
Internetový hobby receptář
Práh nahrazuje nehezká guma, která netěsní a pouští do bytu průvan a prach. V jejích drážkách se zachytává nečistota.
Podkladem starého prahu je většinou nekvalitní sešlapané smrkové prkénko o špatném rozměru.
Nový práh bude pouze přilepen. Proto je důležité, aby podklad byl suchý, odmaštěný a zbavený prachu a nečistot.
Potřebný tvar zárubně nebo nerovnost po pečlivém změření přeneseme na papír. Poté jej nůžkami přesně vystřihneme.
Vystřižený papír ještě jednou vyzkoušíme přiložit přesně k zárubni. Pokud vše sedí, obkreslíme vybrání viditelně na samotný práh.
Ostrou pilkou pak vybrání na obou stranách prahu vyřízneme. V případě potřeby jej také délkově zkrátíme. Pomoci si můžeme i pilkou na kov.
K upevnění prahu použijeme aplikační pistoli, do níž vložíme kartuši s montážním lepidlem. Odstraníme nanášecí špičku a nožem odřízneme hrdlo na hraně závitu.
Připravený práh pak do vhodně zavadlého lepidla uložíme. Opět nepáčíme do stran, aby se práh nekřížil mezi zárubněmi. Lepíme při zavřených dveřích.
Trocha místa navíc se vždy hodí a v dětském pokoji obzvlášť. Spousta plyšáků a hraček potřebuje svoje místečko, stejně jako peřiny nebo náhradní povlečení.
Místo v rohu bylo ideální pro výrobu zvýšené postele. Jeho velikost byla taková, že bylo možné k posteli připočíst i úzkou vysokou knihovničku.
Díly na výrobu opatříme nažehlovací páskou. Její přesah ořízneme a načisto zabrousíme smirkem. Jednotlivé díly začneme spojovat na vlepené kolíčky.
Nejprve začneme vyrábět knihovničku jejíž dno a půda jsou široké 25 cm, stejně jako boky. Středový díl, který knihovničku svazuje uprostřed, je užší.
Příčné díly musíme vsadit do předvrtaných otvorů v bocích knihovny. Poté je zajistíme vruty do dřevotřísky. Otvory pro ně si nejprve předvrtáme.
Sešroubovanou část knihovny otočíme. Připravíme si druhý bok, který nasadíme na kolíky v bocích polic. Poté je také zajistíme vruty do dřevotřísky.
Práci nám usnadní akumulátorová vrtačka. Vhodnější je ta s možností nastavení síly dotažení klíčem. Při práci dbáme na kolmost vrtačky k materiálu.
Sešroubovaný korpus knihovny položíme na zem. Spodní police je mírně cca 8 cm nad zemí a tvoří malý soklík.
Připravíme si sololit, který bude tvořit záda knihovny. Malými hřebíčky se širší hlavou sololitová záda postupně připevníme.
Abychom mohli knihovnu přistavit těsně ke stěně, musíme odstranit podlahové lišty. Postupně je nadzdvihneme širším šroubovákem.
Není-li možné lišty odstranit, vyřízneme vybrání v bocích knihovny. Přesně proto je spodní police o 8 cm výše a tvoří tak falešný sokl.
Do boků hotové knihovny si vyvrtáme podpěrky pro police. Nejpraktičtější je vrtat je v pravidelných 3-5cm vzdálenostech od sebe.