Jak udělat drenáž

Dobrý den, rád bych se zeptal na technologicky postup pri snizovani vlhkosti zdiva pomoci drenaze. Drenaz by mela slouzit ke snizeni vlhkosti pronikajici do domu ze zeminy v okoli obvodoveho zdiva. Jak hluboky a siroky ma by vykop? Jaké pouzit "drenazni trubky"? V jakem poradi se pokladaji - drenaz, geotextilie atd.? Jakou pouzit zrnitost sterku pro obsyp drenaze, pripadne "vyplneni geotextilie" Dale bych se rad zeptal co vsechno muze podporit vysouseni zdiva (mimo drenaze).

Odpovědi

Zdravím, tak sem také dodělal nedávno drenáž u jednoho ze svých domů. Byl postavený v 70 . letech, ale nedaleko je rybník, takže to byl 1. důvod pro rybník , za druhé je asi zemina na zahradě a v okolí domu samej jíl. Proto jsem se rozhodl pro drenáž. U domu jsem vykopal 90 cm výkop, abych byl po úrovní základů, ale ještě nad úrovní trativodu, položil jsem drenážní trubky a navedl jsme je do trativodu (pozor na spád - doporuču 0,5 - 2 cm na metr), aby voda odtékala. Drenážní trubky jsem koupil u těch kluků, co je ten odkaz, kde mi to dokonce i nakratili na příslušnou délku, tudíž jsem nemusel odebírat 4 klubka, ale jen 3 klubka a pár metrů. Jinak drenážní trubky jsem obalil geotextílií, kterou mi poradili ti, kde jsem nakupoval i drenážní trubky. Geotextilie 300 g / m2 nebo 200 g / m2 (stačí 200 g / m2) zabrání vniknutí částic zeminy do direk drenážní trubky. Určitě doporučuju ty drenážní trubky tou geotextilií obalit. ;-) Kdyby cokoliv, napište mi na mail pavel.tolm@seznam.cz

Prosím o radu, jak se zbavit vody pod domem,řadový.Místo-bývalé rybníky.zemina jílovitá,voda nevsakuje.Při odkopání od základu bylo vidět vzlínat po zdi.Přistavilo se malé zádveříčko se základy 80cm.V zimě praskl u vchod.dveří práh, zvedl se do oblouku, dveře nešlo dobře otvírat.Už netěsní, jak zimu, když nebylo přistaveno.Ve dvoře přistavěno též,pár cm pod dlažbu terasy dalidrenážní trubku, napojili na 2 gajgry po stranách domu, nezakryli geotextílií, nasypali drcenou strusku.Pak se na jaře ukázalo, co se stalo u vchod.dveří.I dveře u terasy na dvůr omrzaly uvnitř, i když se topilo v noci na 20°C, zeď v 1.řadě cihel studená, chlad i v podlaze v patře, dokud jsem nenacpala letáky do mezery u zdi pod zákl.desku.Dlažbu nedotáhli ke zdi.Od terénu mám obyčejný polystyrén 100ku, nedali EPS.Reklamuji tepelné mosty i zřejmě podmáčení domu z drenáže vysoko položené.Vysmáli mě. Může mi někdo k tomu problému říct odbornou radu, kam a jak měli dát drenáž, do jaké hloubky a kde si stěžovat, když mi nechtějí odřezat obyčejný polystyrén nad terénem a nahradit soklovým EPS, jak je školili?Jedná se o zateplení BAUMIT.Je možné, že se ucpali dren.trubky, že se do nich dostává voda z gajgru a rozlévá k základům, prochlazuje je, vlhne zeď?Nedodrželi technol.postup, vymluvili se na projekt, je to tam tak, ale oni mě prý měli upozornit na chybu a měli s projektantem i mnou domluvit správný postup.Co o tom kdo prosím víte a poradíte? Děkuji za odpovědi.šram

drenáž je dobrá věc to ano měla bise spíš používat ktomu aby se voda dostala k vašemu používaní a mate 2 plus suchý dům a věčně zalitou zahrátku . mam 18let praxi .a nebo mate jinou představu rad si tady otom pokecám kutil tom

