Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Technika fládrování: napodobení dřeva

Technika fládrování: napodobení dřeva
Stačí dva odstíny barev a gumová stěrka a starší dřevěný nábytek může znovu zdobit byt i chalupu – fládrování je technika původně používaná k renovaci dřevěného nábytku a dveří nebo jako levnější náhrada dýhování. Dnes je možno pomocí kousku šikovné gumy a dostatku trpělivosti napodobit kresbu dřeva i na takových materiálech, jako je lamino, dřevotříska, tvrzený papír, plast nebo plech.
reklama

Ofládrovat dveře či skříň si můžete nechat na zakázku od malíře-natěrače, s trochou šikovnosti se to ale naučíte sami. Docela určitě pak nezůstanete u jednoho kousku nábytku a pomocí stěrky si ozdobíte nejen nábytek, ale třeba i krabice na šití, klubíčka nebo dárky. Nemusíte zůstávat jen u barev, napodobujících dřevo, pěkně bude kresba stěrkou vypadat i v kombinaci pastelových barev se sytějšími odstíny základních barev.

Základní postup

Při fládrování je nejprve třeba očištěný a dohladka obroušený, případně tmelením vyspravený předmět natřít základní podkladovou barvou – ta pak bude jakoby prosvítat kresbou napodobující dřevo. Hladká plocha je důležitá proto, aby se gumová stěrka na nerovnostech a zapomenutých nerozetřených kapičkách nezarážela, kazilo by to kresbu. Na spodní, dokonale zaschlou vrstvu, se pak nanese svrchní vrstva barvy, která se hned stírá gumovou stěrkou s rastrem. Plynulým kyvným pohybem se vytvoří struktura napodobující dřevěná léta se sukem, tažením stěrky po jedné hraně případně kresba hřebínkem vytvoří pravidelnou strukturu bez suku. Stěrku je třeba mezi jednotlivými tahy očistit, aby barva zachycená v drážkách nezůstávala na ploše a nekazila kresbu. Na fládrování se hodí olejové i disperzní, tedy vodouředitelné barvy (ty použijeme v interiéru, protože dobře schnou a nezapáchají). Na svrchní vrstvu je možné použít i hustou lazurovací barvu tmavšího odstínu než je základ. Mistři lakýrníci někdy do lazurovacích barev přilévají pivo, aby barvy lépe držely na podkladu, a po dokonalém vyschnutí ještě přelakují jednou až dvěma vrstvami bezbarvého laku.

Výrazná kresba suků, jakou můžeme vidět na starších kusech nábytku, vznikla otištěním gumového pásu s reliéfem.

Postup

 1. Práce se stěrkou

  Užší stranou stěrky je možné kreslit pravidelné jemné rýhy. To využijeme např. na okraji plochy, kde se již nevejde kresba celého léta, nebo na hranách poliček.

 2. Širší strana stěrky, hrana s vrcholem obloučku kreslí uprostřed nejširší mezeru, směrem k okraji se rozestupy zmenšují.

 3. Stěrka položená širší stranou naplocho kreslí uprostřed širokou mezeru, po okrajích proužky s užšími rozestupy

 4. Hrana stěrky s patami obloučků kreslí jemné rýhy s úzkými rozestupy, s jednou větší mezerou uprostřed tahu.

 5. Postupným zhoupnutím stěrky v tahu vytvoříme kresbu napodobující dřevo, postupujeme plynule.

 6. Podle toho, jak rychle stěrku houpáme, budeme mít kresbu let hustou.

 7. Roh napojovaný


  Chceme-li stěrkou vytvořit dekorativní rámeček, máme dvě možnosti: tou první je, že kresbu kolmých stran na sebe v rohu napojíme tak, že stíráme barvu od kraje setřeného pruhu.

 8. Roh stíraný přes sebe


  Nebo setřeme barvu od kraje rohu přes sebe, takže spodní setření prosvítá vrchní setřenou vrstvou – musíme pracovat lehce, aby se spodní, již setřená kresba, nepotrhala a roh nevypadal spíš ušmudlaně.

 9. Dvoubarevně


  Barvy na stírání můžeme i kombinovat. Velice efektně vypadá kresba vytvořená setřením dvou různě barevných pruhů. Střed stěrky můžeme položit na hranici barev nebo mimo.

