Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Fasáda ROCKPROFIL součástí požárního experimentu

Fasáda ROCKPROFIL součástí požárního experimentu
V rámci unikátního požárního experimentu COMPFIRE ve Veselí nad Lužnicí nechali stavební odborníci hořet dvoupodlažní administrativní budovu. Při hodinovém požáru se teplota uvnitř budovy vyšplhala nad 1 000 °C a ani při tak intenzivním žáru nejevilo opláštění budovy systémem ROCKPROFIL známky necelistvosti či porušení kritérií požární odolnosti.
reklama

Samotný experiment, který měl v praxi ověřit platnost evropských požárních norem a posun ve vývoji ocelových konstrukcí, byl rozdělen do dvou fází. Nejdříve 6. září proběhl přípravný požár v 1. patře, až poté následoval hlavní test. Při něm se v uměle vytvořené administrativní budově naskládalo na podlahu v přízemí předem vypočítané množství dřevěných latí, složených do hranic jako palivo – požární zátěž. Celá budova byla protkána měřicími přístroji a senzory. Vedle ní, na dohled asi tří set diváků z celé Evropy i dalších zemí, se postavila elektronická časomíra a také display, ukazující teplotu uvnitř budovy.

Dvacet minut po zapálení nastala etapa tzv. plně rozvinutého požáru, kdy teploty stále stoupaly a výška plamenů dosahovala až 4,5 m. K dramatickému efektu za zdánlivě klidného hoření, který podtrhnul rizika a nebezpečí skutečných požárů, došlo v okamžiku, kdy tlak vodní páry uvnitř jednoho z nosných sloupů přesáhnul pevnost ocelové trubky (vyplněné betonem, z něhož pocházela vlhkost). Výsledkem byla exploze, kdy v horní části sloupu vznikla výrazná trhlina. Psychologický efekt byl výrazný. Narušený sloup však zůstal pevně stát a přenášel i nadále zatížení, aniž by se vychýlil, prohnul nebo zlomil.

Celkem zde bylo nainstalováno šest různých povrchů ROCKPROFIL. Výsledná měření dopadla na výtečnou, u stěn se po celou dobu testování neobjevily známky necelistvosti anebo porušení kritérií požární odolnosti. Rozpon 7,5 m fasádního kazetového systému byl tak ověřen v praxi a prokázalo se, že odolnost těchto stěn během požáru skutečně dosahuje 60 minut. Výplň z minerální vlny odolala magické hranici 1 000 °C a zabránila rozšíření požáru mimo zkušební objekt. V reálném životě to znamená záchranu všech vytvořených hodnot a především lidských životů.

Více na www.rockwool.cz.

Autor: ROCKWOOL, a.s. (tisková zpráva)

Související články

Bydlete bezpečně. Vyžadujte nehořlavé stavební materiály. 3  fotek

Bydlete bezpečně. Vyžadujte nehořlavé stavební materiály.

Na bezpečné bydlení mohou mít vliv i samotní obyvatelé novostaveb nebo rekonstruovaných bytových domů. Pokud budou vyžadovat použití nehořlavých st ...


Teplo uniká vzhůru aneb zateplení střechy a trámového stropu 5  fotek

Teplo uniká vzhůru aneb zateplení střechy a trámového stropu

Zateplením domu dochází k značnému rozdílu teploty mezi zateplenými prostory a nevytápěnou půdou. Protože teplý vzduch je lehčí než studený, uniká tep ...


Simulovaný požár rodinného domu 3  fotek

Simulovaný požár rodinného domu

Společnost Rockwool se stala partnerem jedinečné akce, která se uskutečnila v Bohumíně. Řízený požár rodinného domu byl založen úmyslně jako model pr ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×