Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak založit trávník

Jak založit trávník

Zakládání trávníku patří k prvním činnostem, souvisejícím se zahradou u nového obydlí, které jsme si nedávno pořídili. Pečlivě, krok po kroku provedená příprava, nám ulehčí práci v budoucnu. Dobře zasetý trávník odolává počasí i mechanickému poškození. Jak tedy založit trávník, abychom se později radovali z jeho vynikající kondice? Co dělat, když je okolí našeho nového domu na jílovité půdě nebo zde je navezen odpad ze stavby?

reklama

Jak založit trávník na nevyhovující půdě

Zakládání trávníku předchází důkladné přípravné práce. Nejvíce starostí máme na místech, kde je zavezena stavební suť nebo zamokřená, jílovitá půda. Různorodý stavební odpad, jako kameny, kusy cihel, zbytky betonážních směsí nebo plasty, z místa odebereme a roztřídíme. Svrchní část plochy je nejlepší nechat odvést za pomocí stavební techniky, jako je bagr a nákladní automobil. Hrubé odpady jsou poté na místní stavební skládce rozdrceny a použity jako základ pro zhutnění silnic nebo jiných zpevněných ploch.

Na těžkých, jílovitých půdách v rámci zakládání trávníku provedeme instalaci drenážního systému, který odvede přebytečnou vlhkost z půdy. Na menších místech se do této činnosti pustíme svépomocně. Stačí nám, když vykopeme ručním nářadím několik hlubokých rýh. Do nich poté založíme drenážní roury a zakryjeme je půdou. Na velkých pozemcích pozveme si objednáme zahradnickou firmu, která je vybavena speciálním strojem. Půdní rýhovací fréza s pohyblivým pásem je schopna vytvořit rýhy do hloubky kolem 30 cm při šíři 10 cm. Toto nám stačí pro založení drenáže. Ještě vyřešíme, kam přebytečnou vodu odvést. Pokud nemáme v blízkosti potok nebo obecní strouhu, na zahradě si vytvoříme jezírko s přírodním pramenem. Nebo vláhu odvedeme do zásobní nádrže pro dešťovou vodu.

Závlahový systém

Po odvezení neúrodné vrstvy půdy můžeme začít uvažovat nad instalací závlahového systému. Ten se hodí pro intenzivní trávníky na větrných polohách, kde dochází k rychlejšímu vysušování porostu silnějším slunečním záření nebo na lehkých, písčitých půdách. Tam je potíž v tom, že vláha se ze země velmi rychle odpaří nebo vyplaví. Před projektováním a instalací zvážíme, zda nevyužít rezervoár pro dešťovou vodu jako zásobárnu pro toto zařízení. Se závlahami zároveň provádíme montáž veškerých dalších systémů, jako například zahradního osvětlení, sázení keřů a stromů nebo okrasných předmětů.

Úrodná půda základem

Po provedení přípravy a instalačních činností přichází čas zakládání trávníku. Nejprve vyřešíme, kde sehnat kvalitní zem, prostou kamení nebo jiných nežádoucích materiálů, které bychom museli dříve nebo později z plochy sbírat. Díky důmyslné péči obcí o životní prostředí občanů využijeme služby kompostárny, kde zdarma nebo za malý poplatek získáme vysoce kvalitní hlínu pro naši zahradu. Avšak měli bychom ji rozdělit na dvě vrstvy. Spodní vrstvě nevadí drobné nerozložené kusy organického odpadu. Pro finální výsev trávníku i zeminu z kompostárny prosítujeme, čímž jí těchto zbytků zbavíme. Veškeré rostlinné zbytky nám poslouží pro založení vlastního kompostu, který považujeme za černé zlato. Po dokončení rozvozu zeminy následuje uhrabání a srovnání plochy.

Ručně nebo strojně?

Pokud máme všechny práce hotovy, seženeme si dostatek travního semene. Pro trávník v okolí rodinného domu je vhodný parkový typ směsi. Obsahuje totiž druhy, rostoucí mírně do výšky, avšak pravidelným sekáním, hnojením a závlahou podporujeme jeho zvětšující se hustotu. Čím je trávník hustší, tím je také odolnější proti vysychání nebo poškození mechanickými vlivy. Malá zákoutí na zahrádkách osejeme ručně. Dbáme přitom na dostatečnou hustotu. Na celou zahradu by byl ruční výsev ale příliš zdlouhavý. Proto si pořídíme malé pojízdné rozmetadlo, které provede výsev za nás. Jeho výhodou je snadné ovládání, nízká hmotnost a možnost používat jej jako zařízení pro umělé přihnojování v průběhu roku. Po vysetí přichází zhutnění zahradním válcem. Plochu minimálně dvakrát denně kropíme, aby zelený koberec začal růst.

Druhou možností založení trávníku je položením zelených pásů s již zcela vyvinutým porostem. Obrovskou výhodou je odolnost povětrnostním vlivům, menší nutnost zavlažování nebo vytvarování trávníku přesně podle okrajů zahrady a různých záhonů. Pokládka travních koberců je však proti výsevu mnohonásobně dražší záležitostí a provádějí ji pouze specializované firmy.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Péče o trávník - Jak na to? 4  fotek

Péče o trávník - Jak na to?

Také si na jaře lámete hlavu, co s vaším trávníkem? Pokusíme se Vám dát pár rad, jak o trávník správně pečovat a co je pro krásně zelený a hustý trávn ...


S péčí o trávník můžete začít      i v květnu 9  fotek

S péčí o trávník můžete začít i v květnu

Koupili jste si právě chatu, chalupu, rodinný domek nebo zahradu a pozemek je zanedbaný? Nevěšte hlavu. S péčí o trávník můžete začít i v květnu. Nejd ...


Renovujeme trávník 10  fotek

Renovujeme trávník

Toužíte-li po kobercově hebkém a hustém trávníku, nečekejte, že vyroste sám od sebe. Nestačí jen zasít a občas posekat, protože i obyčejná tráva po ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×