Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Houpačka pro miminko i maminku, aneb houpání nás baví - 1. díl

Houpačka pro miminko i maminku, aneb houpání nás baví - 1. díl

Blíží se termín přírůstku do vaší nebo rodiny vašich příbuzných či známých? Určitě už vrcholí přípravy na příchod nového človíčka, od kočárku, přes oblečení, až po zásoby plen a dudlíků. Aby miminko prospívalo, potřebuje kvalitní spánek. Především v začátcích je největším oříškem uspávání. A k tomu se vám bude hodit praktická kolébka. Zkuste si podle našeho návodu vyrobit netradiční houpačku pro miminko, na které se zhoupnete i vy!

reklama

Neobvyklá konstrukce kolébky pamatuje i na dospělé. Při uspávání miminka se pohoupáte i vy a třeba dojde i na dobrou knihu. Celá stavba je vyřezaná z březové truhlářské překližky a částečně rozebíratelná pro snadný transport. Sestavena je pomocí truhlářských kolíků a nábytkových šroubů. Povrchová úprava je provedena dvěma nátěry kvalitního přírodního oleje s tvrdým voskem. Čalouněný sedák a opěrka jsou k překližce přichyceny oboustranným suchým zipem.

Nářadí a materiál

 • Stavební materiály: 2 ks březová truhlářská překližka 1250 x 2500 mm
 • Nářadí a nástroje: Akumulátorový vrtací šroubovák, truhlářské svěrky, kladivo, pilka na kolíky, excentrická bruska, horní frézka,
 • Spotřební materiál: truhlářské kolíky rýhované pr. 8 mm, disperzní lepidlo, nábytkové šrouby M6 x 50 mm, závrtná matice M6, olej s tvrdým voskem, štětec, smirkový papír

Tip na urychlení práce - CNC stroj

Truhlářská výroba zaznamenala v poslední době velký vývoj. I v menších dílnách můžeme spatřit kromě běžných strojů různě veliká CNC centra, která mnohem rychleji a přesněji vyrobí jednotlivé díly dřevěných konstrukcí. I my jsme proto oslovili firmu, která byla ochotná vyrobit všechny části naší houpací kolébky. Výkres byl překreslen pomocí programu TopSolid. Ze dvou námi dodaných desek březové truhlářské překližky vyrobila CNC fréza přibližně za dvě hodiny čistě opracované díly, které stačilo lehce přebrousit. Za ně jsme zaplatili 3.000,-Kč. Přesně předvrtané spoje nám při sestavování připomínalo stavbu Lega. Práce byla neskutečně rychlá a přesná.

Výrobu rozdělíme na několik částí

Připravené vyfrézované díly budete sestavovat v několika etapách. Nejdříve slepíte všechny části, které jsou k tomu určeny. Po vsazení závrtných matic a kolíků celou kolébku sešroubujete. Po celkovém obroušení provedete povrchovou úpravu a pomocí suchých zipů připevníte čalounění.
Na všechny lepené spoje použijte kvalitní disperzní lepidlo a truhlářské svěrky. Práci urychlí truhlářské vrubované kolíky pr. 8 mm.
Rozebíratelné spoje vytvoříte pomocí závrtných maticí M6 (předvrtává se na pr. 8 mm) a nábytkovými šrouby. Truhlářské kolíky použijete na středící trny.

Povrchovou úpravu proveďte olejem s tvrdým voskem. My jsme použili Hardwaxoil. Je vhodný jako základní i vrchní vrstva také pro parkety, dřevěné podlahy a všude tam, kde je požadavek na vynikající odolnost proti otěru. Nanáší se štětcem, válečkem, hadrem nebo kartáčem. Po nanesení se olej nechá cca 5 - 15 minut vsakovat, potom se přebytek oleje rozetře hadrem do sucha.

Začnete lepením bočnic

Připravte si všechny díly, které mají být slepené. Začněte s kluzáky bočnic a následně spojte díly postýlky. Všechny lepené části vždy stáhněte truhlářskými stahováky.

 • Začněte s lepením bočnic. Ty jsou ve spodní z obou stran zesíleny, aby se případně nevymačkávaly do podlahové krytiny.
 • Do převrtaných děr naneste disperzní lepidlo, lištou ho důkladně rozetřete po celé ploše a naklepněte dřevěný vrubovaný kolík.
 • Pro přesnou práci a zamezení posunu jednotlivých dílů při lepení spoje pojistěte truhlářskými vrubovanými kolíky 8x35 mm.
 • Na lepené plochy rovnoměrně naneste disperzní lepidlo. Můžete použít např. Dispercoll D3, s kterým máme velmi dobrou zkušenost.
 • Všechny lepené spoje důkladně stáhněte truhlářskými svěrkami, které podložte odřezky, abyste nepoškodily povrch dílů kolébky.
 • Hmotnost zádové opěrky křesla ,která je mimo osu, zapříčiní příčnou nestabilitu kolébky. Proto zadlabejte do přední části kluzáku cca 0,4 kg olova.
 • Po stáhnutí jednotlivých dílů ihned otřete hadrem případné vyteklé lepidlo. Usnadníte si tím následné celkové broušení konstrukce.
 • Na kolíkové spoje nařezejte kolíky o délce 35 mm z kolíkové rýhované tyče o průměru 8 mm.

