Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Foukač Greenworks GWBV 4028 - uragán na baterky

Foukač Greenworks GWBV 4028 - uragán na baterky

Tak jako vítr se občas proběhne po silnici nebo po dvoře a vše zamete do jednoho kouta, stejně tak nám může posloužit i zahradní fukar s vysavačem. Vítr je dobrý sluha, ale zlý pán. Proto je dobré ho mít pod kontrolou. Nejlépe v pohledném obalu s rukojetí a vypínačem. Pak nás bude poslouchat a pomůže nám s úklidem. Je jasné, že zámecký park, ve kterém jsme v závějích listí fukar s vysavačem zkoušeli, asi nikdo z nás doma nemá, hromady listí na zahradě nebo jiné nečistoty ale ano.

reklama

Foukač Greenworks aneb Vítr po celý rok

Myslet si, že vysavač a foukač Greenworks využijeme jenom jednou za rok na úklid zahrady od listí, by bylo chybou. Celý rok jej můžeme využít například pro vyfoukání nečistot v záhoncích a kamínkových posypech, kde nám hrábě nadělají spíše škodu. Fukarem snadno vyfoukáme nečistotu a prach z garáže nebo dílny. Vyfoukáme cestičku, zámkovou dlažbu, terasu nebo okolí bazénu. U nízké stavby s ním můžeme ze štaflí po sezoně vyčistit i okapy. Při jemném prašanu fukarem rychle očistíme auto. Já jsem jeho sílu vyzkoušel při rozdělávání ohníčku, ze kterého se ve chvilce stala kovářská výheň, o rozfoukání grilu ani nemluvě. Použil jsem však pouze nejnižší výkon a přiměřenou vzdálenost. Vysavač jde s výhodou použít na sběr listí nebo třeba zbytků při pravidelně stříhaných přírůstcích živého plotu.

Fukar nebo vysavač Greenworks

Foukač Greenworks s vysavačem jsou, jednoduše řečeno, vlastně jen motor a výkonná vrtule a nástavce. S jejich pomocí mašinku během 20 vteřin změníme z vysavače na fukar anebo naopak. Fukar Greenworks, který dodává na český trh firma Garland, patří do řady výkonného akumulátorového nářadí pro zahradu. Jeho výhodou a předností je nejen to, že je na „baterky“, ale také to, že 40V lithium iontový akumulátor, který mu dodává sílu, snadno vycvakneme a pak nám poslouží i v řetězové pile, sekačce, plotostřihu, křovinořezu a dalších zahradních pomocnících ze stejné série. Nabíječku a baterku tak platím jen jednou. Od jara a přes léto mi může sloužit jako motor do sekačky a plotostřihu a když budu potřebovat, jen ji vycvaknu a oživím fukar s vysavačem.

Baterka versus benzín s elektrikou

Díky provozu na akumulátor máme nejen absolutní volnost pohybu s fukarem, ale také tím pádem samozřejmě odpadá dolévání benzínu a oleje, posilovna s taháním startovací šňůry nebo rozvíjení prodlužky v případě elektrického fukaru. To by nás při trochu větším pozemku nebo členité zahradě moc nebavilo. Fukar tak můžeme využít i na chatě nebo zahrádce bez zásuvky. Chtělo by se mi napsat, že fukar je tichý, ale není to tak úplně pravda. Když ho pustím naplno, hučí a je slyšet jako silný vítr nebo domácí vysavač, ale neřve jako benzínový. Sousedy s ním určitě nevzbudíme.

Plynulé ovládání a jednoduchý start

Startování foukače Greenworks se provádí pomocí jediného tlačítka. Motor reaguje okamžitě, ale rozběh je plynulý. Jeho sílu a otáčky můžeme elektronicky regulovat kolečkem. Pro opravdovou vichřici pak stačí zmáčknout červené tlačítko, které z menší vichřice přepne na velkou. Ovládání fukaru je tak snadné, že si s ním v listí pohrál nejen můj desetiletý syn ale i čtyřapůlletá dcera. Unese ho a umí ho zapnout a kolečkem udělat „velkej nebo malej vítr“. To znamená, že se jeho ovládání či váhy nemusí bát ani žádná žena.

Z fukaru vysavač a naopak

Proměna fukaru na vysavač je jednoduchá. Zabere nám opravdu jen pár vteřin. Zkuste si stopnout čas a do minuty to zvládnou i ti největší loudalové. Můj čas je 22 vteřin.

Na místo trubice fukaru nasadíme vak na listí. Postačí zmáčknout pojistku a přecvaknout místo fukaru vak. Ze spodní strany otevřeme u turbínky krycí mřížku a nasadíme vysávací trubici. Pečlivě ji zacvakneme na clipový zámek a je to. Černá vrtulka s břity na turbínce nepomáhá ve výkonu, ale je jako nůž v mixéru a drtí větší listy, dřevní zbytky a větvičky aby snadno prošly do vaku a vešlo se jich tam více. Stejným způsobem, jen obráceně, jakým jsme z fukaru dělali vysavač, můžeme pak zase provést opačnou změnu funkce. Přesně podle toho jak potřebujeme. Vak na listí má popruh, který si navlékneme na rameno a můžeme vysávat. Po jeho naplnění rozepneme zip a vysypeme jej. Z vlastní zkušenosti musím doporučit, když je listí nebo nečistoty více, nafoukat je na jednu nebo více kupiček a pak použít kolečko a lopatu.

