Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak svépomocí postavit příčku ze sádrokartonu

Jak svépomocí postavit příčku ze sádrokartonu

Hledáte řešení, jak jednoduše rozdělit obytný prostor na menší místnosti? Nebo jak vybudovat další místnost v dosud nevyužitém podkroví? Nejrychlejší a nejlevnější je výstavba sádrokartonové příčky, kterou s tímto návodem lehce zvládnete i sami. Příčku vytvoříte tzv. suchou cestou – bez mokrých technologických procesů. Ušetříte tedy čas i peníze, a navíc máte jistotu, že stěna ze sádrokartonové desky bude vždy rovná a hladká, což u cihly nemusí být pravidlem. Sádrokartonový systém zároveň umožňuje jednoduché vedení kabelů elektroinstalace, které je v případě potřeby možné pozměnit, přemístit či opravit, a tím změnit umístění světel, zásuvek nebo vypínačů.

reklama

Co všechno budete pro výstavbu sádrokartonové příčky potřebovat?

 • sádrokartonové desky
 • ocelové tenkostěnné R-CW a R-UW profily
 • izolaci z minerální vaty
 • spárovací tmel Rifino Top
 • vruty typu TN 25 mm
 • pěnové napojovací těsnění
 • A k tomu samozřejmě nářadí a chuť něco vybudovat.

Jak na montáž příčky Rigips?

1. Vyměření polohy příčky

 1. Na podlaze si musíte nejprve vyměřit polohu příčky. Následně je potřeba tzv. brnkací šňůrou, nebo za pomoci profilu, vyznačit obrysovou čáru. Nesmíte zapomenout na vyznačení případných dveřních otvorů. Poté vyznačte za pomoci vodováhy a pravítka obrysové linie příčky na stěnách a stropech a vytyčte úroveň konstrukce.
  Upozornění: Zde je potřeba zohlednit tloušťku opláštění příčky.

  2. Příprava a montáž profilu

 2. Poté, co si vyměříte polohu příčky, podlepte si obvodové profily (vodorovné R-UW profily a svislé R-CW profily) pěnovým napojovacím těsněním Rigips.

 3. Následně obvodové profily R-UW ukotvěte k podlaze a stropu vhodnými připevňovacími prostředky, například plastovými natloukacími hmoždinkami do betonové podlahy. První hmoždinku je potřeba umístit max. 200 mm od koutu. U dalších hmoždinek dodržujte rozteč max. 800 mm.

 4. Poté na stěny připevněte R-CW profily natloukacími hmoždinkami ve stejných roztečích, jako je uvedeno v bodě 3.

 5. A nakonec si R-CW profily pokraťte na potřebnou délku (světlá výška místnosti mínus 10-15 mm) a rozestavte je otevřením ve směru montáže v roztečích 625 mm. Svislé a vodorovné profily vzájemně nespojujte.

  3. Opláštění příčky

 6. Jakmile máte rastr neboli konstrukci z kovových profilů hotový, můžete přistoupit k opláštění první strany příčky sádrokartonovými deskami. Ty osazujte na stojato (podélnou hranou ve směru svislých profilů) a připevňujte je pouze ke svislým R-CW profilům samořeznými šrouby typu TN. Maximální rozteč šroubů je 250 mm.
  K opláštění používejte celé sádrokartonové desky. Menší díly můžete využít za podmínky, že výška dílu je min. 400 mm a nejsou použity 2 a více menších dílů v těsném sousedství (nad sebou či vedle sebe). Příčné (vodorovné) spáry sousedních desek musí být vzájemně vystřídány alespoň o 400 mm, aby nedocházelo k vytváření tzv. křížových spár. Spára taktéž nesmí vycházet přímo z dveřního otvoru.

 7. Po opláštění první strany uložte do dutiny příčky případná instalační vedení – k vedení elektroinstalací slouží otvory v R-CW profilech. Poté vkládejte tepelnou izolaci z minerálních vláken v celé ploše bez mezer. Minerální izolaci doporučujeme volit buď v rolích (např. Isover PIANO), nebo v deskách (např. Isover ORSET).

 8. Opláštění příčky dokončíte připevněním desek z druhé strany. Je nutné pamatovat na fakt, že proti spáře první strany leží na opačné straně příčky plná plocha desky. To znamená, že spáry jednotlivých stran příčky se nepotkávají na stejné stojině.

  4. Finalizace příčky

 9. Posledním krokem montáže příčky je tmelení, které se provádí ve třech krocích. Pokud použijete tmel Rifino Top, vyhnete se zbytečnému broušení a budete mít hotovo mnohem dříve, a navíc s vyšší výslednou kvalitou povrchu.

Pokud si stále nejste jisti, že zvládnete postavit sádrokartonovou příčku svépomocí, přihlaste se do kurzu, který pořádá Škola suché výstavby Rigips. Dozvíte se nejen obecné zásady a podmínky pro montáž sádrokartonových konstrukcí, ale dostanete také možnost si vše prakticky vyzkoušet od začátku až do konce.

Více o nabízených kurzech nejen pro kutily a začátečníky najdete na www.skolasuchevystavby.cz.

Autor: Rigips (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

5 důvodů, proč rekonstruovat se sádrokartonovou deskou Habito H 7  fotek

5 důvodů, proč rekonstruovat se sádrokartonovou deskou Habito H

Se sádrokartonem nové generace můžete popustit uzdu fantazii a vytvořit si domov přesně podle svých představ. Od svých konkurentů se liší řadou vyn ...


Dokonale pevné a nárazu odolné rohy 3  fotek

Dokonale pevné a nárazu odolné rohy

Rigips stále přináší inovace v oblasti systémů suché výstavby. Dokonale pevné, nárazu odolné a hladké rohy a hrany sádrokartonových konstrukcí řeší po ...


Hladké stěny díky stěrce od Rigipsu 4  fotek

Hladké stěny díky stěrce od Rigipsu

Kdo patří k „staromilcům“ a jdou mu na nervy různá zalištovaná vedení a raději má všechny dráty, kabely a trubky ve zdi, může se zdravě naštvat, když ...


Jak montovat akustické konstrukce 2  fotek

Jak montovat akustické konstrukce

V jednom z minulých článků jsme vás seznámili s modrou akustickou deskou Rigips a dnes vám nabídneme pár tipů k její montáži. Ta je poměrně snadná ...


Jak řešit hluk od sousedů? 2  fotek

Jak řešit hluk od sousedů?

Pokud nebydlíte v rodinném domě, ale v domě s více byty, určitě se občas pozastavíte nad hlukem, který vychází od sousedů nad vámi a vám není příje ...


Lepení sádrokartonového obkladu stěn 8  fotek

Lepení sádrokartonového obkladu stěn

V našem seriálu o práci se sádrokartonem Rigips dnes pokračujeme informacemi o tom, jak lepit obklad stěn nanášením tmelu na sádrokartonové desky. Pro ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Schodiště do roubenky Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Tomáš Kocurek
0
stínění Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
položení betonové dlažby Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Josef Kudlič
0
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×