Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Grundfos: čerpání špinavé vody

Grundfos: čerpání špinavé vody

Zatímco čistou vodu zpravidla potřebujeme přečerpat někam, se špinavou vodou je náš záměr opačný: chceme ji odněkud dostat. Téma také v některých případech není zrovna voňavé. Abychom se tedy například vlastními odpady nezalkli, musíme odčerpat špinavou vodu. Protože zpravidla přitom potřebujeme překonávat určitě výškové rozdíly, bez čerpadel se neobejdeme.

reklama

Pokud si myslíte, že co je špinavá voda pozná každý, je třeba říct, že pro odborníky je i tohle věda s mnoha podkategoriemi, a podle toho, o jaký druh vody jde, je možné použít určitý druh čerpadla. Abychom si pojem špinavé vody nějak definovali, například splašková voda je nečištěná odpadní voda a surová splašková voda s obsahem vláknitých složek, textilií a jiných pevných příměsí včetně splachů z WC, dále i voda odváděná ze zemědělských farem a průmyslových provozoven. A protože lidé například do záchodu házejí ledacos (ač by neměli), odpovídat tomu musí jak výkon, tak schopnost použitých čerpadel poradit si s různým druhem znečištění.

I to se může stát: děsivý úvodní obrázek v titulku ovšem skutečnosti neodpovídá, protože ani nejšílenější děti by si ve splaškách s takovým potěšením nehrály. Zato při pohledu do přízemí rodinného domku si uvědomíme, jak moc vodu potřebujeme a kolik ji při normálním chodu domácnosti „umažeme“. Takovou vodu samozřejmě musíme dostat pryč a právě o to se starají čerpadla.

Na co všechno se čerpadlo hodí

Čerpadla na špinavou vodu musí například zvládnout i vodu z nádrží, plaveckých bazénů a zahradních rybníčků. Asi by nemělo smysl budovat pro tyto jednorázová použití stálý čerpací systém, protože vodu z bazénu nepotřebujeme dostat pryč kromě výjimečných situací oprav či nějakého gruntovního čištění častěji, než na konci sezony. Podobné je to u rybníčku, který chceme rozšířit a nebo potřebuje opravit. Odvodňovací čerpadla by měla být vybavena sacím košem, který zabraňuje vnikání nadměrných pevných částic do čerpadla. Pro tyto práce se jako ideální jeví malá přenosná ponorná čerpadla, například Grundfos Unilift KP nebo Unilift CC, která mohou pracovat s připojeným plovákovým spínačem v plně automatickém provozu. To má tu výhodu, že při vyčerpání vody čerpadlo nepoběží „na sucho“ a automaticky se vypne.

Univerzální ponorná kalová čerpadla Unilift CC a Unilift KP jsou určená k čerpání odpadní vody v budovách.

I vodu před domem je třeba dostat pryč

Za špinavou vodu se také považuje voda drenážní: suterénní nebo podsklepené domy musíme zpravidla vybavit vnější drenáží, aby vlhkost nevnikala do stěn suterénu. Ve zdivu by pak mohly začít růst plísně a nebo by mohlo dojít i k stavebním poškozením. Drenážní voda přitom může obsahovat pevné složky (písek, částečky železa nebo vápenné sloučeniny), s nimiž si obyčejné čerpadlo neporadí.

SEG – ponorné kalové čerpadlo na odpadní vodu s řezacím zařízením.

Problém představují i dešťová a jiná povrchová voda z okolí budovy. U starších instalací se drenážní a povrchové vody odvádějí spolu se splaškovými vodami z domácností, jenže to často vedlo k přetěžování čistíren odpadních vod nadměrným množstvím povrchové vody, které na ně přitékají v době velkých dešťů, nebo tání sněhu.

Kompaktní přečerpávací stanice na odpadní vodu.

Naše vlastní odpady

Zvláštní problém představují odpadní vody pod úrovní kanalizace, které je nejprve třeba zvednout na její úroveň tak, aby pak mohla odtéct samospádem. Jiné čerpadlo použijeme pro odpad z WC a jiný systém pro tak zvanou šedou vodu z koupelny, pračky a kuchyně. Tento problém však lze řešit například čerpací stanice Sololift+, která je kombinací akumulační nádrže a čerpací jednotky navržené pro čerpání splaškové vody z WC a šedé odpadní vody. Čerpací stanice Multilift umístěné v suterénu, kam se centrálně svádějí veškeré odpadní vody z budovy, si poradí se splaškovou vodu z klozetů v jedno i vícegeneračních rodinných domech i dalších stavbách. V sortimentu čerpadel jsou záložní, která nacházejí použití v krizových situacích: průtrže mračen ani záplavy totiž bohužel nelze nikdy zvláště v nízko položených lokalitách vyloučit, a tak je lepší být připraven.

Poradit by měl odborník

Uvedené případy představují jen část nástrah, které na nás při stavbě nebo rekonstrukci domu může voda políčit. Zvláštní kapitolu představuje uspořádání čerpacího a drenážního systému tak, aby byly v souladu s platnými normami a místními předpisy. Fakt je, že s problémy si současná moderní a přitom ekonomická čerpadla poradit dokážou: jen je třeba to pravé použít na konkrétní problém a situaci. V tom se vyznají odborníci, výrobci a distributoři.

Více na www.grundfos.cz.

Autor: Jiří Jan, Grundfos (text), Grundfos (foto)

Související články

Aktuálně: ponorné odvodňovací čerpadlo 2  fotek

Aktuálně: ponorné odvodňovací čerpadlo

Když se budovu podařilo uchránit přímých škod způsobených povodní, měli bychom z ní co nejrychleji vyčerpat vodu, která v ní zůstala. Tahat ji ze sute ...


Chytré čerpadlo s pětiletou zárukou 2  fotek

Chytré čerpadlo s pětiletou zárukou

Každý by rád ušetřil. Je dobré vědět, že čerpadlo v domácnosti může výdaje za spotřebovanou energii zvýšit až o patnáct procent. Že toto celkem neblah ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
0
Kapková závlaha Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Smartiri
0
koupací jezírko bez řas Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×