Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Ta nejlepší podlaha do předsíně

Ta nejlepší podlaha do předsíně

Podlaha v předsíni je pravděpodobně jednou z těch nejvíce zatěžovaných, a je proto nutné přemýšlet o tom, jaký materiál zvolit, aby se dobře a snadno udržoval a vydržel v náročném provozu. Nutno podotknout, že dlaždice už nemusí být jedinou volbou, jako doposud. Vybírat můžeme z mnoha ideálních materiálů.

reklama

Ideální vlastnosti podlahy v předsíni

Podlaha v předsíni musí splňovat určité požadavky, aby byla bezpečná, dobře udržovatelná a také měla dlouhou životnost vzhledem k svému zatěžování. Volte podlahovou krytinu:

  • odolnou vodě a vlhkosti,
  • snadno udržovatelnou,
  • neklouzavou.

Dlažba

Stálici mezi krytinami vhodnými pro podlahu v předsíni je keramická dlažba. Má mnoho výhod, z nichž ta největší je asi odolnost proti vodě a snadná udržovatelnost i v náročných podmínkách – sníh, bláto i další nečistoty snadno setřete, a pokud to neuděláte hned, podlaze to neublíží. Je vhodná i pro podlahové topení, i když déle trvá, než začne hřát. Barev a vzorů je na výběr nepřeberné množství, vybere si tedy každý. Mezi nevýhody patří její vyšší hmotnost a náročnější pokládka, na někoho může působit studeně, je také tvrdá.

Výběr dle otěruvzdornosti – pokud si vyberete do předsíně glazované dlaždice, všímejte si jejich otěruvzdornosti – tento ukazatel určuje, jak moc je povrch odolný na stupnici PEI 1 až 5. Vyšší číslo znamená vyšší odolnost. Pro předsíně rodinných domů je ideální povrch se stupněm 4 až 5, v bytě si potom vystačíte s hodnotou do stupně 3.

Údržba keramické podlahy: Glazované dlaždice se snáze uklízejí, na jednotném povrchu se nečistoty těžko usazují. Při jejich údržbě si vystačíte s vodou a saponátem, kterými povrch setřete. Můžete také použít speciální prostředky určené přímo na keramické povrchy. Neglazované dlaždice potom čistěte v případě běžného znečištění běžným přípravkem, větší nečistoty odstraníte za pomoci prostředků s obsahem kyselin, přípravky s vyšším pH odstraní mastné skvrny.

Dřevo

I dřevo se dá bez problémů použít pro podlahu v předsíni, jen je třeba volit takové, které má potřebnou odolnost – většinou jsou vhodné tvrdší druhy dřevin, zejména exotické dřeviny typu teak, iroko či merbau. Přes svá pozitiva, jako je jeho přírodní původ a teplé působení, je nutné vzít v potaz i negativa – je nevhodné pro kombinaci s podlahovým topením, jeho pořizovací cena je vyšší, je také náročnější na údržbu a vyžaduje pravidelné ošetřování.

Údržba dřevěné podlahy: Je nutností se vyhýbat vodě a co nejvíce provádět jen údržbu nasucho. V případě nutnosti setřít vlhkým mopem je vhodné použít speciální prostředky určené na voskované či lakované dřevěné povrchy. Dřevo si také žádá pravidelnou údržbu leštěním či impregnováním, voskování provádějte alespoň jednou do roka.

Laminát

Stejně jako dřevo je na podlahu v předsíni za určitých okolností ideální i laminát. Ty obyčejné typy se do prostor náročných na úklid a trpících zvýšenou vlhkostí úplně nehodí, ale laminátové podlahy se už vyrábí i v úpravě, která má zvýšenou odolnost proti vlhkosti a lze ji tak využít i v předsíni. A jsou důvody, proč po ní sáhnout – vyberete si z velkého množství barev a dekorů, v nabídce jsou i imitace dřeva a kamene, o přírodní vzhled se tak neošidíte. Podlaha se rychle a jednoduše pokládá, stejně tak se dobře udržuje, je antistatická a vhodná pro podlahové topení. Jinak ale může její povrch působit chladně a je nutné volit vhodný podklad, který utlumí hluk.

Třídy zátěže: I u laminátových podlah je vhodné se řídit uvedenou třídou zátěže, v předsíni je ideální mít povrch s označením 23, který snese i občasné chození v obuvi. Třídy 22 a 21 jsou vhodné do méně namáhaných místností. Pro komerční využití jsou zde potom třídy 31 až 33, které se vyznačují vysokou odolností. Dále se lze řídit odolností vůči oděru a obrusu v označeních AC1 až AC5, kdy vyšší hodnota znamená vyšší odolnost, pro předsíně jsou vhodné třídy AC3 a výše.

Údržba laminátové podlahy v předsíni: Zde platí doporučení čím méně vody, tím lépe. Laminátové povrchy udržujte za pomoci co nejmenšího množství vody, mop by měl být co nejvíce vyždímaný, je vhodné po setření vlhkým mopem povrch znovu setřít ještě nasucho.