Bezpečný vítr

Všechny točící se součástky a turbínka jsou bezpečně zakryty nebo jištěny abychom s nimi při zapnutí nepřišli do kontaktu. Byl jsem zvědavý, kvůli hezké fotce, jestli může fukar nasávat a vyfukovat ven bez sběrného vaku a chrlit tak listí jako kombajn slámu, a on se najednou rozbil. „Tak, a je po testování a focení“, řekl jsem si, „zase jsem něco rozbil.“ Mám dar, že když se stovce lidí nic nerozbije, já naplním statistiku poruchovosti vždy. Naštěstí tomu tak u fukaru Greenworks nebylo. Nerozbil se, jen jsem přehlédl v návodu, že i vak má stykač a po jeho odpojení se přístroj vypne, aby se žádné dlouhé prsty nebo předměty nedostaly do kontaktu s vrtulí. Žádné náhodné zapnutí tedy, například při čištění od zbytků listí, nehrozí. Fukar začne opět fungovat až při nasazení vaku. Pojistka vám nedovolí přístroj zapnout. Takže ani z druhé strany, kde není vrtule, se do fukaru, když je zapnutý, nedostaneme.

Dobrá ergonomie

Mírně oblouková pogumovaná rukojeť se dobře drží v ruce i v rukavicích. Posunutím ruky po její ose snadno fukar sklopíme k zemi přesně tak, jak potřebujeme. Pod baterkou je druhá rukojeť. Ta slouží při proměně fukaru ve vysavač. Tvar fukaru kopíruje silný motor a prstenec lopatek tvořících proud vzduchu. Střed těla foukače Greenworks pak vypadá jako malý lítací talíř.

Poslušná vichřice

Rychlost proudění vzduchu fukaru je 114-280 km/h. Za tímto opravdu velkým foukacím výkonem stojí nejen silný akumulátor, ale také bezuhlíkový indukční motor Greenworks .Ten je, podle výrobce, absolutní špičkou mezi elektrickými motory. Díky absenci uhlíků je takřka bezúdržbový. Ještě důležitějšími vlastnostmi oproti klasickým motorům jsou delší životnost, vyšší účinnost, vyšší otáčky, o 30% vyšší točivý moment, o 70% méně vibrací a nižší hlučnost. Uživatel tak získá akumulátorový fukar se všemi jeho výhodami a s výkonem, který mu dosud byly schopny poskytnout pouze benzínové stroje. Na výběr máme kvalitní Sanyo baterie 40V 4Ah nebo 40V 2Ah LED. Baterie mají indikátor stavu nabití pomocí malých diod. Přesně proto víme, kolik energie na práci akumulátoru ještě zbývá.

Tip

Listí foukáme pokud možno suché a polétavé, výkon fukaru si ale snadno poradí i s mokrým a těžkým listím. Pro vysavač je vhodnější potravou listí sušší. To mu chutná lépe.

Fotogalerie k článku:

Autor: Pavel Zeman (text a foto)

Související články

Grenworks strunovka - kosa na baterky 25  fotek

Grenworks strunovka - kosa na baterky

I když je strunová sekačka Greenworks „jenom na aku“, s elektrickou konkurencí si příliš nezadá. Dokáže pracovat 40 minut, a zvládne jak přerostlou ...


Soutěžte o zahradní techniku Riwall 6  fotek

Soutěžte o zahradní techniku Riwall

Podzim přináší nejen krásné barvy do krajiny, ale také spoustu práce na zahradě. Je potřeba ještě před příchodem zimy vyhrabat z trávníku odumřelé ...


Akuplotostřih a pila v jednom - videotest Českého Kutila

Úprava živých plotů, soliterních keřů i okrasných a ovocných stromků se neobejde bez plotostřihu a motorové pily. Pokud má plotostřih a dokonce i p ...

GTC 50 - dospělá motorová pila 22  fotek

GTC 50 - dospělá motorová pila

Mám známého, který má rád vše motorové, co vrčí. Když to ještě řeže a je to pila, má k tomu daleko bližší vztah. A tak jsem jeho duševní přiklonění k ...


Videotest - akumulátorová sekačka Greenworks

Máte členitou zahradu a nechcete stále tahat kabel nebo přemýšlet, jestli to benzínová sekačka ještě zvládne? Pořiďte si akumulátorovou sekačku a t ...

Užijte si posezení ve stínu díky výhrám od Garlandu 7  fotek

Užijte si posezení ve stínu díky výhrám od Garlandu

Když je léto a slunce neúprosně pálí, hledáme kousek stínu, kde bychom mohli alespoň na chvíli posedět a odpočinout si od každodenních starostí. Po ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×