Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Inspektoři z Nemoinspekt nemovitostí radí - OKNA

Inspektoři z Nemoinspekt nemovitostí radí - OKNA
Ve spolupráci se společností NEMOinspekt pro Vás nově připravujeme seriál o závadách nemovitostí. Inspektoři z NEMOinspektu se s vadami, nepodařenými rekonstrukcemi a různými „antikutilskými“ výrobky setkávají téměř denně, proto právě oni mohou představit následky, které z takto upravených prvků mohou vzniknout.
reklama

V rámci tohoto seriálu bude možné nahlédnout pod pokličku práce inspektora nemovitosti, ale bude možné se i dovědět, jak nejlépe závadám předcházet, popřípadě jak se jich co nejjednodušeji zbavit.

Tento díl se věnuje problematice oken. U oken je velice důležitá jejich výrobní kvalita a také jejich profesionální montáž. Pokud jsou okna nekvalitní, či špatně nainstalovaná, může to mít významné dopady na provozní náklady dané nemovitosti a to především z hlediska energetické náročnosti.

A s jakými problémy se inspektoři nemovitostí ve spojitosti s okny setkávají nejčastěji?

Špatný stav oken

Nejčastější problém, se kterým se inspektoři setkávají, je celkový nevyhovující stav oken. Okna mají jednoduše odžito. Tento fakt je snadno zjistitelný pouhým pohledem, není na to třeba žádného měřicího zařízení. „Problém není v tom, že takto stará okna nevypadají moc pěkně, ale zejména v tom, že se díky tomuto stavu radikálně omezí jejich izolační vlastnost, tedy právě takovými okny zbytečně utíká opravdu hodně tepla“ říká Ing. František Valeš z NEMOinspektu. Nejhorší stav u dřevěných špaletových oken bývá ve chvíli, kdy jejich křídla netěsní, tmelení skla je vypraskané nebo přímo chybí a nátěry jsou poškozené povětrnostními vlivy. V těchto případech je levnější okno zcela vyměnit za nové, než poškozené opravovat. Ceny nových kvalitních oken se pohybují v rozmezí 4000-6000 Kč dle zvoleného materiálu.

Špatná montáž

Takto nepěkně může vypadat špatně provedená montáž. Opět však nejde jen o estetický dopad na celkový vzhled domu. Zásadním problémem je fakt, že pro vnější začištění spáry k oknu nebyl použit flexibilní tmel či expanzní páska, ale „pevné“ materiály jako např. sádrová omítka. Dříve či později tak ve spáře vzniknou praskliny, které je potřeba dodatečně utěsnit. V případě, že by tyto praskliny nebyly včas opraveny, hrozí zatékání do spár a následná degradace montážní pěny a u dřevěných oken též rámu okna. A tím, že následně do okolí okna začne zatékat, dojde k poškození zdiva a omítky. Inspektoři v tomto případě radí důkladné dotěsnění flexibilním tmelem. Tato oprava není ani drahá, ani náročná na provedení. Nezbytné je ale dodržovat správný postup při aplikaci tmelu, včetně důkladného očištění podkladu před aplikací tak, aby mohl tmel dokonale přilnout k materiálu.

Plíseň kolem oken

Týká se to mnoha starých, ale i zcela nových nemovitostí. Kolem oken se tvoří plíseň, která nejenže nevypadá hezky, ale především ohrožuje lidské zdraví. Proč však kolem oken vzniká? Příčin může být několik. Může se jednat o nedostatečné izolační vlastnosti oken, opět chybnou montáž, kdy v jejich důsledku vznikají tzv. tepelné mosty, nebo může být i problém v dlouhodobě nedostatečném větrání. „Zatímco plísně jsou viditelné pouhým pohledem, vlhkost omítky (která plísním předchází) je možné změřit pouze pomocí speciálního vlhkoměru. Pokud je zjištěna hodnota nad 7,5%, jedná se již o hodnotu, která je alarmující“ varuje František Valeš. A co s tím? Inspektoři nejdříve doporučují pravidelně hodně větrat. Dále kontrolu těsnění křídel oken a kontrolu začištění vnější spáry podél rámu okna. Náklady se mohou pohybovat od stokorun (pokud je vlhkost způsobena nedostatečným větráním) až po tisíce (pokud jde o chybu montáže) na jedno okno.

