Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Čistá předsíň je vizitkou každé hospodyňky

Čistá předsíň je vizitkou každé hospodyňky

Čistá předsíň je důležitá. To, v jaké čistotě udržujete svou předsíň, příchozím napoví, ke komu jdou na návštěvu. Bohužel právě předsíň je u nás všeobecně opomíjená, a to jak s jejím zařízením, tak i s úklidem. A to je velká chyba. Předsíň je totiž vstupní branou do bytu, křižovatkou cest. Vstupujeme do ní zvenku, přezouváme se tu, odkládáme si zde kabáty, boty a deštníky. Díky tomu jde o nejšpinavější část domu. V průběhu dne jí navíc velmi často procházíme. Pokud předsíň často neuklízíme, nejenže je to brzy vidět, ale také to znamená, že se odtud špína roznáší do celého bytu.

reklama

Víte, jak docílit čisté předsíně?

Čistá předsíň není zaručena ani tehdy, když se budete přezouvat hned u dveří, protože špínu přenesete i na ponožkách nebo přezůvkách. Aby byla předsíň skutečně čistá, neobejdete se bez pravidelného úklidu a péče o podlahu.

Čistá předsíň = čistá podlaha

Aby byla vaše předsíň čistá, je nutné se v prvé řadě starat o její podlahu. V případě, že tomu tak doposud není, před vstupní dveře si pořiďte rohož. Budete si tak moci před vstupem do domu očistit boty, což vás zbaví té největší špíny. Vhodné je rovněž předsíň rozdělit na špinavou a čistou zónu. Do té špinavé pak položte do prostoru zádveří velkou rohož a hned vedle ní postavte botník. Vnitřní rohož vám poslouží k tomu, abyste se zbavili jemnějších nečistot a zamezili zanesení špíny do celého obydlí. Hned vedle botníku pak umístěte i věšák na svrchníky a deštníky. Dobré je zde umístit i lavici nebo křesílko, které jistě oceníte při obouvání i zouvání.

Nepodceňujte výběr podlahové krytiny

Podlaha předsíně je hodně zatěžovaná. Udržet ji v čistotě není snadné. Berte to proto v úvahu a zvolte tu správnou podlahovou krytinu. Do předsíně se koberec příliš nehodí. Ideální je protiskluzová dlažba spíše tmavší barvy nebo slinutá podlaha s minimální nasákavostí, odolný přírodní kámen, linoleum nebo PVC. Při výběru podlahy dbejte na to, aby šlo o vskutku kvalitní materiál, který se hned tak neprošlape. Vedle koberce se sem nehodí ani dřevěná podlaha, zvlášť jestli máte doma nějaké mazlíčky.

Jak čistit podlahu v předsíni?

Pokud máte v předsíni koberec, vysajte ho aspoň každý druhý den. Jinak podlahu každý den zameťte a setřete viditelné nečistoty, které jste si do domu přinesli zvenčí. Na podlahy používejte vhodné čisticí prostředky, ideálně s dezinfekcí a dobře savý mop.

Ve skutečnosti čistá předsíň není pouze o podlaze

 • Předsíň však není pouze o podlaze, je nezbytné ji v čistotě udržovat celou. A proto kromě podlahy pravidelně otírejte všechny police, lišty, výklenky a zábradlí.
 • Čistěte rovněž i všechny dveře v místnosti. Nejvíce špíny nejspíš najdete na těch vstupních. Nezapomínejte na kliky, elektrické spínače a zvonek u dveří.
 • Pravidelně oprašujte i všechny obrázky a dekorace, které jsou zavěšené na stěnách. Ty bývají mnohdy opomíjené.

