Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Fortelock - rychlá podlaha

Fortelock - rychlá podlaha
Fortelock je opravdu rychlý. Oba dva názvy, pod kterým podlahu můžeme nejen na internetu dobře najít, ji dobře definují. „Fortelock“ - pevný zámek a „rychlá podlaha“ definují rychlost a pohodlnost pokládky a kvalitu speciálního zámku. Poprvé jsem se o ní dozvěděl v televizi v pořadu Den D více jak před dvěma roky. A říkal jsem si, to bych si chtěl zkusit, to vypadá dobře a úplně přesně by to vyřešilo moji špatnou betonovou podlahu v garáži.
reklama

Vydrolená podlaha

Utekly dva roky a já se rozhodl, že už konečně něco s tou podlahou musím udělat. Všude prach a občas málem zvrtnutá noha. Vydrolené mapy na podlaze by se daly zametat do nekonečna. To, co se mi tak moc líbilo před časem, jsem se rozhodl vyzkoušet naživo. Zajel jsem si tedy za výrobcem. Nerad si pořizuju zajíce v pytli a tohohle zajíce jsem chtěl vidět naživo. Materiál, barevnost, kvalita a zpracování mě přesvědčily. Ze zajíce v pytli se stala podlaha, kterou jsem si vezl domů.

Granulovaný materiál se nahřívá a lisuje pod obrovským, několikatunovým tlakem. Výsledný výlisek je velmi pevný a přesný, zámky do sebe přesně zapadají a spáry jsou vlasové nebo žádné.

Plovoucí a rychlá

Mám rád rychlá a jednoduchá řešení, která zvládne i laik. Například zemní vruty od Krinera. Dlaždice Fortelock jsou svou jednoduchou pokládkou pro laiky a vlastně kohokoliv předurčeny. Podlaha je řešena jako plovoucí, to znamená, že není pevně spojena s podkladem ani stěnami. Jsme-li třeba v pronajatých prostorech nebo měníme dispozice, můžeme si ji snadno vzít s sebou nebo naopak plochu rozšířit nebo přizpůsobit novému prostoru. Stěhujeme-li kancelář, dílnu nebo byt, kde je podlaha položena, snadno ji bez nářadí demontujeme a použijeme jinde. Několikanásobné složení a rozložení nemá na zámky podlahy a jejich pevnost jakýkoliv vliv.

Pro dílnu i byt

Na starší i nové betonové podlahy je podlaha ideální. Nehodí se ovšem jen do pracovních provozů, jako jsou dílny nebo sklady, ale i do soukromého sektoru. Dobře se využije v technické místnosti s pračkou a kotlem nebo do sklepa. Vlhkost ji nevadí a svým důmyslným drážkováním na spodní straně ji dokáže odvést. Spoje jsou velmi těsné, při možném protečení ale podlaha bez problémů vyschne.

Čáp ztratil dlaždičku, měla barvu barvičku

Barevná škála je sytá a pestrá a člověka by bavilo si s ní hrát. Vyskládat barevně ji můžeme do jednolité plochy nebo třeba do efektní barevné šachovnice, pomocí jednotlivých barev můžeme vytvořit i jednoduché obrazce nebo barevné zóny. To je dobré například v garáži pro vytvoření středového naváděcího pruhu. Struktura povrchu je ve dvou provedeních, diamant nebo kůže. Základní rozměr dlaždice je 510 x 510 mm.

Laikům pokládka povolena

Svépomocí člověk nemálo ušetří. Stačí metr, palička a pilka a najednou si přijdete šikovný. Položíte pár dlaždic a máte pocit, že to jde samo a přemýšlíte, kam by se ještě podlaha hodila.
I u jednoduché pokládky však platí určitá základní pravidla:

U staré podlahy je potřeba spravit velké prohlubně. Nejlépe vhodnou samonivelační stěrkou. Podklad je dobré napenetrovat. Jemný prach by se pak už z podlahy neměl uvolňovat. Připravený podklad musí být soudržný. Dobré rozměření pokládky šetří materiál.

Puzzle pro podlahu - zásady pokládky

Vždy jde o co nejmenší prořez. Můžeme tedy začít uprostřed místnosti a postupovat do stran nebo se chytit nejdelší rovné stěny a pomalu postupovat řadu po řadě na druhou stranu. Vždy záleží na prostoru. Ideální je, když vyjde k dokončení celá dlaždice nebo méně než polovina, aby z jedné dlaždice šly udělat dva dořezy. Rozmyslíme si také, kde použijeme nájezdové hrany. Po položení základní řady ji srovnáme směrem k ostatním stěnám a pomocí paličky usazujeme směrem ke stranám další dlaždice. Nakonec u stěn přesně naměříme dořezy, niky, výklenky nebo jiné překážky. K jejich přesnému zarovnání použijeme ostrý řezák nebo přímočarou pilku. Tu využijeme hlavně při řezání kulatých otvorů nebo jiných zakřivení.

Drahá nebo levná?

Podlahové dlaždice Fortelock stojí v přepočtu na metr čtvereční tolik jako lepší kvalitní dlažba. K té je ale potřeba připočíst řemeslníka, dobu pokládky, lepidlo a spárovací hmotu. Při focení jsme pokládali plochu 45m2 . Ve dvou bychom to jistě zvládli do hodinky, ale zdržoval jsem focením a detaily. Nějaký čas sebraly dořezy. Suma sumárum do dvou hodin by bylo položeno. Pokládka takové plochy, kterou jsme pokládali, by klasickou dlažbou trvala zhruba dva až tři dny se spárováním. Znásobte si plochu cenou obkladače a najednou cena Forteloku vypadá proti kompletní pokládce dlažby docela příznivě. Na zajímavou tabulku srovnání parametru jednotlivých podlah, jejich odolnosti a opravitelnosti se podívejte zde.

