Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak si poradit s hubením plevele a nežádoucí vegetace?

Jak si poradit s hubením plevele a nežádoucí vegetace?

Jaro je úžasným obdobím, kdy se zelenají všechny rostliny a začínají intenzivně růst. Zeleň je všudypřítomná, ale bohužel se dostává i na místa, kde nám právě radost nedělá. Plevel a nežádoucí vegetace se objevuje v zámkové dlažbě, na cestách, prorůstá chodníky, podél plotu, ale i na záhonech, které se chystáme osadit zeleninou, bylinkami nebo květinami. Jak si poradit s hubením plevele a nežádoucí vegetace?

reklama

Účinné herbicidy na hubení plevele

V této době nastává čas na použití neselektivního neboli totálního herbicidu. Tento typ přípravku hubí veškerou zelenou vegetaci. Do rostlin je přijímán přes zelené části rostlin a cévní svazky ho pak rozvádí i do kořenů. Je tak vhodný i k hubení vytrvalých, hluboko kořenících plevelů jako je např. pcháč či pýr. Zasažené rostliny začnou během několika dnů vadnout, postupně žloutnou a k uhynutí celé rostliny včetně kořenů dojde tak za 2-3 týdny. Herbicid nepůsobí přes půdu, nijak se v půdě nepohybuje, neničí ji, ale také nehubí semena. Do rostliny se také nedostane přes dřevnaté kmeny stromů, čehož můžeme využít, pokud chceme vyhubit třeba plevel pod ovocnými stromy.

Zásady při práci s herbicidy

Při práci s totálními herbicidy si ale vždy musíme dát velký pozor na to, abychom postřikem nezasáhli listy nebo jiné zelené části rostlin, které nechceme zničit. Musíme si i uvědomit, že na rostliny působí přes zelenou plochu nejen vlastní postřik, ale i výpary přípravku. Velmi citlivé i k samotným výparům přípravků je třeba vinná réva nebo broskvoň. V žádném případě také nesmíme herbicid aplikovat za vysokých teplot a za větru, aby nedocházelo k úletu postřikové kapaliny.

Důležité je i to, abychom po použití totálního herbicidu nezapomněli ihned dokonale propláchnout postřikovač. Pro většinu zahrádkářů je to samozřejmost, ale nic nedokáže nadělat na zahrádce větší škodu, než nedokonale propláchnuté zařízení, ve kterém zůstal zbytek použitého totálního herbicidu.

Totální herbicid a zeleninové záhony

Pokud totálním herbicidem likvidujeme plevel na záhonech před výsadbou či výsevem nových rostlin, můžeme po přibližně dvou týdnech, kdy nám plevel zaschne, bez obav přistoupit k výsadbě či výsevu. Totální herbicidy nepoškozují tyto nové rostliny.

Kdy je možné totální herbicid použít?

Totální herbicid se dá použít v době vegetace, to je prakticky od dubna do října. Důležité ale je, aby už plevele, které jsou cílem našeho postřiku, měly dostatečnou plochu povrchu listů, zajišťující vstřebání přípravku. Optimální doba pro aplikaci proti vytrvalým plevelům je těsně před nebo na začátku květu.

Další možností použití je hubení náletových dřevin buď postřikem celého keře či stromu nebo nátěrem řezné plochy pařezu. Tím sice nezpůsobíme dřívější rozpadnutí pařezu, ale zabráníme tomu, aby pařezy znovu obrážely. Předpokladem úspěchu je, že řezná plocha pařezu je čerstvá a nezaschlá. Při tomto způsobu použití pak totální herbicidy neaplikujeme postřikem, ale koncentrát si naředíme s vodou jen v poměru 1:1 a štětcem potřeme řeznou plochu.

Vhodnými totálními herbicidy jsou třeba Kaput Premium, Gladiator, Touchdown Quattro. Pokud potřebujete ošetřit menší plochu, je k dispozici i výrobek připravený k přímému použití – Kaput hobby.

Poměrně novou skupinou přípravků k hubení nežádoucí vegetace jsou herbicidy s obsahem látky, která se běžně vyskytuje v přírodě - kyseliny pelargonové, mezi které patří třeba přípravky řady Totalex. Uvedené herbicidy působí kontaktně – přímo a pouze na konkrétní postříkanou plochu rostliny a nedochází již k jejich dalšímu rozvedení cévními svazky. Nástup účinku je ale nesrovnatelně rychlejší než u dříve zmiňovaných systémových herbicidů. První příznaky jsou patrné za dvě až tři hodiny a k úhynu rostliny dojde během dvou dnů. Nezbytné je ale to, aby byla postřikem zasažená rostlina celá a vzhledem k tomu, že cévní svazky nerozvedou postřik do kořenů, je nutné počítat s častějším postřikem, pokud potřebujeme udržet plochu bez porostu.

Autor: Lovela (text a foto), Pixabay (úvodní foto)

Klíčová slova:


Související články

Hubení nežádoucí vegetace 6  fotek

Hubení nežádoucí vegetace

Na jaře nám všechny rostliny krásně zazelenají, začínají intenzivně růst, ale bohužel nejen na místech, kde si to přejeme, ale i třeba v zámkové dl ...


Jak bojovat proti kadeřavosti broskvoní? 4  fotek

Jak bojovat proti kadeřavosti broskvoní?

Kadeřavost broskvoní dokáže zničit celou úrodu. Proto je nutné stromy zavčasu ošetřit. Ošetření proti kadeřavosti broskvoní patří k prvním činnoste ...


Lovela: Hubení plevelů a mechu v trávníku 5  fotek

Lovela: Hubení plevelů a mechu v trávníku

Vyznavači trávníků na našich zahradách se v podstatě dělí na dvě skupiny: jedni preferují rozkvetlou louku a druzí brilantní krátce střižený pažit. Ta ...


Ochrana proti chorobám zeleniny 9  fotek

Ochrana proti chorobám zeleniny

Každoročně, vždy v průběhu letních měsíců července a srpna, nejčastěji dochází k napadání převážně zeleniny tzv.“pravými“ plísněmi. Ve vlhkém počas ...


Pihy na kráse rajčat, paprik i jablek a co s nimi 5  fotek

Pihy na kráse rajčat, paprik i jablek a co s nimi

Pěstitelé paprik a rajčat se při sklizni mohou setkat s tím, že plody mají na sobě nejprve vodnaté světle hnědé skvrny, které za sucha zasychají a tma ...


Plíseň sněžná v trávníku 3  fotek

Plíseň sněžná v trávníku

Plíseň sněžná je nejčastější a nejvážnější onemocnění trávníků, se kterým se setkáváme. Nejvíce se projevuje brzo na jaře po sejití sněhu. Typickým př ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×