
Internetový hobby receptář
Vyrábějí se i měřítka s digitálním displejem. Na digitálním displeji se dobře odečte síla řetězu.
Existují i analogová měřítka s číselníkem, kde jsou zlomky milimetru ukazovány ručičkou podobně jako na hodinách.
Při výběru posuvného měřítka je důležitá šířka posuvu měřítka i hloubka obou čelistí. Na ložisko potřebujeme hluboké čelisti.
Existují i analogová měřítka s číselníkem, kde jsou zlomky milimetru ukazovány ručičkou podobně jako na hodinách.
Schublehre, ze kterého vznikla česká odvozenina, je v rozložení dvou slov: Schub - tah nebo posuv a Lehre, což je vícevýznamové, ale znamená i míru nebo měřítko.
Slangový řemeslnický název šupléra nebo označení posuvka je používán stejně často, možná i více, než české označení.
Posuvné měřítko se dá koupit včetně krabice, která usnadní přenos měřidla. V krabičce se šupléra nepoškodí
Ani posuvným měřítkům v nabídce uni-max se nevyhnula technologie.
Dvě větší rovnoběžné vzájemně od sebe posuvné čelisti jsou ideální především pro měření kulatých tvarů, jako jsou profilové trubky nebo průměry.
Pomocí posuvného měřítka jde velmi dobře měřit krátké délky, hloubky, šířky a vnitřní a vnější průměry a rozteče.
Stupnice na noniu představuje vlastně "zvětšený" jeden milimetr, rozdělený na příslušný počet dílků dle rozlišení.
Zlomky milimetru se odečtou pomocí nonia: rozhodující je, která ryska na posuvné stupnici se přesně kryje s některou ryskou na základním měřítku.
„Šupléra“, i když se jí tak nesmělo říkat, tou nejpřesnější běžně používanou mechanickou pomůckou na měření. Toto prvenství jí zůstalo a nikdo jí ho už nevezme.
Rozkvetlé truhlíky s přetékajícím převisem a záplavou květů obdivuje na Vašich oknech každý kolemjdoucí.
Truhlíky předpěstované na míru vašim oknům či terase jsou ideální cestou, jak se těšit z květů balkónovek už po "zmrzlých".
Truhlík vybíráme podle rozměrů, barvy a funkcí. Dobrou volbou je truhlík přírodní barvy, který nepotlačí krásu kvetoucích rostlin.
Do truhlíku lze vysévat semena a rostlinky jednotit, nebo sázet zakoupené sazenice. Truhlíky s výsadbou je třeba nechat nějakou dobu v místnosti, aby mohly zakořenit.
K nejoblíbenějším truhlíkovým rostlinám patří pelargonie čili muškáty, petúnie v mnoha druzích, begónie, fuchsie, šalvěj, hvězdnice a mnohé další.
Všechny truhlíkové rostliny musí vytvořit rozsáhlý kořenový systém. Toho lze dosáhnout kromě jiného hnojením prostředkem s dostatkem živin a stopových prvků.
I o květiny v truhlíku je potřeba pečovat. Ne všechny však mají stejné potřeby, což je nutno vzít v úvahu již při výsadbě.