Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak stříhat živý plot

Jak stříhat živý plot

Živý plot je velmi praktickou součástí zahrady. V létě s radostí využijete jeho stín a celoročně vám poskytne úkryt před zraky zvědavců. Abyste se však mohli pyšnit krásným upraveným plotem a nepřerostl vám doslova přes hlavu, je nutné mu věnovat náležitou péči v podobě stříhání. Běžný živý plot vyroste za rok totiž i o několik desítek centimetrů. Správným stříháním podporujete také jeho správnou hustotu. Pokud byste střihání neprováděli, z vašeho plotu se stane pouhá řídká směs nesourodých větví.

reklama

Kdy stříhat živý plot?

Podle typu dřeviny lze živé ploty stříhat až třikrát ročně, jehličnany stačí přitom obvykle stříhat jen jednou za rok. Obecně platí, že střih je vhodné provádět na přelomu června a července, kdy končí jarní růst. Další stříhání by mělo být během srpna, aby se keře a stromky stihly připravit na zimu. O tom, jak hluboký by měl řez být, rozhoduje především bujnost růstu živého plotu.

Vyberte si vhodné nástroje

Při práci s plotostřihem stejně jako s jiným strojem je nutné postupovat obezřetně, aby se předešlo nechtěným zraněním. Pokud s plotostřihem pracují nezaškolení uživatelé, měli by proto velice pečlivě dbát na svou bezpečnost.

Kritériem pro výběr plotostřihu je charakter vašeho živého plotu. Pokud máte malý plot, stačí vám na jeho úpravy klasický plotostřih. V případě velmi vysokého nebo obtížně přístupného plotu se již vyplatí pořídit si teleskopický přístroj. Ten se používá hlavně ke stříhání živých plotů ve výškách, protože nabízí dlouhý dosah až tři metry. Obejdete se tak bez žebříku.

Elektřina, benzín, nebo akumulátor?

Na široký plot se hodí jednostranný plotostřih s dlouhou stříhací lištou. Pokud si chcete váš živý plot tvarovat, vyplatí se pořídit si oboustranný plotostřih s naklápěcí zadní rukojetí. Elektrické plotostřihy jsou jen pro občasnou práci a zastřihávaní menších keřů. Chcete-li používat plotové nůžky k častějšímu stříhání velkých ploch živých plotů, je ideální zvolit benzínový stroj. Má velmi výkonné motory a poradí si i s větvičkami o tloušťce 3,5 centimetru.

U elektrických strojů získávají stále větší oblibu plotostřihy s akumulátorovým pohonem, které bez přívodní šňůry nabízejí stejnou svobodu jako stroje na benzín – nelimitují kabelem a dají se použít prakticky všude, zároveň je jejich chod i tišší. Jejich další výhodou je fakt, že jsou lehké. Při porovnávání jednotlivých typů myslete i na to, zda se vám pohodlně drží, je dobře vyvážený a s ergonomickou rukojetí a jestli na vás není příliš těžký.

Plotostřihy se liší i výkonem a délkou lišty. Ty krátké s délkou zhruba do 20 centimetrů se hodí na přesné a detailní tvarování jednotlivých keřů, dlouhé usnadní práci na rozsáhlejších plochách. Obecně platí, že čím delší lišta, tím rovnější bude střih a práce bude rychleji hotová. Plotostřih si nemusí poradit úplně se vším, proto je dobré ho doplnit i dalšími nástroji.

Vemte si k ruce pomocníky

Pro střih, případně řez silných přerostlých větví se používají mechanické nůžky na větve nebo ruční zahradní pilky. Pro zkracování jednotlivých větví živého plotu, případně pro sestřih několika rostlin, lze použít mechanické nůžky na živý plot.

Pro zastřihování, případně cílený střih jednotlivých větviček živého plotu například pro použití při dekoraci, je možné využít i ruční zahradní nůžky.

Ostré nástroje jsou nutností

Před tím, než se do stříhání pustíte, si zkontrolujte, zda jsou všechny vaše nástroje čisté a hlavně nabroušené. Řádně udržované řezné nástroje s ostrými řeznými hranami se snadněji ovládají. S tupými nůžkami zanecháte po střihu roztřepené konečky větví a výhonků, které rostlinu oslabují a mohou způsobit infekci.

