Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Poradíme vám s výběrem fasády a fasádních obkladových desek

Poradíme vám s výběrem fasády a fasádních obkladových desek

Jedno známé pořekadlo praví, že: „Šaty dělají člověka.“ Což bychom pak mohli volně parafrázovat na stavby a sice, že: „Fasáda dělá dům.“ V dnešní době je někdy poměrně složité se v nabídce fasád zorientovat. Pojďme se tedy blíže podívat na to, jaké máme možnosti. S výběrem fasády nám poradí odborník na fasády domů.

reklama

Jaké jsou typy fasád?

Výběr fasády není zrovna jednoduchá záležitost. Musíme brát v potaz celou řadu faktorů, z nichž až pomyslnou třešničkou na dortu je finální vzhled fasády. Protože, jak už jsme říkali, fasáda dělá dům.

Základním kritériem výběru fasády je výběr typu fasády. Fasády můžeme rozdělit na:

  • Kontaktní – kontaktní fasády představují levnější variantu fasády. Jejich nevýhodou je vyšší náchylnost k poškození. Každý majitel rodinného domu vám potvrdí, že není nic horšího, než když si na vaši fasádu udělají zálusk hlodavci nebo ptáci, kteří do ní vyklovou otvory. Tato poničení se pak jen těžko dávají dohromady a opravy jsou poměrně složité.
  • Bezkontaktní - ty se dále dělí na:
    a) předezděnéb) zavěšené

U bezkontaktních fasád lze zvolit daleko pevnější a trvanlivější materiály než u kontaktních fasád. Aby nedocházelo k zatížení stavby domu, tak se zvolený typ obkladového fasádního materiálu upevňuje na rošt. Bezkontaktní fasády jsou sice na první pohled dražší, ale za to trvanlivější a snáze udržovatelný typ fasády.

Moderní trend – provětrávaná fasáda

V poslední době se stále více setkáváme s termínem provětrávaná fasáda. Jedná se o bezkontaktní typ fasády, která zajišťuje domu a jeho obyvatelům větší komfort oproti fasádě kontaktní. Ten spočívá v možnosti cirkulace vzduchu, který v létě dům ochlazuje. Provětrávaná fasáda zlepšuje akustické vlastnosti domu, a to až o 10 dB oproti klasické kontaktní fasádě. Umožňuje lepší odvětrávání domu od vlhkosti. V případě potřeby je také možná instalace dodatečného zateplení domu vhodným izolantem, takže v zimě ušetříte za energie.

Provětrávaná fasáda také dává možnost poměrně snadno změnit celkový vzhled domu. Jednoduše vyměníme použitý materiál, kterým je dům obložený. Snadno tak změníme nejen barvu fasády, ale díky použitému materiálu získá dům zcela nový ráz.

Jaký materiál lze při volbě bezkontaktní provětrávané fasády zvolit?

Mezi hojně využívané materiály patří dřevo, kámen, kov, keramické obklady nebo bezúdržbové vláknocementové desky. Každý materiál má svá pro a proti.

  • Dřevo je krásný přírodní materiál, ale je nutné o něj pečovat. S tím souvisí nutnost pravidelných nátěrů. Dřevo je náchylnější na působení povětrnostních podmínek a například také dřevokazných hub.
  • V posledních letech se stávají poměrně oblíbenými kovové fasády korespondující například se střešní krytinou. Zde však ale opět přichází v potaz otázka péče a údržby a také vyšší finanční investice.
  • Ne naprostou novinkou v oblasti fasád domů, ale přesto méně známým materiálem je využití přírodních vláknocementových desek. Ty v sobě skrývají širokou možnost výběru barvy a designu fasády, která v kombinaci s velmi jednoduchou údržbou představuje vynikající volbu provětrávané fasády. Vláknocementové desky jsou vlastně kombinace cementu vyztuženého celulózovými vlákny. Jedná se o přírodní materiál. Jednotlivými deskami na připravený rošt dům snadno obložíte. S materiálem se velmi snadno pracuje a například v případě prořezu v hůře dostupných zákoutích není problém desku upravit do požadovaného tvaru i velikosti, tak, aby obklad perfektně seděl.

Jak postupovat při instalaci bezkontaktní fasády

Vše se odvíjí od návrhu fasády. Měli byste mít představu o jejím rozvržení a finálním vzhledu – barva, tvar, celkový vzhled. Pokud máte jasno ve volbě typu fasády a výběru materiálu obkladových desek, nezbývá než připravit rošty, na které budou obkladové fasádní desky upevněné.

Samotný rošt se připevňuje ke konstrukci domu pomocí úchytových patek. Rošt nám umožňuje vyrovnat případné nerovnosti konstrukce domu, které zůstanou skryty pod fasádou. V případě že budete ještě dům před instalací samotné fasády zateplovat, tak je nutné počítat i s tímto. Použitý izolant je zpravidla překrytý difúzní fólií, je zde ponechána větrací mezera a teprve potom jsou na rošt připevňovány konkrétní fasádní obklady.

Každý výrobce obkladových fasádních desek vám k upevnění doporučí použít originální příslušenství. To se vyplatí nepodceňovat a dám v tomto případě na doporučení odborníků.

Autor: Andrea Drobílková (text), archiv FTV Prima a Fermacell (foto)

Související články

Fasádní obklady z vláknocementu James Hardie odolávají počasí, nevyblednou a jsou nenáročné na údržbu 10  fotek

Fasádní obklady z vláknocementu James Hardie odolávají počasí, nevyblednou a jsou nenáročné na údržbu

Fasádní obkladové desky HardiePlank a velkoformátové panely HardiePanel z vláknocementu od společnosti James Hardie jsou mimořádně odolné vůči pově ...


S vláknocementovými obkladovými deskami James Hardie obložíte fasádu zděné garáže snadno a rychle 6  fotek

S vláknocementovými obkladovými deskami James Hardie obložíte fasádu zděné garáže snadno a rychle

V září letošního roku byl oficiálně zahájen start prodeje vláknocementových fasádních obkladů James Hardie na českém trhu. O obkladu fasády s těmit ...


Sádrovláknité desky fermacell v zázemí dřevostavby přírodního amfiteátru 5  fotek

Sádrovláknité desky fermacell v zázemí dřevostavby přírodního amfiteátru

V srpnu 2014 byla v polském městě Bytom otevřena nová originálně řešená přírodní divadelní scéna. Dílo, připomínající podle polských médií šál ve v ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
tepelná izolace u sporáku Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Roman Brauner
0
Vlhkost půdy. Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jindra
0
Izolace nového sklepa a vlhkost Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jarmila
0
zateplení pochozí půdy Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Matej
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×