Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Kdy a jak na zimní prostřih ovocných stromů a keřů?

Kdy a jak na zimní prostřih ovocných stromů a keřů?

Prořezávání stromů a keřů patří k základní péči o jejich zdraví a je předpokladem dobré úrody. Prořezem zajistíte dostatečný průchod světla k pupenům a květům, což znamená bohatší úrodu. Starší stromy se omladí a vytvarují. Řezem se odstraní případné zárodky chorob. Konec zimy a brzké předjaří, tedy doba vegetačního klidu, je ideální pro prořez ovocných stromů a keřů bobulovin. Které stromy a keře je vhodné v zimních měsících prořezat a jak správně postupovat?

reklama

Kdy je vhodná doba na předjarní a zimní prořez ovocných stromů?

Ideální dobou pro zimní prostřih ovocných stromů a keřů je únor a počátek března. Tedy v době, kdy se ještě teploty mohou pohybovat pod bodem mrazu. Je nutné prořez správně načasovat a počkat, až nejtužší mrazy poleví. Teploty by po prořezu neměly klesnout pod více než -5 °C. Pak by hrozilo promrznutí čerstvých ran.

Jaké stromy a keře je vhodné prořezávat v zimních měsících?

Zimní prostřih je vhodný pro jádroviny – tedy jabloně a hrušně. V zimních měsících bychom také neměli zapomenout na prořez keřů – rybíz, maliník, ostružiník a angrešt. Peckoviny – švestky, třešně, višně, meruňky a broskvoně se v zimě neprořezávají! Jsou náchylnější, proto se prořezávají později (od dubna do srpna). Nejnáročnější na načasování prořezu jsou ořešáky. Ty se v zimě také neprořezávají! Jejich doba je od června do srpna.

Tři typy prořezů ovocných stromů

V zásadě je možné rozlišit tři typy prořezů: výchovný, udržovací a omlazovací. Zásadním kritériem pro rozlišení jednotlivých typů řezu je stáří stromu.

  • výchovný řez – provádí se u mladých stromků (2-6 let). V poslední době stále více roste obliba nižších ovocných stromků s menšími korunami na zakrslých podnožích. Nižší a menší stromky jsou méně náročné na prostor, výživu i sklizeň. Abychom takový ovocný stromek dokázali vypěstovat, je nutné se zejména v prvních letech po výsadbě věnovat správnému výchovnému řezu.
  • udržovací řez – je prováděn u plně rostlých a plodících stromů. Tento typ řezu má za cíl hlavně podpořit úrodu a zajistit dobrý růst stromku. Neudržovaný stromek se postupně rychle vyčerpává a má velké výkyvy v plodnosti.
  • omlazovací řez – ten je určený hlavně pro prořez starších, neudržovaných a divoce rostoucích stromů. Má za cíl poměrně radikálně prořezat strom. Řezem se odstraní poškozené, nemocné a přehoustlé větve. Opravdu starý strom se však raději nepokoušejte zmladit najednou, měl by být postupně prořezávaný v několika následujících letech. Pokud je strom omlazený najednou, pak během krátké doby vyžene prakticky z každého očka nový výhon. Můžete se setkat s označením vlci – to jsou prudce rostoucí vzhůru směřující nové výhony.

Jaké nářadí při zimním prostřihu používat?

Záleží, jaký typ zimního prostřihu budete provádět a jak silné větve budete odstraňovat. Na zakrácení drobných výhonů a tenkých větví budou stačit klasické zahradnické nůžky. Pro odstranění silnějších větví použijte pákové nůžky, pro prořez velkých větví je ideální použít zahradnickou pilku. Při prořezávání větví ve výškách můžete použít i teleskopické zahradnické nůžky nebo pilky. Zde však pozor na přesnost a čistotu řezu.

Nástroje by vždy měly být dostatečně ostré, aby provedly čistý a hladký řez. Dbejte také na čistotu nástrojů, abyste do čerstvé rány stromu nezanesli infekci.

