Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Frézy a frézky

Frézy a frézky

Vybrat dobrou frézku může být občas náročné. Záleží na tom, na co ji budeme potřebovat a také jak často. To samé se ale týká i samotných fréz jako nástrojů. Občas to mohou být pěkné „šachy". V první řadě si musíme promyslet, na co budeme nástroj potřebovat, zda se pustíme do lišt, nebo budeme frézovat čepy či zapuštění schodových stupňů.

reklama

Rozdělení a druhy fréz

Frézy a frézky můžeme dělit podle druhu použití, velikosti, typu profilu. První jednoduché rozdělení může být na ty s kopírovacím opěrný ložiskem a na ty bez ložiska. To definuje i jejich možné použití či zapuštění do materiálu. Některé lze použít pouze na hrany, jiné kamkoliv do plochy a potřebné hloubky nebo síly materiálu.

Známe frézy a frézky zaoblovací, úhlové, profilové, rybinové, ořezávací, falcovací, ale také drážkovací nebo talířové. Pak máme frézy na rámečky a čepy a na výplně, pak i skládané (ale to už většinou nejsou malé stopkové, určené pro horní stopkové frézky nebo pro frézovací stolky). Úzké se špičkou se zase používají na jemné nápisy a gravírování.

Zaoblovací fréza nám pomůže zaoblit hranu materiálu, ořezávací zarovná přesah, ořízne pásku nebo dýhu. Pomocí rybinové frézy vytvoříme ozdobné spoje na svlaky. Úhlová fréza nám strhne hrany pod úhlem 45 stupňů. Pomocí drážkovacích fréz zase do materiálu zapustíme lištu, pojezd, drážku nebo dlab. Pomocí talířových fréz vytvoříme pero nebo drážku, profilové frézy nám ozdobí lištu nebo hranol. Z toho, jak je použití široké, je jasné, že když už si frézku jako stroj pořídíme, pouze s jednou frézou si nevystačíme. A ono by to také byla škoda, když nám výměnné nástroje nabízejí tak široké využití.

Průměry stopek

Frézy se liší nejenom tvarem, ale i průměrem upínacích stopek. Odtud i jejich název. Ten je nejčastěji 6, 8, 10 a 12 mm.

Pokud ale máme více průměrů stopek, nemusíme zoufat, z většího průměru na menší je možné, díky výměnné kleštině, snadno upínací otvor zredukovat. Na původní kleštinu a upínací otvor 12 mm můžeme tak upnout průměry 10, 8 i 6 mm. Naopak to samozřejmě nepůjde.

Šetřit se má na správném místě

Pokud se budeme při výběru fréz zajímat hlavně o co nejnižší cenu, asi dost brzo spláčeme nad výdělkem. Dvě levné frézy nenahradí jednu pořádnou kvalitní, takže pokud už máme frézku a chceme ji používat a být s výrobky spokojeni, raději sáhneme po osvědčené značce a při výběru a koupi vhodných fréz trochu připlatíme.

Aby frézy dlouho vydržely

Aby nám frézy vydržely dlouho ostré, je nutné se o ně vhodně starat a dobře je uložit. Většinou stačí jen mechanické očištění nebo vyfoukání kompresorem. U ložiskových fréz je dobré jednou za čas ošetřit i ložisko. Malým imbusem ho povolíme a můžeme jej prostříknout vhodným sprejem nebo je možné dopřát ložisku olejovou lázeň.

Kam s nimi?

Otázkou zůstává, kam větší množství fréz uskladnit. Větší sadu můžeme mít ve skřínce, ve které jsme si ji pořídili. Jestliže ale skřínku nemáme, nebo frézy kupujeme kusově, můžeme to udělat jako David, můj kamarád truhlář. Z legrace o mně občas říká, že on je truhlář a já jen údržbář, ale já se s ním o to nepřu, jen se špičkujeme. Frézky, které potřeboval uklidit, a není jich málo, snadno umístil do zásuvky v pracovním stolku. Postačilo mu k tomu pár dubových hranolků, do kterých si vyvrtal otvory o trochu větším vrtákem než je stopka nebo dřík, chcete-li, frézy. A má vše po ruce přesně tak jak potřebuje. Frézy má většinou poskládané podle profilů nebo jak na kterou zakázku potřebuje, stačí otevřít zásuvku a má vše pěkně po ruce.

Co je kulaté, je i bezpečné

Hrany stolové desky, dětská hračka, opěradlo lavičky nebo sestava na hřiště – to vše je daleko příjemnější a také bezpečnější se zaoblenými hranami.

Pomocí fréz můžeme zkrášlit výrobek přímo při výrobě nebo upravit již hotový. Frézou snadno dokončíme ozdobný plotový sloupek, vyrobíme drážky, zaoblíme hrany dvířek nebo upravíme kazetové dveře a například místo úchytů úložných beden nebo zásuvek vyrobíme kulaté otvory s krásně zaoblenými hranami.

