
Internetový hobby receptář
Po odkrytí fólie se ukazuje, že byl na opravu potoka nejvyšší čas. Fólie a horní geotextilie jsou na mnoha místech shrnuté.
Kameny třídíme podle druhů na hromady, abychom je mohli posléze znovu využít.
Kameny, které vyndáme z potoka, bude potřeba před dalším použitím opláchnout proudem vody od bahna a nečistot.
Po odstranění fólie se nám objeví původní koryto potoka, v tomto případě i s prameništěm.
Upravíme, případně rozšíříme řečiště potoka podle našich představ, návrhů a možností.
Malými přehrádkami ze zeminy můžeme v potoce vytvořit tůňky. Ovšem pozor, aby nám nakonec voda v tůňkách nevytékala přes okraje.
Břehy budoucího potoka zařízneme kolmo asi 20cm, abychom mohli funkčně položit fólii.
Pokud máme tvar potoka hotový, odstraníme všechny kamínky a ostré hrany ze dna. Poté natáhneme spodní geotextilii, která chrání fólii proti poškození od země.
Spodní geotextilie zabezpečuje a chrání fólii proti poškození od země.
Vyměříme a svaříme fólii, kterou poté položíme na spodní geotextilii. Většinu fólie můžeme navařit mimo terén potoka – například na rovné zemi, na deskách.
Při svařování fólie počítejte s přesahy a raději dejte rezervu, kterou po dokončení odříznete. Je to snadnější, než navařovat chybějící kusy fólie.
Ke svařování fólie používáme horkovzdušnou pistoli a váleček.
Některé spoje budeme muset svařit přímo na místě a tam si sváry podložíme prknem. Svár musí být absolutně těsný. Spoj svařujeme z obou stran – z rubu i lícu.
Pro snadnější a pečlivější svařování je třeba mít obě části svařované fólie co nejvíce napnuté. Můžeme si také pomoci bodovým svařením obou dílů.
Na jezírkovou fólii položíme vrchní geotextilii, která fólii chrání proti případnému poškození svrchu a slouží jako přívod vody pro rostliny nad hranicí hladiny.
Vytvořením malých tůněk a kaskád zpestříme koryto potoka a zbrzdíme proud vody.
Do potoka dále rozmisťujeme větší kameny. Využíváme je také jako oporu v krajích, kde by mohlo docházet k shrnování folie.
Mezi kameny sázíme nakonec i rostliny. I v tomto případě slouží kameny jako ochrana před vymýváním kořenových balů rostlin vodou.
Rozmístíme také větší valouny, případně kamenné lávky z desek a plochých kamenů.
Po usazení prameniště, které může být z naskládaných kamenů nebo v dutém či vydlabaném kameni, můžeme potok začít napouštět.