Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Inspektoři z Nemoinspekt nemovitostí radí - Nosné konstrukce, příčky a nenosné konstrukce

Inspektoři z Nemoinspekt nemovitostí radí - Nosné konstrukce, příčky a nenosné konstrukce
Ve spolupráci se společností NEMOinspekt dnes přinášíme další díl seriálu o závadách nemovitostí, kde se budeme věnovat závadám nosných konstrukcí a vnitřních příček. Zejména nosné konstrukce tvoří jednu z hlavních částí nemovitosti a jejich případné statické poruchy mohou znamenat náklady v řádech statisíců korun. Oproti tomu rekonstrukce nenosných vnitřních příček je relativně snadno proveditelná, s náklady obvykle v jednotkách až desítkách tisíc korun dle rozsahu.
reklama

Ve své praxi se inspektoři setkávají nejčastěji s následujícími závadami:

1. Trhliny ve svislých nosných konstrukcích

Nejčastějšími příčinami trhlin v nosných konstrukcích jsou různě sesedající základy (dům založený na více horninách, promrzání základů) či přetížení základů v důsledku dodatečné nástavby nebo změny ve způsobu užívání. Pokud je k původní nosné stěně navázána přístavba, vznikají trhliny právě v důsledku rozdílné hloubky základů obou částí stavby. V tom případě je nutné zjistit, zda se jedná o aktivní či pasivní trhlinu. Pasivní trhliny stačí vhodným způsobem vyspravit, aktivní je nutné dále řešit se statikem.

K ověření, zda se jedná o aktivní či pasivní trhliny, se používají sádrové terče. Terče je nutné v pravidelných intervalech kontrolovat - pokud se v terči objeví trhlina, zaznamená se datum a šířka. Zaznamenané výsledky je nutné průběžně vyhodnocovat a v případě značné šířky aktivní trhliny (v řádu cm) nebo jejího rychlého rozvoje okamžitě řešit jako havarijní stav.

2. Nahnilé dřevěné nosné konstrukce v důsledku zatékání střechou

Dřevěné konstrukce krovu či trámového stropu mohou být napadené hnilobou v důsledku dlouhodobého zatékání střechou. Pokud je tato závada identifikována, je nutné nejprve odstranit příčinu zatékání do střechy a poté dle rozsahu poškozenou část dřevěné konstrukce vyspravit (např. příložkami) nebo zcela nahradit novými prvky.

3. Dřevěné nosné konstrukce napadené dřevomorkou

Napadení dřevěných konstrukcí dřevomorkou je větší problém. Dřevomorka domácí je agresivně se šířící dřevokazná houba. Napadá zejména starší stavby, kde působí prolínající půdní vlhkost a které nejsou dostatečně odvětrány. Zejména se jí nevyhnou podlahy a dřevěné konstrukce stěn i stropů, dokonce pronikne i do omítky.

Pokud jste dřevomorku objevili, určitě se o její likvidaci poraďte s odborníkem, a to zejména v případě, že jsou napadeny nosné konstrukce. Důkladné odstranění všech plodnic a napadených dřevěných částí je poměrně náročnou záležitostí, a pokud je napadena zeď a spáry mezi cihlami či kameny, je nutné ji vybourat a po chemickém ošetření dozdít novou.

Nejlepším způsobem ochrany před dřevomorkou je prevence – zejména dostatečné odvětrání ohrožených prostor. Stavbu je také třeba dostatečně izolovat proti pronikání vlhkosti.

4. Nadměrné deformace krovů

K nadměrným deformacím krovu dochází např. vlivem přetížení po výměně střešní krytiny nebo provedenými neodbornými zásahy (při vestavbě obytného podkroví apod.). Jak ukazuje schéma působení sil v krovu (na obrázku), krov může vytlačovat do strany nedostatečně zakotvenou pozednici. „Hlavními projevy deformací krovu jsou trhliny ve štítových stěnách či viditelné deformace pozorovatelné na krytině střechy,“ uvádí František Valeš ze společnosti NEMOinspekt.

Při zjištění výraznějších deformací krovu je vhodná konzultace se statikem a následná odborná oprava. Podle rozsahu poruchy se náklady mohou pohybovat v desítkách až statisících korun.

5. Trhliny v příčkách a nenosných konstrukcích v důsledku deformací ostatních konstrukcí

Obvyklé příčiny trhlin v nenosných konstrukcích jsou zejména přenos napětí z nosných konstrukcí přes nevhodně řešené spáry (či chybějící dilatace) v důsledku dotvarování nosných konstrukcí. Projevy jsou obvykle snadno pozorovatelné: šikmé trhliny v příčkách, trhliny na styku nenosné a nosné konstrukce, či vyboulení sádrokartonových příček.

Podobně jako u nosných konstrukcí je nejprve vhodné nanesení sádrových terčů k ověření, zda se jedná o aktivní či pasivní trhliny. Pokud se jedná o trhliny pasivní, stačí praskliny vyčistit a vyplnit trvale pružným tmelem pro interiéry či jiným vhodným materiálem. Tuto opravu zvládne i zručný kutil, spojené náklady za materiál mohou dosáhnout jednotek tisíců korun.

Více informací o práci inspektorů naleznete na www.nemoinspekt.cz.

Autor: NEMOinspekt (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Inspektoři nemovitostí radí - Střecha a klempířské prvky 15  fotek

Inspektoři nemovitostí radí - Střecha a klempířské prvky

Ve spolupráci se společností NEMOinspekt pro Vás připravujeme seriál o závadách nemovitostí. Inspektoři z NEMOinspektu se s vadami, nepodařenými re ...


Inspektoři nemovitostí radí - Sokly a fasáda 11  fotek

Inspektoři nemovitostí radí - Sokly a fasáda

Ve spolupráci se společností Nemoinspekt pro Vás připravujeme seriál o závadách nemovitostí. Inspektoři z Nemoinspektu se s vadami, nepodařenými re ...


Stavba rodinného domu svépomocí

Časosběrný dokument, na kterém uvidíte, jak na zelené louce roste stavba rodinného domu. Ve zrychleném filmu se klade cihla k cihle nebo tvárnice k tv ...

Inspektoři nemovitostí radí - Exteriéry a venkovní prvky 11  fotek

Inspektoři nemovitostí radí - Exteriéry a venkovní prvky

Ve spolupráci se společností NEMOinspekt se v tomto díle našeho seriálu o závadách nemovitostí přesuneme z interiéru domů a bytu do exteriéru. Bude ...


Inspektoři nemovitostí radí - Balkony, lodžie a terasy 10  fotek

Inspektoři nemovitostí radí - Balkony, lodžie a terasy

Ve spolupráci se společností Nemoinspekt pro Vás připravujeme seriál o závadách nemovitostí. Inspektoři z Nemoinspektu se s vadami, nepodařenými re ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
4
čerpadlo na zatekajici sklep Stavební nářadí
Poslední příspěvek: 10.7.2018 11:38 Pavel S
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×