Korek

Do módy se vrací i korkové podlahy, které se díky svým vlastnostem hodí i pro podlahy v předsíni. Korek nabízí přírodní vzhled v různých podobách, je příjemný, měkký, teplý a po vhodné povrchové úpravě i odolný. Nevýhodou je ovšem jeho cena, která může být oproti jiným možnostem vyšší, zároveň je náročnější i pokládka a povrchové ošetřování. V rámci údržby je třeba jednou do roka povrch napustit k tomu určeným olejem, běžná údržba je vhodná suchou cestou.

Beton a lité podlahy

V moderních interiérech jsou hojně používané lité podlahy z anhydritu či betonu, které se ukazují jako ideální volba pro povrch v mnoha místnostech včetně předsíně. Někomu může ovšem vadit jejich tvrdost a chladnost, kterou lze ale utlumit podlahovým vytápěním. Jinak převažují spíše výhody, které zejména v prostorech náročných na údržbu a odolnost oceníte. Další výhodou je povrch beze spár, který údržbu také značně usnadňuje.

PVC a vinyl

Obě tyto varianty jsou umělými materiály, které mají mnoho výhod – ať už je to cena, výběr z nepřeberného množství barev, odstínů a vzorů včetně dřeva či kamene, díky čemuž v předsíni vytvoříte ideální povrch dle vašich představ. Také se snadno pokládají, jejich povrch je příjemný a měkký, vhodný i pro použití s podlahovým vytápěním. Vzhledem k tomu, že v menších prostorách je vhodné tyto krytiny k podkladu přilepit, může být problém, pokud dojde k jejich poškození. Pokud budete o některé z těchto variant přemýšlet, zvolte spíše vinyl – je kvalitnější a odolnější než PVC. Údržba je pak velmi snadná – vystačíte si s vysavačem a vlhkým mopem. Čas od času je vhodné podlahu oživit speciálním přípravkem za pomoci stroje nebo přelakováním.

Přírodní linoleum

Pokud na podlahu v předsíni nechcete nic umělého, můžete jako variantu k PVC a vinylu zvolit jejich přírodní variantu – linoleum, nebo také marmoleum. Výhody tohoto materiálu jsou ovšem vykoupeny vyšší cenou a také poněkud horšími odolností proti vodě. Jinak se vyznačuje dlouhou životností, příjemným a teplým povrchem, který je antistatický, navíc také tlumí hluk. Údržba je velice snadná, povrch stačí vysát a v případě znečištění setřít vlhkým mopem.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Podlahové krytiny  – 1. díl 30  fotek

Podlahové krytiny – 1. díl

Jakou podlahovou krytinu a podle jakých kriterií volit? To je otázka, která při renovaci, rekonstrukci nebo koupi nového bytu zaměstná hlavy mnohým z ...


Podlahové krytiny – 2. díl 25  fotek

Podlahové krytiny – 2. díl

Nehodí-li se nám do interiéru dřevěná nebo laminátová podlaha, můžeme volit mezi dlažbou, linem, korkem nebo kobercem. Každá podlahová krytina má svá ...


Nová podlaha v krátkém čase 20  fotek

Nová podlaha v krátkém čase

V současné době patří PVC sice k poměrně neoblíbeným materiálům, je však finančně velmi dostupné.


Lité podlahy 8  fotek

Lité podlahy

Podlahy v domě představují nejrozsáhlejší souvislé plochy každé stavby. Jejich provedení vyžaduje přesnost a vysokou technologickou kázeň, protože na ...


Jak na dřevěné podlahy 3  fotek

Jak na dřevěné podlahy

Rekonstrukce nebo výměna podlahy – ať již dřevěné, nebo z jiného materiálu – je dlouhodobá investice, a tak chcete, aby zůstala dlouho pěkná. Proto mu ...


Nuda v bytě – vyměňte podlahu 6  fotek

Nuda v bytě – vyměňte podlahu

Máte za sebou velký úklid, ale nejste s vizáží vašeho domova spokojeni. Slunce, které pere do oken, totiž odhaluje největší nedostatky na podlaze, jej ...


Podlaha pro každého 5  fotek

Podlaha pro každého

....aneb nová sádrokartonová deska F 146. Tato deska je určena pro suché podlahové konstrukce. Největším přínosem nového podlahového systému je kombin ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
skladba podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 13.3.2018 11:33 Stanislav
1
Kompletní rekonstrukce podlahy (část 1) Podlahy
Poslední příspěvek: 26.1.2018 11:51 Pavel
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Co zvolit na asfaltovou izolaci Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Michal
0
Vrzající dřevěná podlaha Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Lenka
0
Zápach z podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eliška
0
Soutěž o novou podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jana
0
Skladba podlahy - OSB vs DTD Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Václav
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Kompletní rekonstrukce podlahy (část 1) Podlahy
Poslední příspěvek: 26.1.2018 11:51 Pavel
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
skladba podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 13.3.2018 11:33 Stanislav
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×