Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Odvlhčení malých prostorů

Odvlhčení malých prostorů

Máte problémy s vlhkem ve skříni, sklepě, koupelně či komoře? Takový prostor se špatně větrá, většinou chybí okno, trochu vzduchu do prostoru vženou otevřené dveře, ale to není moc estetické ani praktické. Zde mohou pomoci odvlhčovače. Dokáží si poradit s odvlhčením malých prostorů a až tak dramaticky vám nákupem nezasáhnou do rodinného rozpočtu.

reklama

Je potřeba řešit míru vlhkosti v bytě?

Mít optimální vlhkost v bytě je poměrně složitý proces, který ovlivňuje spousta faktorů. Pokud je vlhkost vzduchu nízká, budete se potýkat pravděpodobně s respiračními problémy, ucpaným nosem, vyrážkou, zvýšenou únavou či dalšími jinými zdravotními důsledky. Pokud je vlhkost vysoká, mohou se rozmnožit bakterie, viry a plísně. A ty, jak víme, mohou způsobit opět vážné zdravotní problémy. Člověk žijící v panelovém domě bude mít spíš první problém, člověka žijícího v domě z cihel zatíží zas problém s vlhkem. Zvlhčit suchý vzduch není tak složité, jako odstranit ten vlhký. Proto se budeme věnovat problému odvlhčení.

Odvlhčení malých prostorů je součástí řešení problémů s vlhkem

Jinak se řeší vlhkost ve velkém prostoru s okny, jinak postupujete při odvlhčení malých prostorů. Je to dáno právě atypickými podmínkami. Základem snížení vlhkosti vzduchu je především větrání. Jak ale větrat místnost, který nemá okno a některý prostor je dokonce trvale uzavřen? Použijte odvlhčovače. Fungují buď na kondenzačním nebo absorpčním principu. Při výběru záleží na velikosti prostoru, který potřebujete odvlhčit.

Nejmenší odvlhčovače nepotřebují elektrickou zásuvku

Pokud kupujete třeba obuv či elektroniku, v krabici spolu s produktem najdete i malý sáček či dva obsahující drobné kuličky. Tyto kuličky umí absorbovat vlhkost, jelikož jsou vyrobené ze silikagelu, což materiál, který je synteticky vyráběn z křemičitanu sodného. A na stejném principu pracují nejmenší odvlhčovače. Většinou to jsou malé plastové nádobky s perforovaným vrškem, do kterých se musí vložit přiložený látkový sáček s absorbentem. Absorpční kuličky natahují vlhkost, vysrážená voda je pak zachycena v nádobce. Výhodou je nízká pořizovací cena i velikost nádobky, kterou můžete umístit třeba i do skříně s prádlem. Nevýhodou těchto odvlhčovačů je fakt, že vnitřní sáček je na jedno použití, je potřeba jej pravidelně vyměňovat.

Elektrické odvlhčovače vzduchu pro domácí použití

Elektrické odvlhčovače se využívají do větších prostor. Pracují na principu kondenzace (nasají vlhký vzduch, který se přes výparník ochladí, přemění v kapalinu a steče do kondenzační nádobky či přímo do odpadu). Uvnitř přístroje je nádobka na vysráženou vodu v různých velikostech, záleží na typu, běžné odvlhčovače mají výkon okolo 20 litrů za 24 hodin. Umí spoustu šikovných maličkostí - od zvukového upozornění, pokud je nádobka plná, přes regulátor vlhkosti vzduchu, až třeba po možnost napojení na pevný odtok vody. Samotné přístroje mají moderní design, můžete je mít postavené v místnosti a nijak vám svých vzhledem nenaruší estetičnost interiéru. Mají tichý chod, mohou být zapnuté při běžném provozu domácnosti a nijak vás nebudou rušit. Pro vysoký výkon je potřeba udržet v místnosti teplotu nad 10 stupňů, aby byl zachován kondenzační proces.

Průmyslové odvlhčovače

Tyto odvlhčovače jsou vhodné k vysoušení v náročných podmínkách. Mají oproti vysoušečům pro domácí použití vyšší průtok vzduchu, jsou určené až do více jak 1000 m2 velkých prostorů. Využití najdou v místech, jako jsou např. bazény, haly, stodoly či archivy. Jejich výkon je až 80 litrů za 24 hodin. Mají robustní konstrukci, dle typu se vyznačují dalšími doplňkovými vlastnostmi, např. kolečka pro snadnou manipulaci, možnost čištění tlakovou myčkou či prachovým a uhlíkovým filtrem.

Pár rad na závěr, jak omezit tvorbu vzdušné vlhkosti

  • Běžná rodina svým provozem denně vyprodukuje i 15 - 20 litrů vody (od dýchání, přes vaření, sušení prádla, zalévání květin, až po koupání se).
  • Zaměřte se na činnosti, které můžete ovlivnit.
  • Pravidelně a systémově větrejte.
  • Snažte se omezit sušení prádla v bytě, pokud nemáte sušičku, pokuste se prádlo sušit ve větrané místnosti.
  • Páru z koupelny vypusťte oknem, pokud tato místnost okno nemá, nainstalujte větrák, popř. pořiďte odvlhčovač.
  • Při vaření zapněte digestoř, pokud ji nemáte, zainvestujte do tohoto domácího spotřebiče.
  • V zimním čase, kdy se topí, pomůže zvýšit teplotu v bytě, teplý vzduch lépe pohltí vzdušnou vlhkost.
  • Pokud se někde objeví plíseň, ihned se postarejte o její odstranění. Použijte k tomu vhodné přípravky a postupujte dle návodu.

Autor: Pavlína Wagnerová (text a foto), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Podívejte se na vaše problémy s vlhkostí a plísní 38  fotek

Podívejte se na vaše problémy s vlhkostí a plísní

Do soutěže, kterou jsme uspořádali před nějakým časem se společností Marca CZ, jste nám posílali fotografie vašich zamlžených oken, vlhkých zdí a p ...


Nebojujte s vlhkostí a s plísní, stopněte je Ceresitem 8  fotek

Nebojujte s vlhkostí a s plísní, stopněte je Ceresitem

Člověku není dobře ani v bytě příliš suchém, ani v bytě s velkou vzdušnou vlhkostí, v níž se daří jednomu z největších nepřátel lidského zdraví – plís ...


Zkroťte vlhkost ve svém bytě 3  fotek

Zkroťte vlhkost ve svém bytě

Ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem, firmou Z-trade, jsme pro vás připravili soutěž, ve které budete mít možnost získat jeden z deseti pohlcov ...


Sanace vlhkého zdiva a vzlínající vlhkosti 8  fotek

Sanace vlhkého zdiva a vzlínající vlhkosti

Vlhké zdivo je nepříjemným jevem a zná jej téměř každý majitel rodinného domu. Příčin bývá několik, od zcela chybějící izolace, přes izolaci porušenou ...


Odvlhčení domu 6  fotek

Odvlhčení domu

Odvlhčení domu, konkrétně zdiva a podlah je velmi důležitá záležitost, pokud nechceme žít v domě obklopeni plísní, vlhkem a nezdravým prostředím. J ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×