Nezapomeňte na bezpečnost při práci

Vždy se před používáním nůžek na živý plot přesvědte, že je k nim dobře připevněný ochranný kryt ruky. Před zapojením do sítě či k baterii, zvednutím nebo přenášením nástroje se ujistěte, že je vypínač ve vypnuté poloze. Používejte osobní ochranné pomůcky. Vždy používejte ochranu očí. Ochranné vybavení jako protiprachová maska, protiskluzová bezpečnostní obuv, tvrdá přilba anebo ochrana sluchu používané v příslušných situacích redukuje riziko zranění.

Moderní plotostřihy jsou navíc vybaveny bezpečnostními funkcemi minimalizujícími riziko poranění, jako je například nutnost mít na přístroji obě ruce, jinak se lišta plotostřihu zastaví nebo brždění pohybu nožů v listě. Díky tomu nedojde k poranění ani po vypnutí přístroje, kdyby lišta měla kinetickou energii po doběhu.

Tipy na vhodné nástroje k úpravám živého plotu

Gardena akumulátorové nůžky na živý plot EasyCut Li-18/50

Tyto nůžky se skvěle hodí pro stříhání malých živých plotů. Jsou vybaveny silným vyměnitelným akumulátorem 18 V / 2.0 Ah s dlouhou životností. Tato akumulátorová technologie nabízí vysoký výkon a skvělé a rychlé výsledky stříhání. Zaručen je silný a plynulý střih na jeden zátah – bez blokád a přerušování. Baterie lze snadno kdykoliv dobíjet bez paměťového efektu, pracovat vydrží přibližně 60 minut. Optimalizovaná geometrie nožů zajišťuje účinný, rychlý a čistý střih. Díky své ergonomicky tvarované rukojeti padnou nůžky dokonale do ruky, přídavná rukojeť usnadňuje manipulaci a umožňuje příjemné a bezpečné používání. Velké startovací tlačítko poskytuje jednoduché a bezpečné spuštění v každé řezné situaci, hladký provoz s nízkou úrovní vibrací a práci s menší námahou. Ochrana nožů na konci lišty chrání uživatele před zpětným nárazem, pokud pracuje v blízkosti země. Nože jsou tímto způsobem navíc chráněny před poškozením. Vzdálenost mezi zuby je 16 mm, délka nožů je 42 cm.

Doporučená maloobchodní cena je 3 990 Kč včetně DPH.

Gardena akumulátorové teleskopické nůžky na živý plot THS Li-18/42

Tyto nůžky se skvěle hodí pro stříhání živých plotů ve výškách i při zemi. Disponují lehkou teleskopickou násadou, která umožňuje pohodlně a bez námahy dosáhnout do míst, do kterých byste jinak museli nebezpečně šplhat a zbytečně vynakládat sílu. Délku násady teleskopických nůžek lze jednoduše přizpůsobit požadované výšce, pracovat můžete až v dosahu 3 metrů.

Benefitem je výkyvná řezná hlava, která zajišťuje snadné stříhání vrcholu živého plotu z bezpečného místa na zemi bez použití žebříku. Kromě toho můžete stříhat půdopokryvné rostliny, aniž byste museli ohýbat záda. Díky optimalizované geometrii nožů je zaručen účinný, rychlý a čistý střih. Jejich délka je 42 cm, vzdálenost mezi zuby pak 16 mm. Model THS Li-18/42 je vybaven lithium-iontovým vyměnitelným akumulátorem, který nabízí neuvěřitelný řezný výkon a dlouhou dobu provozu. Nůžky zvládnou pracovat při plně nabitém akumulátoru až 75 minut. O zbývajících energetických rezervách informuje praktický indikátor stavu nabití POWERinfo. Prázdný akumulátor lze kompletně dobít za cca 3 hodiny. Výhodou je, že akumulátor je možné používat i k dalším akumulátorovým přístrojům Gardena.

Doporučená maloobchodní cena je 3 990 Kč včetně DPH.