Předsíň není skladiště

Mnoho domácností často do předsíně odkládá věci, které jim tak nějak překáží a nemají je kam dát. Předsíň se jim tak pozvolna mění ve skladiště. To však nepůsobí zrovna nejlépe. Zvlášť, když vezmeme v úvahu, že naše předsíně nebývají zrovna největší. Každý příchozí je pak hned u dveří šokován. Vytvoří si o vás negativní obrázek, který pak jen stěží změníte. Jak skladiště proměnit zase v předsíň? Postupujte následovně:

 • Nejprve je nutné předsíň pořádně uklidit. Zbavit ji všeho nepotřebného. V předsíni by měly být vždy jen aktuálně používané (sezónní) věci. Vše ostatní by mělo jít pryč (uskladnit, darovat, prodat nebo vyhodit).
 • Příchozí reklamní letáky doma neskladujte, ale po prohlédnutí je rovnou vyhazujte do tříděného odpadu.
 • Rukavice, čepice a šály mějte na jednom místě v koši.
 • V předsíni mějte pouze 4 šátky na osobu, 2 páry rukavic a maximálně 3 kabáty, které nejvíce nosíte a máte pro ně dostatečný prostor, abyste je mohli mít v předsíni zavěšené.

 • Kabáty a bundy by se neměly nikde válet, ale spořádaně viset na věšáku.
 • Boty patří do botníku. Ten by měl být ideálně zavřený a dostatečně prostorný. Obvykle jsou botníky přeplněné a boty se z něj různě sypou na podlahu. I zde platí, že by v něm měly být pouze sezónní boty a počítat byste měli i s nějakým prostorem pro návštěvy.

 • Pokud máte malé děti, doporučujeme vám pořídit věšáky umístěné tak, aby na ně dosáhly. Roznášení špíny můžete zamezit i tím, že hned u dveří dáte dětem židličku, na níž se mohou pohodlně přezout. Praktické je i speciální úložiště na hračky, které si nosí ven (bábovičky, koloběžku, skateboard a podobně).
 • Klíče mějte pouze na jednom místě (na háčku, ve skříňce, misce, košíku).
 • Každá věc by v předsíni měla mít své místo.

Věříme, že pokud se budete držet našich rad a tipů, budete se domů vracet ještě raději. Vždy vás totiž přivítá, čistá a útulná předsíň, vonící domovem.

Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Předsíň – vstupní brána do bytu 21  fotek

Předsíň – vstupní brána do bytu

Předsíň je vstupní brána do každého bytu. Je to místo, kde vítáme návštěvy, i prostor, ve kterém provedeme poslední kontrolu své vizáže před tím, n ...


Úložné prostory v předsíni 5  fotek

Úložné prostory v předsíni

Čím víc věcí si pořizujete, tím více úložných prostor potřebujete. A v menším bytě se hodí každý kousek místa. A nejde jen o místo k ukládání věcí, al ...


Jak zařídit předsíň či halu 5  fotek

Jak zařídit předsíň či halu

Do obytné zóny bytu vede cesta většinou přes předsíň či halu. Anebo přes zádveří, tedy alespoň malý prostor, kde si lze zout zablácené boty a sunda ...


Uložení věcí v předsíni má svá pravidla 5  fotek

Uložení věcí v předsíni má svá pravidla

Předsíň je vstupním prostorem do našeho bydlení. Nemá sloužit jen jako místo pro odhození nejrůznějších věcí, které doma nepotřebujeme. Účelně a do ...


Jak zatočit s tmavou předsíní a vymalovat jí 5  fotek

Jak zatočit s tmavou předsíní a vymalovat jí

Tmavá předsíň se nám jako vstupní prostor do obydlí nezamlouvá a mnohokrát přemýšlíme nad tím, jak ji jednoduše upravit k obrazu svému. Někteří z n ...


Pořiďte si ledky od Ledka, převlékněte celou předsíň 9  fotek

Pořiďte si ledky od Ledka, převlékněte celou předsíň

Předsíň je vstupní bránou do bytu, vítá nás po příchodu z práce a ze školy, vstupují do ní návštěvy jako do první místnosti bytu či domu. Často býv ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
0
Odvlhčovač (klima) Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ondřej
0
Stavba palandy Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×