Schody s frézkou a vhodným nástrojem - snadno a přesně

Pomocí frézky si můžeme vyrobit jednoduché nebo i složitější schody, záleží na tom, jak jsme zruční, a při dnešních cenách schodů to už může být docela slušná úspora.

Jen si musíme, kromě frézky a hlavně správného výběru frézy, kterou do stroje upneme, poradit i s vodováhou a rozdělením vzdáleností jednotlivých stupňů.

Do bočnic postačí vyfrézovat drážky nebo osazení pro schodnice a to buď skryté nebo přiznané. Jestliže je schodnice silnější než naše drážkovací fréza, pomocí dorazu nebo jednoduché šablonky, kterou si můžeme vyrobit, vyfrézujeme dvě drážky vedle sebe na potřebnou šířku. Na schodnici můžeme také vytvořit osazení tak, aby překrylo dlab – drážku – v bočnici. Pak postačí nanést lepidlo a schody stáhnout. Jestliže jsou schody větší, můžeme k jejich stažení použít závitovou tyč v horní a spodní části schodů, kterou schováme v polodrážce spodní straně schodnice. Tu si opět můžeme vyfrézovat tenkou drážkovací frézou.

Stolek pro upnutí frézy zespodu

Velmi užitečným doplňkem frézky jsou frézovací stolky. Čím širší a stabilnější, tím lepší.

Výhodou stolku je, že nepohybujeme frézkou jako strojem, ale pouze materiálem. Ten většinou plochou sedí na frézovacím spodním stolku, ve kterém je frézka uchycena. Podrobně se s jedním takovým seznámíme v příštím díle seriálu o frézách a frézkách od uni-max.

Frézka je ve stolku uchycena a už nemusíme manipulovat s její vahou nebo balancovat na tenké liště při tvorbě profilu.

Co se týká stolků na frézky, je samozřejmě i mnoho „samodomo“ variant nebo jednoúčelových přípravků, které si můžeme vyrobit pro daný produkt, výrobek nebo jeho doopracování, ale stolek, který je pro tento účel přímo vyrobený, nám asi poslouží nejlépe a hlavně spolehlivě a bezpečně.

Fotogalerie k článku:

Autor: Pavel Kutil Zeman (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Stolek na frézku uni-max 20  fotek

Stolek na frézku uni-max

Horní stopková frézka je užitečný pomocník. Na tom už jsme se shodli v minulých článcích. Pomocí stolku pro frézování, do kterého frézku uchytíme z ...


Vyzkoušeli jsme stolek na frézku uni-max

Pokud potřebujete opracovat materiál na spodní frézce a máte jen tu horní, pomůže vám stolek na frézku od uni-max. A pokud využijete při práci nebo ...

Proč si pořídit stolek pro horní frézku

Stolek pro horní frézku se vyplatí koupit každému, kdo častěji pracuje s frézkou a různými výměnnými frézami. Ale proč si pořídit ten delší, s příd ...

Dělejte oblouky jako profík s Linfixem od uni-maxu 19  fotek

Dělejte oblouky jako profík s Linfixem od uni-maxu

I když je lyžařská sezóna v plném proudu, nemám na mysli zdokonalování vaší carvingové techniky. Chci vám povědět něco o bezvadném přípravku pro fr ...


Frézky uni-max na radiusy, úhly a rozličné profily 15  fotek

Frézky uni-max na radiusy, úhly a rozličné profily

Jestliže jsme se rozhodli udělat naše dřevěné výrobky hezčí, příjemné na oko a zdobnější, naši práci tak více zhodnotit, lépe ji prodat nebo se nec ...


Horní stopkové frézky uni-max 23  fotek

Horní stopkové frézky uni-max

Horní stopková frézka je vlastně takový moderní profilový hoblík na elektriku. Co se dříve muselo tvořit ručně pomocí dlát a profilových nastavitel ...


Svěrky a ztužidla pro každou práci od uni-maxu 35  fotek

Svěrky a ztužidla pro každou práci od uni-maxu

Skoro v každé dílně a u většiny řemesel se svěrky někdy hodí. Ke každému však patří jiné nebo se ty univerzální použijí pokaždé jiným způsobem. Nej ...


Posuvné měřítko neboli šupléra uni-max pro setinovou přesnost 36  fotek

Posuvné měřítko neboli šupléra uni-max pro setinovou přesnost

Bez metru nebo pravítka nejde většina řemesel dělat. Mnohdy stačí svinovací metr nebo úhelník. Jsou však profese, kde se bez přesnějšího měření neo ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Schodiště do roubenky Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Tomáš Kocurek
0
stínění Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
položení betonové dlažby Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Josef Kudlič
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×