Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vruty od Fischeru: i vruty se vyvíjejí

Vruty od Fischeru: i vruty se vyvíjejí
Pohled do výlohy železářství může laika udivit. Namísto povědomých „šroubů do dřeva“ (správně vrutů) kónického tvaru a s drážkou pro šroubovák jsou vystavovány jakési zlatě pokovené vruty s ostrou špicí a křížovým zahloubením v hlavě. Takové jsou vruty od firmy Fischer. Mnozí nevědí co s nimi – jak je používat, šroubovat, k čemu se hodí – a hlavně: čím jsou lepší než ty dosavadní.
reklama

Po mnoho desítek let se pro spojování dřevěných a dřevotřískových desek vyráběly vruty z běžné měkké uhlíkové oceli s hlavou šestihrannou, válcovou, zápustnou, čočkovou či půlkulatou a s průběžnou drážkou. Tyto vruty od Fisheru , které se šroubovaly ručním šroubovákem, vyžadovaly předvrtání vrtákem odpovídajícím malému průměru vrutu.

Když se začalo šroubovat vrtačkou

Samo předvrtání i ruční šroubování vyžaduje množství času a neumožňuje žádnou mechanizaci, protože šroubovák poháněný vrtačkou má tendenci vypadávat z drážky, takže poškozuje okolí, opětné zavádění břitu šroubováku do drážky zdržuje. Šroubování vrtačkou, k němuž došlo zejména ve čtyřicátých letech v souvislosti se zbrojní výrobou, si vynutilo konstrukci vrutů jiného typu – namísto rovné drážky začaly být v jejich hlavách vylisovány prohlubně křížového tvaru, které šroubovací nástavec poháněný vrtačkou samočinně centrovaly.

Pro namáhanější spoje se místo jednoduchého křížku Phillips (podle Američana Henry F. Phillipse, který je začal vyrábět roku 1933 - nepleťte si ho s Holanďanem Gerardem Philipsem vyrábějícím žárovky a elektrické spotřebiče) začala od roku 1955 používat vylepšená varianta Pozidriv s větší plochou dosedacích křidélek. Velmi dobrý přenos krouticího momentu rovněž zajišťuje hlava typu TORX zavedená roku 1965 firmou Camcar. Torx má profil šesticípé hvězdy s oblými cípy, odpovídající tvar je vylisován v hlavě šroubu či vrutu, takže přenos energie je rovněž dokonalý.

Vzhledem k větším nárokům na pevnost a spolehlivost spojů se materiálem pro tyto vruty staly uhlíkové kalené oceli, většinou s cementovaným povrchem (cementování oceli je povrchové zušlechťování oceli zvyšováním obsahu uhlíku v povrchové vrstvě výrobku v ochranné atmosféře). Výsledná tvrdost vrutů od Fischera dosahuje hodnoty 48–50 HRC stupně tvrdosti podle Rockwella.

Jiná ocel, jiný tvar

Kromě změny profilu závitu, který je vystouplejší a ostřejší, se nové vruty liší tvarem: až na ty nejkratší nejsou kónické, ale válcové, a jejich dřík bývá asi ve třetině délky od hlavy opatřen frézovací drážkou zabraňující svírání vrutu materiálem. Hrot je ostrý, takže do materiálu proniká velmi snadno a dřevo či jeho aglomeráty (překližka, spárovka, laťovka, dřevotřísky, desky OSB, MDF, LVL) nemusíme předvrtat. Hlavy mívají větší hloubku, aby drážky měly dostatečné rozměry schopné přenášet krouticí moment nástroje.

Povrchová úprava těchto vrutů je provedena zinkováním: žlutý nebo bílý zinkochromát s vysokou odolností proti oděru je nanesen galvanicky. Toto pokovení zároveň výrazně zvyšuje korozní odolnost vrutů a umožňuje je používat i ve vlhkém a mokrém prostředí.