Čerstvou ránu je důležité ošetřit speciálním zahradnickým balzámem na uzavírání ran - štěpařským voskem. Ten vytvoří na řezu vrstvu, která zabrání vniknutí choroboplodných zárodků do rány. Mnoho zahrádkářů k ošetření ran také používá latexovou barvu. Takto ošetřete zejména větší rány po odstranění větších větví. Drobné řezy, kterými byly zakráceny drobnější větvičky, to zvládnou i bez ošetření.

TIP:

Řez by měl být rovný hladký, bez roztřepených okrajů a bez zatržené kůry. Pamatujte na pravidlo, že méně je někdy více – výsledkem nadměrného zkrácení může být nepřiměřený růst.

Základní techniky řezu

  • řez v kroužku – používáme v případě, že potřebujeme odstranit celou větev. Větevní kroužek je vizuálně rozeznatelné místo, kde větev přirůstá ke kmeni nebo se zde setkávají dvě větve při rozvětvení. V rozvětvení vždy odstraňte slabší větev. Místo se bude snáze hojit. Pozor na podříznutí a větší zásah do kmene. Postupujte vždy tak, že větev nejprve naříznete odspodu, konečný řez pak provádějte svrchu. Zamezíte tím zalomení větve vlivem její vlastní váhy.
  • řez na pupen nebo na očko – používáme v případě zakracování větví. Výhon se zkracuje šikmým řezem nad pupenem. Pozor však na příliš těsné zaříznutí a poškození pupenu. Ponechání příliš dlouhého výhonu nad pupenem také není dobré. Důležitá je šikmost řezu pro snadnější hojení. Kolmý řez se hůře hojí.
  • řez ve větvení – používá se v případě nutnosti odstranění kolmo rostoucí starší větve a ponechání větve boční. Opět je důležité dodržet šikmý řez.

Jak prořezávat jabloně a hrušně?

U výchovných řezů jádrovin zkracujeme hlavní i postranní výhony v druhém roce po výsadbě o polovinu. V následující roce o třetinu a v dalším o čtvrtinu. Zároveň odstraňujeme všechny drobné výhonky, které rostou na hlavních větvích a směřují do centra koruny nebo se vzájemně kříží. Po olistění by zbytečně bránily průniku světla do koruny stromu. Tyto výhony nestačí pouze zkrátit, je nutné je zcela odstranit. Stromek by měl mít jeden hlavní výhon a ideálně čtyři výhony vedlejší.

Pokud je správně prováděn výchovný zimní prostřih, pak je provedení udržovacího řezu velmi snadné. Stačí pouze odstranit poškozené větve a ty, které se v koruně kříží a nadměrně ji zahušťují.
Mladé stromky, které byly vysazeny na podzim, prořezáváme až v předjaří, ty které vysazujeme na jaře, prořežeme při výsadbě.

Jak na prořez keřů rybízu, maliníku, ostružiníku a angreštu?

Bobulové keře bychom také měli prořezávat v zimních měsících. Po výsadbě se keře řežou na jeden až tři pupeny. Pravidelný zimní prořez pak slouží k prosvětlení. Odstraňují se starší výhony (více než tříleté). U kmínkových druhů postupujeme obdobně jako u tvarování korun stromků.

Autor: Andrea Drobílková (text) ; Deposithphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Zahrada je živý organismus 11  fotek

Zahrada je živý organismus

Zahrada je součástí velkého celku, jemuž říkáme krajina. Tak jako v našem těle je každá část – od malé buňky až po velké orgány – stejně důležitá a ...


Jedna zem – více tváří aneb jak se dělá zahrada snů 9  fotek

Jedna zem – více tváří aneb jak se dělá zahrada snů

Jaro je tu a vy možná začínáte přemýšlet o nové tváři své zahrady. V malém rozhovoru vám dnes chceme představit firmu, která se zabývá vytvářením z ...


Sestřih přebujelých keřů 10  fotek

Sestřih přebujelých keřů

Okrasné keře nám během sezóny vytvářejí krásné prostředí především díky květům, barevné či strukturované kůře a na podzim barevností listů a zralým ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×