
Internetový hobby receptář
Speciální folie zvaná mirelon umí podlahu provětrávat a odvádět zbytkovou vlhkost.
Mezi podklad a samotnou podlahu se vkládá speciální folie zvaná mirelon, která tlumí kročejový hluk, izoluje a vyrovnává drobné nerovnosti.
Prkenné podlahy se zase začínají vracet nejen do venkovských stavení, chat a chalup, ale i do rustikálně i moderně zařízených interiérů.
Pokud se chceme v interiéru těšit z přírodního vzhledu dřeva, musíme si uvědomit jeho přirozené vlastnosti.
Lákavou vlastností dřevěných podlah je možnost zbroušení a přelakování, u parket možnost výměny poškozených kusů.
Pokud pokládáme novou podlahu z masivního dřeva nebo renovujeme staré parkety, několikanásobnému broušení se nevyhneme.
Novou podlahu je nutné před broušením dobře zamést, uvolněné parkety upevnit, prasklé nebo odštípnuté dílce se musí vyměnit.
Při renovaci staré podlahy je nutné zapustit vyčnívající hřebíky, které by mohly poškodit brusný prostředek nebo způsobit jiskření a vznícení brusného prachu.
Soklové lišty se musí odstranit, aby se daly brousit okraje podlahy. Ovšem malovat či tapetovat bychom měli ještě před broušením podlahy.
Nejlépe je začít první broušení s co nejjemnější zrnitostí, aby nezůstaly na podlaze přílišné rýhy. Poslední broušení by mělo být ve směru dopadu světla.
U zkřivené palubkové podlahy se značnými výškovými rozdíly by se po vyrovnání mělo brousit nejprve ve směru textury dřeva, a poté brousit diagonálně.
U mozaikových parket se všechny pracovní úkony provádějí pod úhlem 45° (nevybrousí se tak měkčí části dřeva).
Po ukončení jednoho pracovního kroku rozhodne optický vzhled výbrusu o dalším postupu. Není-li výsledek uspokojivý, lze krok samozřejmě opakovat.
Před lakováním je nutné důkladně vysát nečistotu z podlahy, parapetů a radiátorů. Na podlaze nesmějí být žádné kapalné nečistoty – oleje, mastnoty atd.
S lakováním se začíná na straně, od níž přichází světlo. Po prvním nátěru se provádí mezibroušení, které vyhladí vztyčená dřevěná vlákna .
Důležitou okolností, s níž musíme počítat, pokud si chceme pořídit palubkovou podlahu, je, že tuto podlahu lze pokládat jen na laťové rošty.
Palubky ze všech materiálů nejvíce přiznávají svůj přírodní původ. Palubky je možno přebrousit a přežijí mnoho desetiletí.
Palubky dodané v perforované fólii by měly ležet 10 až 14 dnů v místnosti, kde budou pokládány, aby se pomalu přizpůsobily zdejší vlhkosti.
Kromě využití pro konstrukci podlahy se dřevoštěpkové (OSB) desky začaly používat jako podlahová krytina v interiérech.
OSB desky jsou cenově s lamináty srovnatelné, v tomto případě však jde o plně dřevěnou plovoucí podlahu. Jednotlivé desky se spojují na pero a drážku.