 10. Na dobře zaschlý základ natřeme střídavě barevné pruhy tak, aby vždy dva pruhy zabíraly šířku stěrky.

 11. Pak houpavým pohybem stěrky stíráme postupně celou plochu. Mezi jednotlivými tahy stěrku vždy očistíme.

 12. Modrozelené pruhy pravidelně setřené – barevný přechod ve středu tahu.
  Červenozelené pruhy – barevný přechod mimo střed tahu.

 13. Fládrované dveře


  Starší dveře vyspravíme tmelem, přebrousíme, natřeme dvěma vrstvami základní barvy a necháme dobře zaschnout.

 14. Nejprve svrchní barvou natřeme kazetové výplně dveří. Postupně je stíráme stěrkou. Natíráme svrchní barvou zlehka pravidelnými tahy tak, aby barva nestékala.

 15. Na výplni kazety nakreslíme houpavým pohybem stěrky strukturu léta se sukem, okolí jen proškrábneme do rýhování užší stranou stěrky. Kresbu léta se sukem umístíme ne úplně pravidelně lehce mimo střed, aby vypadala co nejopravdověji.

 16. Dveře mimo kazetové výplně a zárubně přetřeme lazurovací barvou použitou na svrchní vrstvu. Neproškrabáváme stěrkou, ale jen barvu natíráme tvrdším štětcem tak, aby vrstva nebyla úplně stejnoměrná – tvrdší štětec způsobí lehké proužkování napodobující přirozenou kresbu dřeva.

 17. Krabičku z tenkého plechu dobře umyjeme a odmastíme, natřeme tmavým základem a barvu necháme dobře zaschnout. Na víčko a dno použijeme širší konec stěrky a lehkým zhoupnutím naznačíme kresbu léta, boky ozdobíme jen proškrábnutím hřebínkem na užší straně stěrky.

 18. Starší papírová krabice dostane díky hraní se stěrkou a barvami nový kabátek, veselé odstíny se hodí třeba na schovávačku na hračky nebo dárek pro děti.

 19. Krabici očistíme, natřeme základní světlejší barvou zvenku i uvnitř a necháme důkladně zaschnout.

 20. Pak korpus krabice přetřeme tmavší výraznou barvou a ozdobíme stěrkou, víko ozdobíme jiným odstínem barvy. Lem víka necháme jen v základní barvě bez stírání.

Pepův tip

Vhodnou hustotu barvy použité na svrchní vrstvu je třeba vyzkoušet na odřezku materiálu natřeného stejnou podkladovou barvou.

Hustší barva rychleji zasychá, takže je třeba pracovat rychleji, ale může vytvořit i zajímavou plastickou kresbu.

Řidší svrchní barva se bude stírat jednodušeji a lehčím tahem, pokud se tah stěrkou nepovede, je většinou možné ji ještě jednou přetřít.

Kromě odstínů barev napodobujících dřevo vypadají zajímavě kombinace barev tón v tónu, pastelové barvy nebo vícebarevné pruhy. Vždy je však třeba si uvědomit, kam ofládrovaný nábytek nebo předmět postavíme, aby výsledek nepůsobil jako „pěst na oko“.

Užší stranu stěrky pro kresbu rovných pravidelných rýh mohou nahradit různě drsné kousky mořské houby nebo různě husté hřebeny. Jen je třeba dát pozor, aby tvrdé zuby neproškrábaly spodní podkladovou barvu.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Renovace mlýnku, hmoždíře a závažíček 13  fotek

Renovace mlýnku, hmoždíře a závažíček

Na starých půdách a v truhlách po babičce nebo v nejrůznějších bazarech najdeme mnohé „poklady“ i když tak na první pohled nevypadají. Za jediné odpol ...


Drásání dřeva 18  fotek

Drásání dřeva

Drásání nebo strukturování dřeva je technologie povrchové úpravy dřeva, při níž vybrousíme měkčí části kresby. Takto upravený povrch dřeva vypadá stař ...


Komoda – renovace fládrováním 15  fotek

Komoda – renovace fládrováním

Technikou fládrování lze zdobit předměty či nábytek z nejrůznějších materiálů. Dnes si ukážeme, jak pomocí fládrování a drobných oprav vrátit k životu ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×