Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak dosáhnout dokonale hladkého povrchu stěn za pomoci tmelení?

Jak dosáhnout dokonale hladkého povrchu stěn za pomoci tmelení?

Nezbytným krokem v technologii montáže konstrukcí suché výstavby je tmelení, závěrečný pracovní úkon, který významně ovlivňuje nejen estetické, ale také stavebně-technologické vlastnosti. Těmi jsou například zajištění stability, dobrých akustických vlastností, požární ochrany nebo potřebné kvality a rovinnosti povrchu. Společnost Rigips nabízí pro kvalitu dokončeného povrchu sádrokartonových a sádrovláknitých povrchů čtyři stupně kvality.

reklama

V praxi se používají rozdílná, často subjektivní kritéria, která se kromě rovinnosti orientují především na optické vlastnosti (např. viditelnost formátů desek či viditelnost a zřetelnost spár). Při návrhu konkrétního provedení povrchové úpravy konstrukcí Rigips je nutné vycházet na jedné straně z možností a povahy těchto konstrukcí, na druhé straně z konkrétních podmínek na stavbě a požadavků zákazníka.

Jak postupovat při standardním tmelení (Q2)?

Nejprve je potřeba, aby plochy, které jsou určené ke tmelení, byly suché, pevné, zbavené prachu, mastnoty a nečistot. Před tmelením finální vrstvy opláštění příček musí být konstrukce opláštěné z obou stran podle zásad technologického předpisu Rigips.

Příprava sádrového tmelu

Na úvod celého procesu je potřeba připravit sádrový tmel. Do čisté nádoby s čistou vodou se postupně sype sádrový tmel, dokud nevzniknou „ostrůvky“. Pomalé sypání zabrání případné tvorbě hrudek. Po nasypání směsi do vody se nechá 2 až 3 minuty odstát. Poté se ručně, popř. elektrickou metlou, rozmíchá. V případě potřeby lze směs zředit přidáním vody a řádným rozmícháním. Nikdy se však nedosypává dodatečně prášek. Mohly by vzniknout hrudky.

Tmelení příčné spáry

Poté můžeme začít s tmelením příčných spár. Pro tmelení spár sádrokartonových konstrukcí se použije některý z řady sádrových nebo pastových spárovacích tmelů. Příčnou spáru vyplníme sádrovým tmelem a necháme zaschnout (nejlépe 24 hodin). Po zaschnutí a mírném propadnutí tmelu spáru doplníme a aplikujeme skelnou výztužnou pásku do tenké vrstvy čerstvého tmelu. Po zaschnutí první vrstvy tmelu se spáry přestěrkují, hranou hladítka se tmel roztáhne do šířky a uhladí do ztracena. Konečnou úpravu povrchu – finální tmelení – je možno provést např. pastovým tmelem ProMix Finish nebo ProMix Mega. Spáry po zaschnutí následně přebrousíme smirkovou mřížkou.

Tmelení podélné spáry

Dalším krokem je tmelení podélné spáry. K vyztužení podélných spár se opět používají výztužné pásky. Při použití skelné nebo papírové pásky vkládáme pásku do tenké vrstvy čerstvého tmelu. V případě použití samolepící výztužné pásky se páska nalepí na suchou desku a následně se přetmelí. Po zaschnutí první vrstvy tmelu se spáry přestěrkují do roviny. Konečnou úpravu povrchu – finální tmelení – můžeme opět provést např pastovým tmelem ProMix Finish nebo ProMix Mega a spáry po zaschnutí následně přebrousíme smirkovou mřížkou.

Jak na speciální tmelení v kvalitě povrchu Q3

Jsou-li na tmelený povrch kladeny zvýšené nároky, jsou nutná dodatečná opatření překračující základní a standardní tmelení. Jedná se o speciální tmelení odpovídající stupni jakosti Q3, které spočívá v celoplošném tmelení tzv. „do nuly“.

U sádrokartonových konstrukcí provedeme nejprve základní tmelení v kvalitě povrchu Q2. Dbáme na to, aby podélné spáry byly vytmeleny do roviny a příčné spáry přetmeleny dostatečně ze široka. Pro celoplošné tmelení bez broušení rozmícháme tmel Rifino Top řidší konzistence. Tmelení provádíme pomocí špachtle Rigips pro celoplošné tmelení. Dlouhými tahy naneseme tmel a následně na „tupo“ stáhneme do nuly.

Jak dosáhnout dokonale hladkých stěn

Pro splnění nejvyšších nároků na tmelený povrch je nutné provést celoplošné přetmelení. Na rozdíl od speciálního tmelení Q3 se celá plocha pokryje souvislou vrstvou sádrového tmelu či stěrky v max. tloušťce 3 mm.

U sádrokartonových konstrukcí provedeme základní tmelení. Dbáme na to, aby podélné spáry byly vytmeleny do roviny a příčné spáry přetmeleny dostatečně zeširoka. Pro celoplošné tmelení Q4 použijeme sádrovou stěrku Rimano Glet XL nebo sádrový tmel Rifino Top v takové konzistenci, aby tmel nestékal z lopatky. Po celoplošném nanesení tmelu ho stáhneme pomocí zubové špachtle, čímž se sjednotí výška naneseného tmelu. Následně vyhladíme pomocí hladké špachtle pro celoplošné tmelení.

Více o tmelení se dozvíte na webových stránkách www.rigips.cz nebo si přijďte tmelení sami vyzkoušet do Školy suché výstavby.

Fotogalerie k článku:

Autor: Rigips (tisková zpráva)

Klíčová slova:


Související články

5 důvodů, proč rekonstruovat se sádrokartonovou deskou Habito H 7  fotek

5 důvodů, proč rekonstruovat se sádrokartonovou deskou Habito H

Se sádrokartonem nové generace můžete popustit uzdu fantazii a vytvořit si domov přesně podle svých představ. Od svých konkurentů se liší řadou vyn ...


Dokonale pevné a nárazu odolné rohy 3  fotek

Dokonale pevné a nárazu odolné rohy

Rigips stále přináší inovace v oblasti systémů suché výstavby. Dokonale pevné, nárazu odolné a hladké rohy a hrany sádrokartonových konstrukcí řeší po ...


Hladké stěny díky stěrce od Rigipsu 4  fotek

Hladké stěny díky stěrce od Rigipsu

Kdo patří k „staromilcům“ a jdou mu na nervy různá zalištovaná vedení a raději má všechny dráty, kabely a trubky ve zdi, může se zdravě naštvat, když ...


Jak na dokonale hladké stěny? 9  fotek

Jak na dokonale hladké stěny?

Zdárně namontovaná konstrukce ze sádrokartonu je teprve začátek. Pak totiž přichází na řadu tmelení – důležitý závěrečný proces, který ve velké míř ...


Lepení sádrokartonového obkladu stěn 8  fotek

Lepení sádrokartonového obkladu stěn

V našem seriálu o práci se sádrokartonem Rigips dnes pokračujeme informacemi o tom, jak lepit obklad stěn nanášením tmelu na sádrokartonové desky. Pro ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Schodiště do roubenky Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Tomáš Kocurek
0
stínění Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
položení betonové dlažby Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Josef Kudlič
0
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×