
Internetový hobby receptář
reklama
Údržba záhonů a políčka vedle zahrádky hloubkovým zpracováním půdy je každoroční nutnost, pokud chcete docílit velkého výnosu. Tato činnost se může zdát jednoduchá, ale stačí málo a nemusí se dařit vše, co byste očekávali. Jak tedy připravit půdu krok po kroku na podzim? A co když se rozhodnete, že si zahrádku rozšíříte o další plochu?
Zpracování půdy, nejčastěji prováděné metodou rytí, orbou nebo hloubkovým kypřením, je vynikající pro zlepšení vlastností půdy. Dochází k narušení půdního škraloupu, promíchání vrstev, prokypření půdy a aktivaci biologického života v půdě. Toho nejlépe docílíte hnojením na mnoho způsobů.
Na prázdném záhonu odryjte první řádek. Hlínu přeházejte na volnou plochu v záhonu. Rýha musí být alespoň 20 cm hluboká, aby se do ní vešlo velké množství organického materiálu. Aby se silná vrstva snadno zarývala, ušlapejte ji v rýze.
Pokračujte na další a další řádky. Tímto způsobem lze zpracovat obrovské množství posekané trávy, rozsekaného zeleného materiálu ze zahrádky a listí. Na jeden záhon o rozměrech 3 x 2 metry takto zaryjete i více než 4 plná kolečka. Zrýt celou zahrádku s několika záhony pak znamená zužitkovat obrovské množství hmoty.
Po rytí ponechejte záhon týden až dva odležet. Půda slehne a rozhrabávání je snadnější. Povětrnostní vlivy také pomohou s rozpadem hrud, které se v některých půdách mohou tvořit především po déletrvajících deštích.
V případě přípravy nových ploch existuje mnoho názorů, jak se pustit do rozrušení travního drnu. Nejprve použijte rotační kypřič. Aby ale stroj takovou práci zvládl, v základní výbavě nesmí chybět silný motor, vyšší váha, více rychlostní převody a hlavně masivní nože, které drn zvládnou rozkouskovat.
Plochu postupně zpracovávejte tak, až nože kompletně zahloubíte do půdy. Je to také impulsem k přeřazení na vyšší otáčky nožů, které půdu dokonale prokypří do hloubky přibližně 20 centimetrů.
Po prokypření připravte políčko na orbu. Navození hnoje a následná orba znamená, že plocha je připravená na zimní odpočinek. Nezapomínejte, že hnůj je nutné rozprostřít na ploše co nejvíce, jinak dochází ke ztížení práce.
Políčko se po orbě již neuhrabává. Je to hlavně z toho důvodu, že přes zimu dochází běžnými povětrnostními vlivy k rozpadání hrud. Na ploše také nezačne obrážet plevel, který využije každou šanci, když se teploty vzduchu jen mírně zvýší.
Zemina a hlína slehlá po zimě potřebuje zrýt a otočit. Rozmělnit hroudy a nakypřit. Teprve potom je připravená pro další použití. Jde to samozřejmě ...
Má váš soused hezčí rajčata nebo okurky? Větší úrodu, kvetou mu kytky lépe a přitom nakupujete sazenice ve stejném obchodě a používáte stejné hnoji ...
Vypěstovat si na zahradě vlastní zeleninu nebo brambory není dnes již nutností, ale relaxačním koníčkem. Snad každý majitel zahrady touží odzkoušet ...
Bez přípravy záhonů se úrody nedočkáte. Zelenina, kterou zde každoročně pěstujete, má ráda kyprou půdu s dostatkem živin a vláhy. Stačí nám ruční n ...
Pomalu ale jistě přichází jaro. To znamená, že se blíží období pěstování a zahrádkářství. A právě množství práce, které provedeme ještě před zaháje ...
Zahrádka je dokonale fungující ekosystém. Někdy se ale stává, že rovnováha je narušena, živiny chybí, a tak je zapotřebí zasáhnout. Například pokud ...