Co vymysleli u Fischerů

Nová řada vrutů Power Fast vychází z moderních konstrukcí vrutů s křížovými hlavami, ale má ještě několik dalších vylepšení. U hrotu je závit zdvojený, aby se vrut snáze „zakousl“ do materiálu - tato úprava navíc snižuje nebezpečí, že se nepředvrtaný materiál při motorovém šroubování rozštípne.

V průběhu závitu je vrut opatřen jednou nebo dvěma odváděcími frézovacími drážkami usnadňujícími odvod třísek, které zároveň zlepšují pronikání vrutu do desky. Drážka, která se používá u vrutů s částečným závitem od délky 50 mm, pomáhá vést vrut a zabraňuje jeho svírání materiálem.

Častá závada křížových vrutů jiných konstrukcí – utržení hlavy při nadměrném vynaložení síly při šroubování – byla zcela odstraněna jednoduchou fintou: výrobce napojení hlavy vrutu na dřík zesílil. Jiné dobré vylepšení spočívá v doplnění malých výstupků na spodní straně zápustných hlav: při dotahování si tyto výstupky „vyfrézují“ v materiálu příslušný prostor, kam zápustná hlava lépe zapadne. Výstupky navíc brání protočení vrutu v materiálu.

Řešení se uplatní při spojování tvrdých materiálů (tvrdé dřevo, lamino, desky OSB, plech). Drážka Pozidriv či Torx je hluboká, aby při šroubování vrtačkou či elektrickým šroubovákem nehrozilo vyskočení nástroje z hlavy vrutu. Tvar hlavy vrutů Power Fast umožňuje používat je i pro tzv. skrytou montáž zejména palubkového obložení.

Vruty Power Fast se vyrábějí v mnoha velikostech (délka 12 až 60 mm, průměr 2 až 6 mm, v provedení Torx délka 35 až 300, průměr 3 až 6 mm) i v nejrůznějších provedeních: s hlavou Pozidriv nebo Torx, s povrchovou úpravou bílý nebo žlutý zinkochromát. Povrch je opatřen tenkou vrstvičkou kluzké hmoty (asi modifikací teflonu – výrobce to nespecifikuje), usnadňující šroubování do nepředvrtaných materiálů a snižující energetické nároky na šroubování - úspora energie je markantní zejména u akumulátorových šroubováků.

Vruty pro dřevostavby

Fischerovy vruty najdou výborné uplatnění například při stavbě nebo opravách rodinných domků, stejně jako na chalupě. Ušetří nám dost námahy a práce s nimi je rychlá, inu, opravdu není vrut jako vrut. Díky optimálnímu přenosu síly a frézovací drážce na spodní straně hlavy se ty pro dřevostavby snadno a bez otřepů na dřevě do materiálu zapustí. Další výhoda - nemusí se vůbec předvrtávat a speciální tvar závitu při šroubování snižuje tření podobně, jako úprava šroubu voskováním. Také výběr těchto vrutů je dostatečný: vyrábějí se totiž v průměrech 8 a 10, a délkách od 80 do 400 mm, s hlavou zápustnou či talířovou.

Více na www.fischerwerke.cz.

Autor: Karel Smutný (text), Fischer a autor (foto)

Související články

Vyhrajte balíčky hmoždinek fischer a další užitečné ceny 5  fotek

Vyhrajte balíčky hmoždinek fischer a další užitečné ceny

V každé domácnosti je potřeba občas něco navrtat do zdi, pověsit obrázek, poličku. Vždy se hodí mít pro ruce vhodnou hmoždinku, která se hodí do sá ...


Kutil radí, s jakými vruty to nezvrtat 8  fotek

Kutil radí, s jakými vruty to nezvrtat

Dřevo je krásný a ušlechtilý materiál. Drobné i větší dřevostavby navozují spojení s přírodou, lahodí oku a pozitivně působí také na naši psychiku. Co ...


Nábytkové spojovací kování - 2.díl 19  fotek

Nábytkové spojovací kování - 2.díl

Různé druhy spojovacích rozebíratelných kování se používají především pro ty nejobjemnější kusy nábytku, jako jsou pevné nebo vestavěné skříně, kuchyn ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Betonové tvárnice Svahovka Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman suchánek
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×