Odolnost - pozor padá kladivo

Testíček. Jeden zásadní rozdíl mezi Fortelockem a dlažbou je samozřejmě odolnost a pružnost. Především jedná-li se o dílnu, často hrozí, že nám něco spadne. Z dvoumetrové výšky jsem několikrát pustil kladivo, pak jsem několikrát pustit pětikilovou činku z metrové výšky a výsledek? Podlaha o tom ani nevěděla. To v případě dlažby by byl výsledek asi jasný. Svojí odolností se tak hodí Fortelock například do posiloven nebo hodně frekventovaných předsíní či šaten. Díky neklouzavému povrchu je i bezpečná. Podlaha hřeje, tedy ne že by vysloveně topila, ale je teplejší než klasická dlažba, také na chůzi není tak tvrdá. V případě možného poškození je výměna dlaždice otázkou minuty.

Technické informace

Velikost dlaždice je 51 x51 cm. Čistý rozměr při spojení dvou zámků sousedících dlaždic je 50x50cm, velikost balení 10 ks tedy 2,5 m2, výška dlaždice 7 mm. Barvu a vzor skladby dlaždic je možné si vyzkoušet na jednoduchém konfigurátoru. Co se týká údržby, postačí podlahu pouze setřít nebo zamést. To platí i v zimě, kdy může být autem zanesená solí a kamínky.

Podlahu mám už rok

Z její pokládky jsem slíbil článek a své osobní zkušenosti. Je pravda, že článek měl být hotový už na podzim, výhodou ale je o půl roku delší testování za provozu běžné garáže. Výsledek je, že máte pocit, že jste podlahu položili včera (tedy když ji zametete a posbíráte z ní sem tam spadlý šroubek, šroubovák nebo lístek z parkoviště. Ještě bych potřeboval, aby takhle dobře fungovala omítka na zdech). Její výrobcem udávaná životnost a zatížitelnost je až neuvěřitelná. Na opotřebení až 12 let. Jestli vám přijde, že podlahu moc chválím, máte pravdu, ovšem pokud si ji pořídíte, myslím, že nebudete mluvit jinak. Nebo se na ni podívejte u některého z prodejců.

Tip - podlaha nejen na podlahu

Rychlá podlaha však svůj díl práce zastane nejenom na zemi. Potřebujete-li pracovní plochu pro vaše hobby nebo výtvarno, stačí pár dlaždic dát na stůl, olištovat a máte velmi odolnou a efektní plochu (já ji občas používám jako podklad při focení detailů čehokoliv), totéž se týká i prodejních pultů. Její využití je možné i na schody, podia a stupínky. Pak by ale bylo nutné přechody a spoje dokončit plastovými nebo hliníkovými přechodovými a rohovými profily.
Pokud potřebujete pevnou neklouzavou plochu na ložnou podlahu auta nebo vozíku, můžete Fortelock také využít.

Autor: Pavel Zeman (text a foto)

Související články

Fortelock - podlaha v garáži snadno a rychle 30  fotek

Fortelock - podlaha v garáži snadno a rychle

Garáž nebo dílna si zaslouží odolnou a praktickou podlahu, jenže jak to zařídit, když je tam jen nepříliš hladký beton? Plastové dlaždice Fortelock ...


Pokládka podlahy Fortelock a videotest Českého Kutila

Podlaha v garáži, dílně nebo třeba řezbářském ateliéru by měla splňovat několik kriterií. Lehko udržovatelná, omyvatelná, odolná. A když si ji zvlá ...

Soutěž o novou podlahu – Až 25 m<sup>2</sup> zcela zdarma a zbylé metry za super cenu 13  fotek

Soutěž o novou podlahu – Až 25 m2 zcela zdarma a zbylé metry za super cenu

Má vaše stará betonová podlaha už ta nejlepší léta za sebou? Zvažujete její rekonstrukci? Nebo sháníte podlahu do pronajatých prostor – dílen, skla ...


Výherce podlahy Fortelock se může radovat 1  fotek

Výherce podlahy Fortelock se může radovat

Jednoduchá podlaha, jednoduchá pokládka, jednoduché čištění. Nemusíte strávit hodiny přemýšlením, který materiál je nejlepší, nejefektivnější a cen ...


Návštěva aneb ze tří bytů jeden 33  fotek

Návštěva aneb ze tří bytů jeden

Velká náhoda a štěstí bylo pro pana Libora a jeho paní, že se v domě, kde chtěli bydlet, uvolnilo patro, skládající se ze tří malých nízkometrážních b ...


Podlahové krytiny – 2. díl 25  fotek

Podlahové krytiny – 2. díl

Nehodí-li se nám do interiéru dřevěná nebo laminátová podlaha, můžeme volit mezi dlažbou, linem, korkem nebo kobercem. Každá podlahová krytina má svá ...


Podlahové krytiny  – 1. díl 30  fotek

Podlahové krytiny – 1. díl

Jakou podlahovou krytinu a podle jakých kriterií volit? To je otázka, která při renovaci, rekonstrukci nebo koupi nového bytu zaměstná hlavy mnohým z ...


Jaký postavit dům 4  fotek

Jaký postavit dům

Když někdo staví, jistě si přeje, aby se dům co nejvíc podobal tomu, o němž se mu zdálo, když na něj skládal korunku ke korunce. Každý to má přitom ji ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×