Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Grundfos: čerpání čisté vody

Grundfos: čerpání čisté vody
Studna u domu a nad ní rumpál, vrátek a nebo vahadlo působí nepochybně malebně, podobně jako vrzající pumpa. Ale jenom pokud každodenně nemusíme v horku i mrazu do domu potřebnou vodu tahat ve vědrech. Když ale máme spolehlivě sloužící čerpadlo, často si ani všechno, zač mu vděčíme, neuvědomujeme.
reklama

Čerpadla jsou v moderní době doslova všude: například bychom si bez nich ani nezatopili. Jak asi bychom hasili žízeň a jak požáry? Určitě bychom se také rychle utopili v odpadech. Čerpadla jsou důležitá ve stavebnictví i zemědělství, v ochraně životního prostředí i řadě specifických oborů. Dnes nás ovšem budou zajímat čerpadla, která přivedou vodu do našeho domu.

Mít vlastní zdroj vody

Ne všude mohou obyvatelé využívat dobrodiní vodovodu a ne každý o ně také stojí. Paradoxem doby je totiž fakt, že čím více vody ušetříme, o to dráž ji budeme od vodáren kupovat. V této situaci někdy i ti, kdo nemusí, hloubí studny, aby zcela nebo částečně spotřebu vody pokryli z vlastního zdroje. Třeba pro závlahy. Vodu ze studny je však tam, kde ji chceme užívat, třeba nejdřív nějak dopravit.

Při volbě čerpadla bychom měli zohlednit řadu aspektů. Vycházet budeme z toho, zda máme studnu kopanou a nebo vrtanou, také jak je hluboká a nakolik je pramen spolehlivý a vydatný. Samozřejmě jde také o to, zda půjde o vodu pitnou či užitkovou a kolik ji budeme potřebovat, protože na tom například závisí, jak dimenzovat potrubí. Samozřejmě volba čerpadla záleží i na tom, zda budeme chtít vodou zásobovat trvalé bydlení a nebo rekreační chatu nebo chalupu.

Před nákupem

Než se do nákupu pustíme, je dobré podívat se, co mají sousedé a jak jsou spokojeni. Nicméně není nad kvalifikovanou radu. Získáte ji však spíš ve firemní prodejně a nebo specializovaném obchodu než v některých hypermarketech, kde mají prodavači problém nejen s pumpami, ale někdy i s češtinou. Kvalita nabízených čerpadel také může být různá. Vybírat v tomto případě značkové zboží není výrazem snobismu, ale zdravého rozumu. Nejde o módní spotřební zboží: čerpadlo má dlouho a spolehlivě sloužit.

Kde je tradice zárukou

Největším světovým výrobcem čerpadel je společnost Grundfos. Vznikla v Dánsku po druhé světové válce a dnes pod ni patří osmdesát společností v pětačtyřiceti zemích v Evropě, Asii a Americe. Česká filiálka (s působností i na Slovensku) sídlí od roku 1996 v Olomouci. Filosofií firmy je trvale udržitelný rozvoj nejen v oblasti ochrany životního prostředí, ale též financí a v sociální oblasti – přeloženo do normální řeči jde firmě nejen o přírodu, ale také o základní zaměstnanecká práva a boj proti korupci. A aby se svými výrobky byla v oboru stále na špici, z celkového obratu dává neustále přibližně pět procent na výzkum a vývoj. Jejich čerpadla, motory a nejmodernější elektronika pro řízení čerpadel a čerpacích systémů dobře slouží velkým průmyslovým celkům i drobným uživatelům.

Pro studnu přes osm metrů

Standardně pro studnu hlubší, než osm metrů můžeme použít čerpadlo, tlakový spínač
a tlakovou nádobu. Tlaková nádoba funguje jako zásobník, aby se čerpadlo nemuselo tak často zapínat, což přirozeně prodlužuje jeho životnost. Grundfos pro tyto aplikace doporučuje svá kompaktní třípalcová ponorná čerpadla SQ a čtyřpalcová ocelová SP čerpadla, vykazující oproti klasickým litinovým mimořádně dlouhou životnost.

Pokud zvolíme čerpadlo s řídící jednotkou, která v systému udržuje stálý tlak, budeme kromě ponorného čerpadla potřebovat právě řídící jednotku, tlakovou nádobu a tlakový snímač. Grundfos doporučuje kompaktní stanici SQE dodávající vodu s tlakem konstantním i při měnícím se množství právě odebírané vody.

Čerpání vody z mělké studny

U mělkých studní použijeme buď samonasávací čerpadlo s řídící jednotkou (Grundfos JP) a, bude-li to nutné, tlakovou nádobu, nebo samonasávací vícestupňové čerpadlo (MQ), případně domácí vodárnu Grundfos Hydrojet JP.

Čerpadlo nám usnadní život i v případě, kdy například sbíráme dešťovou vodu, kterou pak používáme třeba k zálivce, nebo třeba na splachování záchodu: to můžeme použít chytrou čerpací stanici Grundfos RMQ, která se totiž dokáže automaticky přepnout z čerpání dešťové vody na dodávku vody z vodovodního řadu. Ve všech případech by ale volba nejvhodnějšího čerpadla měla vycházet ze zamýšleného průtoku vody a požadované dopravní výšky čerpadla a zohlednit též počet budoucích uživatelů.

Technické podrobnosti k jednotlivým čerpadlům najdete na www.grundfos.cz.

Autor: Jiří Jan a Grundfos (text), Grundfos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Grundfos chytrá řídící jednotka pro čerpadlo 3  fotek

Grundfos chytrá řídící jednotka pro čerpadlo

Jsou situace, kdy proto, abychom plynule uspokojili spotřebu vody v našem domě, nevystačíme jen s výborným čerpadlem. Aby všechno jaksepatří fungovalo ...


Instalace čerpadla Alpha 2 od Grundfos

Kvalita nabízených čerpadel může být různá. Vybírat značkové zboží není výrazem snobismu, ale zdravého rozumu. Nejde o módní spotřební zboží: čerpadlo ...

Ukázka instalace čerpadla Grundfos Alpha 2

Zdají se vám výdaje, které platíte za spotřebu energie, adekvátní vašim možnostem – nebo byste raději ušetřili? Víte, že jen vaše čerpadlo může navýši ...

reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
0
Kapková závlaha Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Smartiri
0
koupací jezírko bez řas Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×