta odpovídá současnému trendu pohledově hladkých ploch bez odskoků. Jak název napovídá, výplň překrývá na vnější straně dveří profil. Venkovní strana dveří je díky tomu hladká a tloušťka výplně je širší. Pokud vybereme výplň s dobrými tepelněizolačními vlastnostmi, budou takové dveře mít i menší energetické ztráty.

Foto: JIS spol. s r. o.

Design u vchodových dveří je dán právě zvolenou výplní – může jí být sklo, sklolaminát, plast, hliník aj. Dodavatelé dveří se vždy snaží postihnout co nejširší výběr výplní a nabídka bývá hodně podobná. Vhodnou kombinaci výplní by měl doporučit prodejce podle požadavků zákazníka na vzhled a tepelněizolační vlastnosti.

3. Tepelná nebo zvuková izolace?

Norma nám říká, že minimální hodnota součinitele tepelné prostupnosti Ud by měla být 1,7 W/m2K, doporučená hodnota pro dveře oddělující vytápěný prostor od venkovního je 1,2 a dveře pasivních domů se musí vejít do hodnoty 0,9 W/m2K. Pokud plánujeme stavbu v pasivním standardu, musíme upřednostnit vynikající tepelněizolační vlastnosti. Ty jdou ale do určité míry proti zvukověizolačním schopnostem dveří (zatímco teplotu izolují vzduchové „kapsy“ mezi skly, hluk naopak izoluje silné sklo).

U vchodových dveří se však nepředpokládá, že by měly oddělovat hojně užívaný obytný prostor od venkovního – obvykle vedou do předsíně nebo na chodbu, takže standardní hlukový útlum by měl být ve většině případů plně dostačující. Výjimky samozřejmě mohou existovat, ale pokud budeme chtít od vchodových dveří nadstandardní neprůzvučnost, musíme se smířit s horšími tepelněizolačními vlastnostmi.

Autor: Inoutic (text), JIS (foto)

Klíčová slova:


Související články

Easystep – práh s nulovou výškou 3  fotek

Easystep – práh s nulovou výškou

U interiérových dveří jsme na řešení bez prahu dávno zvyklí, ale skutečně bezbariérový vstup na balkon či terasu má jen málokdo. Nový práh „Easyste ...


Inovativní, lehké a přitom pevné vstupní dveře Rovex 2  fotek

Inovativní, lehké a přitom pevné vstupní dveře Rovex

Inoutic, přední evropský výrobce PVC okenních a dveřních systémů, připravila novinku v oblasti vstupních dveří. Jedná se o inovativní lehké vstupní ...


Průvodce typy velkoformátových dveří 12  fotek

Průvodce typy velkoformátových dveří

Velké prosklené dveře umožňují jednoduše a efektně propojit vnitřní prostor s venkovním. Rozšiřují dispozici domu do volného venkovního prostoru a ...


Inoutic/Deceuninck je jediný výrobce PVC dveřních profilů v bezpečnostní třídě RC3 3  fotek

Inoutic/Deceuninck je jediný výrobce PVC dveřních profilů v bezpečnostní třídě RC3

Vstupní PVC dveře s profily Inoutic Eforte prošly náročným testováním a jsou nyní jedinými PVC dveřmi na našem trhu, které při dodržení správného v ...


Stříška nad vchodem jako ochrana 5  fotek

Stříška nad vchodem jako ochrana

Vchodové dveře, zvláště pokud jsou nové, se snažíte důsledně bránit před špínou, deštěm nebo slunečním zářením. Jednoduchým řešením prevence těchto ...


Neobyčejný dům na neobyčejném místě 12  fotek

Neobyčejný dům na neobyčejném místě

Dokonalé souznění architektury s přírodou, to vás napadne při pohledu na novostavbu v podhůří Beskyd nedaleko města Kopřivnice. Podbeskydí je kouze ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Poškozené interiérové dveře - dýha Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 hit
0
vrata z desek Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Libor
0
Zazděné okno zevnitř Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×