Gardena nůžky na živý plot Comfort 700 T

Nůžky na živý plot Gardena Comfort 700 T se zvláště hodí ke stříhání větších a vyšších živých plotů. Díky hliníkovým, teleskopickým rukojetím, které se vysouvají o 20 cm, pohodlně dosáhnete na potřebná místa. Pevné čepele o délce 25 cm s nepřilnavým povlakem a vlnitým broušením stříhají zvláště hladce a účinně. Účinnost práce ještě zvyšuje integrovaný odřezávač pro jednotlivé, silnější větve. Celková délka těchto nůžek je 70 až 90 cm. Záruční lhůta 25 let garantuje nejvyšší kvalitu.

Doporučená maloobchodní cena je 1 450 Kč včetně DPH.

Více informací na www.husqvarna.cz.

Fotogalerie k článku:

Autor: Husqvarna (text a foto)

Související články

Akumulátorové výrobky Husqvarna 10  fotek

Akumulátorové výrobky Husqvarna

Přestože nářadí s bateriovým pohonem na trhu existuje, teprve nyní technologie dosáhla takové úrovně, aby mohla nést značku Husqvarna. Končí tak doba, ...


Habr: živý plot, který zdobí i v zimě 5  fotek

Habr: živý plot, který zdobí i v zimě

Habr je známý svým robustním růstem, díky kterému se výborně hodí pro použití v živém plotu. Sazenice nejsou drahé a poměrně rychle rostou. Při sáz ...


Automatické zavlažování: nechte práci na moderní technice 5  fotek

Automatické zavlažování: nechte práci na moderní technice

Víte, že doporučené množství vláhy na 1 m2 se pohybuje mezi 4 až 6 litry za den? Jistě proto oceníte, že hadice a konve můžete, díky systému automa ...


Jak dostat zahradu po zimě zpět do formy 11  fotek

Jak dostat zahradu po zimě zpět do formy

Neusněte na vavřínech. Přestože venku je stále ještě pořádná kosa, vaše zahrada už vyžaduje zvýšenou pozornost. Pokud se o ní začnete s péčí starat ...


Akumulátorové výrobky Husqvarna 5  fotek

Akumulátorové výrobky Husqvarna

Výhodou akumulátorových výrobků je tichost provozu, žádné přímé emise a lehká konstrukce. Proto je milují jak nároční profesionálové, tak nadšení d ...


Při sekání trávy využijte výkonnou techniku 5  fotek

Při sekání trávy využijte výkonnou techniku

Nastávající jaro klade obvyklou otázku – jste připraveni na údržbu svých travnatých ploch? Nápovědu vám jako pomyslný přítel na telefonu může dát H ...


Soutěž o sekeru a pilku Husqvarna 4  fotek

Soutěž o sekeru a pilku Husqvarna

Přestože jsou zahradnické i stavební práce opět v plném proudu, jistě si vyšetříte chvíli času pro naši soutěž. Vyhrát můžete pilku pro dospělého i ...


Farmářské pily – šikovný nástroj pro údržbu velkých pozemků 3  fotek

Farmářské pily – šikovný nástroj pro údržbu velkých pozemků

Motorové pily se dělí do množství různých kategorií, existují levné a drahé pily, profesionální a hobby pily. Co když ale nepotřebujete profesionál ...


Sekat vysokou trávu lze i snadno a tiše 3  fotek

Sekat vysokou trávu lze i snadno a tiše

Útok na vysokou trávu a buřinu v členitých zákoutích zahrady začíná. Nemilosrdný predátor má jméno akumulátorový křovinořez Husqvarna. Není slyšet, ...


5 rad, jak si ulehčit podzim na zahradě 18  fotek

5 rad, jak si ulehčit podzim na zahradě

Jarní i letní měsíce byly pro vás jako pro zahrádkáře určitě náročné. Do péče o svůj zelený kus půdy jste byli schopni investovat dlouhé hodiny, al ...


Údržba živého plotu je především o správném střihu 5  fotek

Údržba živého plotu je především o správném střihu

Údržba živého plotu nespočívá pouze v jednom sestříhání. Živý plot upravujte vícekrát ročně, závisí to také na jeho druhovém složení a výšce přírůs ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×