  Všechny lepené spoje důkladně stáhněte truhlářskými svěrkami, které podložte odřezky, abyste nepoškodily povrch dílů kolébky. Hmotnost zádové opěrky křesla ,která je mimo osu, zapříčiní příčnou nestabilitu kolébky. Proto zadlabejte do přední části kluzáku cca 0,4 kg olova.
  Po stáhnutí jednotlivých dílů ihned otřete hadrem případné vyteklé lepidlo. Usnadníte si tím následné celkové broušení konstrukce

  Na kolíkové spoje nařezejte kolíky o délce 35mm z kolíkové rýhované tyče o průměru 8 mm. Díky jemnému řezu se na to hodí japonská pila Ryoba.

  Japonské pilky Ryoba

  Menší pilka se nazývá Restauro 125 a má dva typy ozubení s ultratenkým pilovým listem. Jedinečný nástroj pro extrémně tenké a čisté řezy ve velmi omezeném prostoru. Ideální pro zkracování dřevěných kolíků a vyčnívajících dřevěných částí. Minimální šířka listu zaručuje malý odběr materiálů a velkou přesnost.
  Větší pila Hattori 240 s velmi jemným ozubením pro precizní řezy je universální pro truhláře i tesaře. Má dvojité ozubení, trapézové nabízí jemné řezy napříč vláknům a trojúhelníkové je vhodné pro podélné řezy.

  Článek byl vyroben ve spolupráci s časopisem Udělej si sám.

  Autor: Milan Ježek, Ing. Jan Ježek (text a foto)

  Související články

  Houpačka pro maminku i miminko, aneb houpání nás baví - 2. díl 19  fotek

  Houpačka pro maminku i miminko, aneb houpání nás baví - 2. díl

  Neobvyklá konstrukce kolébky pamatuje i na dospělé. Při uspávání miminka se pohoupáte i vy a třeba dojde i na dobrou knihu. Ve druhém díle našeho v ...


  Čím ošetřit dřevěnou podlahu 4  fotek

  Čím ošetřit dřevěnou podlahu

  Dřevo je krásné, protože je to přírodní materiál a podlahy z něj jsou nám tak nějak blízké pro svou teplou barevnost a strukturální různorodost. Ne ...


  Nábytek z bedýnek s nátěrem Ciranova na For Arch 4  fotek

  Nábytek z bedýnek s nátěrem Ciranova na For Arch

  Mezinárodní veletrh For Arch, který probíhá právě v těchto dnech, není jen o stavebním materiálu. Naleznete zde i spoustu další inspirace pro dům i ...


  Aby dřevo dýchalo, nechte mu otevřené póry 6  fotek

  Aby dřevo dýchalo, nechte mu otevřené póry

  Dřevo milujeme nejen pro jeho ušlechtilou krásu, ale také pro příjemný pocit při dotyku i pro nezaměnitelnou vůni. Jeho charakteristický vzhled se sna ...


  Jak chránit terasu z kompozitu 6  fotek

  Jak chránit terasu z kompozitu

  Když společnost Acolor nabídla uživatelům prostředek na ochranu kamene Horsemen Stone Care, vyřešila spoustě lidem problémy s materiály, které obvykle ...


  Jak zkrášlovat a chránit dřevo 5  fotek

  Jak zkrášlovat a chránit dřevo

  Všichni si přejeme, aby dřevěný nábytek, používaný v bytech i venku, vydržel dlouho pěkný. Stejně tak trámy, podlahy, ploty, terasy, pergoly a podo ...


  Lak na dřevěnou podlahu zabrání poškrábání i zvlhnutí 7  fotek

  Lak na dřevěnou podlahu zabrání poškrábání i zvlhnutí

  Pořídili jste si dřevěnou podlahu nebo jste renovovali parkety a teď se rozmýšlíte, jakou povrchovou úpravu zvolit? Co použít lak, který svým slože ...


  reklama
  reklama

  reklama
  Diskuze kutilů
  1
  páskovačka Dílna
  Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
  0
  Pujcit nebo koupit stepkovac? Dílna
  Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bob Stavitel
  0
  Ruční páskovačka-návod? Dílna
  Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 karel nový
  0
  Jakou vybrat vrtačku? Dílna
  Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vilém Votcházel
  0
  ponk - kde sehnat Dílna
  Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jan krásný
  1
  páskovačka Dílna
  Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
  reklama
  reklama

  Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

  © 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
  Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
  Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.  © 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
  ×