je to těšký poradit když to nevydim nebude to na 100 procent ale aspon trochu tomu baráku pomužem je to boj z vodou .nejdřív se podívej kam tu vodu chceš dostat řid se podle kanalizace a trativodu,udělej výkop k zakladúm to je k nejniší podlaze domů označ si přípojky kde tě budou čekat elektryka voda plyn,výkop udělej tak abysi mohl vnom dobře pracovat čím hlupší tím širší udělej si šikmí spád od domů a pak celkovej spád kam chceš vodu dostat pak se ozvy knihu tu psat nebudu čau tom

než začněte z izolací zakladů jako je drenáž a podobně .udělejte si prohlítku kde na vás bude čekat překvapení jakoje přípojky ,vody,plynů,elektřinu,odpad,

dobry den chtel bych se svama poradit :) znama ma stary dum.ma vlhke zdi,jelikoz nema odizolovany dum.postaci odkopat vykop kolem zdi a dat pouze drenazni folii?nerad bych to nejak pokazil a tak se chci optat. dum je ve vysi a ve spadu je pod domem garaz.mam kopat po zaklad ci mam jit hloubeji a mohu zasypat drenazni folii hlinou ci musi byt strek pro vzdusnost? poradite mi prosim na emailu? dekuji. Tomas

Dobrý den, mám starou roubenou chalupu a budu dělat nové podlahy. Bohužel, stěny jsou jak kamenné (ty nejdou odizolovat od vlhkosti) a dřevěnné jsou na kamenné podezdívce (tam hydroizolace je). Mám obavu, když pod nové palubové podlahy dám hydroizolaci a pak tepelnou izolaci, tak se vlhkost vytlačí do kamenných zdí, které nejsou podizolované. A za druhé polštáře a podlaha na nich nebude dýchat a bude se pod ní srážet vlhkost a hnít.Můžu i přesto jako tepelnou izolaci použít pod podlahu minerální (skelnou) vatu, která \"dýchá\"? Neznehodnotí se tak její tepelná vlastnost? Nebo použít polystyrén, ale ten mi neprodyšně uzavře prostor mezi polštářem a podlahou a podlaha určitě začne hnít. Jako nátěr podlahy chci použít olej, který neuzavře póry podlahy. Poradíte někdo? Děkuji, Varyš.

Zdravím akorát jsem dodělal drenáž na svém domě,radil jsem se s několika skušenějšímy lidmi,jak na to.Barak nemám mokry ale je starsi,vykopat díru až na grunt,geotextilie,nopová folie a na spodní hranu nopové folie se polož ídrenážní trubka po delce,nejlépe obalit geotextilií proti vniku zeminy.Drenážní trubku zasekáme na jedné straně domu dame koleno vetrací mřížku pote nahodíme aby koukala jen vetrací mřížka,na druhé straně domu zasekáme drenážní trubku také a mřížku umístíme níž než na první straně,vznikne tzv.(komínový efekt)a skrz drenážní trubku nám proudí vduch a odvadí vlhko.Lze použít jen pokud dům není zcela promáčený.Jinak drenážní trubku svádíme přes trativod,nikdy však ne přímo do kanálu jinak vám veškerá vlhkost půjde z kanálu přímo do domu.S pozdravem Deny.

potrebuji poradit mam domek 90 let stary zed nasava vlhkost,odstranika sem stare omitky vykopala podlahy . . a ted uvaziji jestli muzu udelat drenaz a jestli se tam daji dat husi krky nespadne mi to kdyz do tech stary zakladu udelam otvor na tu rouru?nebo mi prosim poradte kam se muzu obratit pro radu diky

tak vykopáno mám, folii jsem koupil metrovou a drenážní trbku 100mm. ješte štěrk a du na to..

zajimalo by mě, jak uložit folii..jestli ji nechat kolmo se stěnou / nebo ji ješte dole ohnout do L a do ní vložit tu trubici..?

bodl by i nějaky nákres:)

diky všem za rady!

Přidání Vaší odpověďi k tématu

Nejste přihlášeni

Pro přidání odpovědi na dané téma je potřeba se přihlásit. Pokud nemáte účet bude potřeba se registrovat.
Přihlásit se a přidat odpověď
nebo
Zaregistrovat