Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/jak-probiha-oprava-podlahy-na-balkone): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Jak probíhá oprava podlahy na balkoně - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Oprava poškozené podlahy balkonu

Oprava poškozené podlahy balkonu

Oprava podlahy na balkoně představuje ten nejčastější důvod rekonstrukcí balkonů, lodžií a teras. Nekvalitně přilepená dlažba nebo průsak vody bývá problém řady balkonů. Oprava musí být provedena pořádně, protože dlažba musí něco vydržet. Musí odolat slunci, dešti i třeskutému mrazu. Chystáte se rekonstruovat svůj balkon nebo lodžii? Nepodlehněte mylnému dojmu, že když povrch vypadá pěkně, nic mu není. Nikdy nevíte, co se skrývá pod ním. Poradíme vám, jak opravu podlahy na balkoně zvládnout na jedničku.

reklama

Oprava podlahy na balkoně, jak začít

Oprava podlahy na balkoně začíná odstraněním původní dlažby. I pod na první pohled nepoškozenou dlažbou mohou být dutá místa, praskliny a jiné závady. A tak je mnohdy nutné odstranit i spádový beton pod keramickou dlažbou. Když je to nutné, neobejde se to ani bez opravy nosné konstrukce balkonu.

Oprava podlahy musí být mnohdy provedena od základů

Řada balkonů je v současnosti bohužel v havarijním stavu, a tak se oprava podlahy neobejde bez komplexních oprav, kam patří i sanace železobetonové konstrukce.

Vždy je nutné v rámci rekonstrukce vytvořit novou hydroizolační a pochozí vrstvu. Bez pořádného povrchu by totiž po čase mohlo dojít k poškození konstrukce. Podkladní konstrukce musí být dostatečně pevná, protože jen tak můžete dosáhnout přídržnosti dalších vrstev. Vše, co je nesoudržné, musí proto pryč. Podklad pro podlahu musí být proto zbaven starých nátěrů, vosků, nečistot, mastnoty, prachu, olejů, cementu i ochranných nástřiků pro omezení rychlosti odpařování vlhkosti apod.

Jak připravit podklad pro podlahu

  • Podklad pro podlahu musí být v absolutní rovině. Povolena je odchylka pohybující se do 2 mm.
  • Pokud jsou v podkladu trhliny a praskliny, je nezbytné je slepit dvousložkovým epoxidovým konstrukčním lepidlem nebo dvousložkovou polyesterovou pryskyřicí a sponkami.
  • Když dojde k obnažení ocelové výztuže, musíte se zbavit zrezivělých částí, vše natřít antikorozním nátěrem.

Ochrana před vlhkostí

Častou příčinou oddělování dlažby od podkladu a také i porušení nosné konstrukce, je nesprávně provedená hydroizolace, případně její úplné vynechání. Hydroizolace ovlivňuje životnost celé podlahy. Pokud máte kvalitní savý a pevný betonový podklad, postačí ho před aplikací cementové hydroizolační stěrky, jen navlhčit vodou. Při výběru hydroizolačního materiálu dbejte na to, aby byla vodotěsná, odolná, nehořlavá, trvale pružná a schopná eliminovat pohyby trhlin. Ty nejlepší jsou vhodné pro použití na vodorovné i svislé povrchy.

Jak vytvořit hydroizolaci podlahy na balkonu

Na podklad se tato hydroizolace nanáší v souvislé vrstvě o tloušťce 2 mm. Nejprve se na podklad nanese hladkou stěrkou nulová mikrovstva a na ni pak zubatou stěrkou 5 mm vrstva. Nakonec se vše uhladí hladkou stěrkou na požadovanou tloušťku. Pozor, silnější hydroizolační vrstva se pomaleji vytvrzuje a často praská. Pro zkvalitnění hydroizolace je vhodné celoplošně zastěrkovat síťovinu ze skelných vláken. Stěrka nesmí být aplikována na přímém slunci.

Těsnící páska

Dříve než začnete pokládat dlažbu, je nutné místa kontaktu podlahy se stěnou ošetřit s pomocí těsnící pásky o minimální šíři 100 mm. Těsnící páska musí být do hydroizolace vlepena celoplošně.

Lepení dlažby

Samotnou podlahu je možné pokládat až na zcela vytvrzenou hydroizolaci. Lepící tmel by měl být od stejného výrobce jako hydroizolace. K lepení se hodí rychletvrdnoucí deformovatelná lepidla třídy S2, která jsou schopna přenášet délkové změny i pohyby konstrukcí způsobené výkyvy teplot. Lepidlo dále vybírejte i podle typu dlažby. Lepidlo je nutné nanášet na podklad i na rubovou stranu dlažby. Rychleschnoucí lepidla ztvrdnou již po 3 až 4 hodinách, kdežto běžným lepidlům trvá vytvrzení až 24 hodin. Vliv na schnutí má i teplota prostředí.

Spárování podlahy na balkoně

Teprve po vyzrání lepícího tmelu je možné podlahu zaspárovat vhodnou spárovací hmotou. Vhodné jsou hmoty s nízkou nasákavostí. Osvědčené jsou epoxidové spárovací hmoty. Vyznačují se totiž nejen nízkou nasákavostí, ale i vysokou mechanickou odolností a barevnou stálostí. Jsou také odolné vůči chemickým látkám. Před zahájením práce je nutné vše důkladně očistit. Zbavte podlahu prachu i zbytků lepidla. Spárovací hmotu aplikujte s pomocí speciální gumové spárovací stěrky. V případě, že chcete pružné spáry, použijte pro spárování polyuretanový nebo silikonový tmel a na dno spár nejprve uložte pružný provazec. Tyto tmely se nesmí spojit s podkladem.

Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Zima často poškodí obklady balkonů a teras 12  fotek

Zima často poškodí obklady balkonů a teras

Zima se často nevyřádí jen v zahradách, kde zanechá škody po vymrzlé zeleni, trávníku a podobně. Vlhkost a mráz dokáží zničit dlažbu na terasách nebo ...


Inspektoři nemovitostí radí - Balkony, lodžie a terasy 10  fotek

Inspektoři nemovitostí radí - Balkony, lodžie a terasy

Ve spolupráci se společností Nemoinspekt pro Vás připravujeme seriál o závadách nemovitostí. Inspektoři z Nemoinspektu se s vadami, nepodařenými re ...


Jak vydláždit balkón 6  fotek

Jak vydláždit balkón

Balkón je vhodným místem pro příjemné trávení volných chvil. Pokud vypadá zašle, je na čase ho oživit. Správně zvolená dlažba dokáže zázraky. Necht ...


Renovace balkónů a lodžií 6  fotek

Renovace balkónů a lodžií

Jak upravit povrch na panelákovém balkoně či lodžii tak, aby byl nejen praktický a dobře se udržoval, ale také plnil estetickou funkci? Právě tyto ...


Jak probíhá oprava podlahy na balkoně 9  fotek

Jak probíhá oprava podlahy na balkoně

Oprava podlahy na balkoně představuje ten nejčastější důvod rekonstrukcí balkonů, lodžií a teras. Nekvalitně přilepená dlažba nebo průsak vody bývá ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Schodiště do roubenky Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Tomáš Kocurek
0
stínění Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
položení betonové dlažby Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Josef Kudlič
0
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×