Špatná údržba dřevěných oken

Přiznejme si popravdě, že mnoho z nás se nevěnuje údržbě oken tak často, jak to výrobci oken doporučují. A tedy alespoň 1x za rok! A to se týká starých, ale i zcela nových dřevěných oken. Ta, přestože jsou od výrobců ošetřena kvalitními laky s vysokou životností, vyžadují pravidelnou údržbu také. Inspektoři tedy doporučují používat na ošetření speciální přípravky (laky, emulze...). Pokud se údržba odbude, ničí se lakovaný povrch a časem budou majitelé nuceni okno zcela vyměnit.

Špatně osazený vnější parapet

I v případě instalace parapetu se můžeme setkat s mnoha chybami, které mohou mít za následek pronikání vlhkosti do zdiva. Důležité je, aby byl parapet dostatečně široký, tj. přesahoval přes okraj fasády alespoň 3cm. A samozřejmostí je jeho správný sklon. Doporučuje se alespoň 2%, to je tedy minimum, aby mohla voda (spolu s nečistotami) bez problému z parapetu odtékat a nehromadila se tak na něm.

Inspektoři tedy obecně doporučují nepodceňovat montáž a pravidelnou údržbu oken a v případě nákupu oken nových, nekupovat nekvalitní výrobky, které nemají dlouhou životnost.

Více informací o práci inspektorů naleznete na www.nemoinspekt.cz.

O společnosti:

Technickou odbornost společnosti NEMOinspekt zajišťují zkušení odborníci z oblasti stavebnictví. Všichni absolvovali vysoké školy stavebního směru (ČVUT, VUT) a při následné mnohaleté praxi se věnovali například posuzování a realizaci staveb ve funkci technického dozoru i zástupce investorů, práci v předním architektonickém studiu, nebo autorskému projektování a realizacím rekonstrukcí. V současné době společnost sdružuje více než 15 inspektorů po celé České republice a může tak poskytnout služby klientům ve všech krajích ČR. Všichni inspektoři mají při výkonu své profese k dispozici kvalitní měřicí zařízení a dokonale znají a respektují metodiku pro odborné prověření nemovitosti.

Autor: NEMOinspekt (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Potřebujete rychle utěsnit okna? 2  fotek

Potřebujete rychle utěsnit okna?

Máte okna, která vám po všech stránkách vyhovují přesně do té doby, než začne venku pořádně foukat?


Inspektoři nemovitosti radí – INTERIÉRY - podlahy, povrchy stěn 8  fotek

Inspektoři nemovitosti radí – INTERIÉRY - podlahy, povrchy stěn

Ve spolupráci se společností NEMOinspekt pro vás připravujeme seriál o závadách nemovitostí. Inspektoři z NEMOinspektu se s vadami, nepodařenými re ...


Nebojte se inspektora nemovitosti 5  fotek

Nebojte se inspektora nemovitosti

Kupujete či prodáváte nemovitost a chcete mít jistotu, že jedna ani druhá strana nenaletí, případně se nebude muset zpovídat z vad, které nejsou tř ...


Nenechte se napálit! Není inspekce jako inspekce! 5  fotek

Nenechte se napálit! Není inspekce jako inspekce!

Inspekce nemovitostí se pomalu stávají běžnou součástí nákupu nemovitostí. Ovšem co si přesně představit pod tímto pojmem? Co všechno má inspekce n ...


Stará okna v novém hábitu 7  fotek

Stará okna v novém hábitu

Nestihli jste renovaci nátěru oken na jaře? Tak teď je nejvyšší čas v tomto roce pro dřevěná okna ještě něco udělat. Při náporu slunečních paprsků ...


Inspektoři nemovitostí radí - Střecha a klempířské prvky 15  fotek

Inspektoři nemovitostí radí - Střecha a klempířské prvky

Ve spolupráci se společností NEMOinspekt pro Vás připravujeme seriál o závadách nemovitostí. Inspektoři z NEMOinspektu se s vadami, nepodařenými re ...


Inspektoři nemovitostí radí - Vnitřní instalace 2. 8  fotek

Inspektoři nemovitostí radí - Vnitřní instalace 2.

Ve spolupráci se společností NEMOinspekt pro Vás připravujeme seriál o závadách nemovitostí. Inspektoři z NEMOinspektu se s vadami, nepodařenými re ...


Inspektoři nemovitostí radí - Exteriéry a venkovní prvky 11  fotek

Inspektoři nemovitostí radí - Exteriéry a venkovní prvky

Ve spolupráci se společností NEMOinspekt se v tomto díle našeho seriálu o závadách nemovitostí přesuneme z interiéru domů a bytu do exteriéru. Bude ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Rekonstrukce podlahy Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Paulina
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×